حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

نکات مهم در ترخیص کالای پزشکی

حمل و نقل بین المللی

نکات مهم در ترخیص کالای پزشکی

 

یکی از کالاهای مهم در بخش واردات کالا مربوط به تجهیزات پزشکی می باشد .کشور ما بیشتر تجهیزات پزشکی خود را از کشورهای ترکیه ، ایتالیا ، فرانسه ، کره جنوبی تهیه و از طریق شرکتهای ترخیص کالا اقدام به ترخیص کالاها می کند.

شرکتهای وارد کننده ی تجهیزات پزشکی برای واردات کالاها ، اقدام به دریافت مجوزات لازم از اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی می کنند. وارد کننده گان برای واردات کالا باید اطلاعات کامل در مورد کالاهای وارد شده و مدارک مربوطه را در سامانه ورود و ترخیص کالا ثبت کنند . ورود کالاهای پزشکی فقط توسط شرکتهای ثبت شده در اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می شود .

نکات مهم در ترخیص کالای پزشکی 6 | آفکو

 

در چه صورتی وزارت بهداشت مجوز ورود به کالاهای پزشکی را می دهد ؟

 

1- کالا باید در کشور سازنده استفاده شده و به فروش رسیده باشد .

2- مدارک به اداره ی کل تجهیزات پزشکی کشور مبنی بر فروش و استفاده ی آن کالا در کشور تولید کننده ارائه شود.

3- کالای پزشکی مورد نظر باید در بازارهای اروپا و آمریکا نیز به فروش رسیده باشد و این امر از طریق ارائه ی گواهی EG برای اروپا و FDA برای آمریکا به اثبات می رسد.

تجهیزات پزشکی وارد شده ابتدا توسط اداره کل تجهیزات پزشکی بررسی و سپس مجوز برای آن صادر می شود .نکته : ترخیص کالای پزشکی درتعدادی از گمرکات کشور امکان پذیر می باشد ماننده گمرک فرودگاه امام خمینی ، گمرک شهید رجائی بندرعباس ، گمرک خرمشهر ، گمرک آبادان ، گمرک سهلان ، گمرک ارومیه . چناچه کالاهای پزشکی در گمرکات اعلام شده تخلیه نشود باید آن کالا را به گمرک مربوطه ارسال کنند .

نکات مهم در ترخیص کالای پزشکی 7 | آفکو

پس از اینکه کالاها به گمرک مورد نظر رسید صاحب کالابرای ترخیص کالا از گمرک باید مدارکی ماننده بارنامه، گواهی بازرسی، بیمه نامه، پیش فاکتور، ترخیصیه، گواهی مبدا و غیره را ارائه دهد . پس از ارائه ی مدارک و انجام مراحل گمرکی و پرداخت حقوق گمرک اجازه ی خروج کالا از گمرک صادر می شود .

 

نکته : افراد نمی توانند کالاهای پزشکی دست دوم را وارد کشور کنند وبرای ورود آنها مجوز صادر نمی شود .

 

برخی موارد درج شده در آئین نامه ی تجهیزات پزشکی :

1- بر طبق ماده ی 3 از آئین نامه ی تجهیزات پزشکی کلیه ی مدیرعاملان ، مسئولان فنی ، و کسانی که دارای کارت بازرگانی می باشند موظف هستند کلیه ی مدارک خود را برای ثبت شرکت ، دریافت مجوز نماینده گی از شرکتهای داخلی و خارجی به سازمان ارائه دهند .

2- بر طبق ماده ی 14 از آئین نامه ی تجهیزات پزشکی کلیه ی افراد حقیقی و حقوقی موظف می باشند مدارک لازم جهت ایمنی و عملکرد درست داستگاه ها را ارائه دهند .

3- بر طبق ماده ی 59 از آئین نامه ی تجهیزات پزشکی وارد کننده ی کالا پس از دریافت مجوز می تواند نسبت به ترخیص کالاهی خود از گمرک اقدام نماید .

 

منبع: دریا حمل

شرکتهای وارد کننده ی تجهیزات پزشکی برای واردات کالاها ، اقدام به دریافت مجوزات لازم از اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی می کنند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا