صادرات و واردات
موضوعات داغ

نیترات آمونیوم و واردات آن

صادرات و واردات

10 / 100

نیترات آمونیوم و واردات آن

 

نیترات آمونیوم یا AN که فرمول شیمیایی آن NH 4 NO 3 است. نوعی کود شیمیایی است که از ترکیب آمونیاک و اسید نیتریک غلیظ به دست می آید. و برای نیترات خاک استفاده می شود. بعد از یک انفجار بزرگ در آمریکا که با وجود این ماده اتفاق افتاد. به بمب اوکلاهما معروف شد. حل کردن این کود در آب یک فرآیند بسیار گرم است. و نکته قابل توجه این است که یک ماده منفجره است.

اما از نظر ایمنی یکی از بی خطرترین مواد منفجره است. همچنین ساخت آن آسان است و استفاده از آن آسان است. و نکته مهم در مورد این ماده این است که فقط با یک چاشنی قوی منفجر می شود.

نیترات آمونیوم و واردات آن 6 | آفکو

کاربرد نیترات آمونیوم به عنوان کود در کشاورزی

کود آمونیومی یک کود اسیدی است که نیترات خلوص کمتری نسبت به کود اوره دارد اما پایدارتر است و نیتروژن موجود در جو را از دست نمی دهد. همچنین NPK آن 34 درصد نیتروژن است. و مانند نیتروژن سولفات حاوی نیتروژن به دو صورت (نیترات پرسرعت و آمونیوم کند) است. به همین دلیل می توان از آن هم در کاشت (در خاک سرد) و هم برای کود دهی (آبیاری) استفاده کرد. به دلیل وجود نیتروژن به عنوان یکی از اجزای اصلی، ذخیره سازی نادرست منجر به تبخیر و کاهش اثر آن در تقویت گیاهان می شود.

این کود همراه با کود اوره معمولاً در فصل بهار برای گیاهانی مانند (گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی، توت فرنگی، سیر و پیاز) استفاده می شود.

همچنین از آنجایی که گوگرد به تنهایی یک ماده مغذی موجود در گیاهان نیست، می توانید آن را با نیترات آمونیوم استفاده کنید. برای استفاده در خاک های اسیدی می توانید از کربنات کلسیم نیز همراه با این کود استفاده کنید. این کود علاوه بر تغذیه خاک با مواد مغذی، از گیاهان در برابر آفات و بیماری ها نیز محافظت می کند. مقدار مصرف در هنگام کاشت مستقیماً به کیفیت خاک بستگی دارد.

انواع کود آمونیاک و نیترات:

  • آمونیاک ساده
  • اوره آمونیاک
  • آمونیاک-پتاسیم(K2NO3) یا نیترات هندی
  • سنگ آهک آمونیوم(نمک نروژی)
  • نیترات لیمو آمونیوم
  • نیترات منیزیم آب (نیترات منیزیم)
  • محلول نیترات کلسیم آمونیاک

تفاوت بین اوره و نیترات آمونیوم

درست است که این دو کود هر دو متعلق به گروه نیتروژن هستند. اما آنها به طور قابل توجهی متفاوت هستند. اولین تفاوت در مقدار نیتروژن است. این مقدار در اوره 46 درصد و در نیترات حداکثر 35 درصد است.

نیترات آمونیوم سرعت و قدرت بالایی دارد. اما استفاده بی رویه از آن می تواند به گیاه آسیب برساند. اما اوره برای کمک به گیاه به زمان بیشتری نیاز دارد. کود اوره برای استفاده در خاک های اسیدی مناسب است. اما برای استفاده از نیترات آمونیوم باید آن را با کربنات کلسیم ترکیب کرد.

 

نیترات آمونیوم و واردات آن 7 | آفکو

نحوه واردات کود کشاورزی

همانطور که گفته شد واردات و ترخیص کودهای شیمیایی مصرفی در کشاورزی نیز مانند واردات سایر کالاها مستلزم انجام یک سری مراحل طبق قوانین مربوطه می باشد. اولین قدم برای انجام این کار، ثبت سفارش کالا در سامانه معاملات است. سپس باید کشوری که می خواهید کود بخرید را مشخص کنید و معاملات لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید که علاوه بر خرید کود، هنگام تخمین هزینه های نهایی باید هزینه حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید. در مرحله بعد باید مجوزهای واردات و ترخیص کالا از گمرک را طبق قوانین اخذ کنید تا امکان ورود به کشور فراهم شود. در نهایت کود وارداتی از گمرک حذف می شود و می توان آن را به انبار شخصی شما منتقل کرد و در آنجا به بازار عرضه کرد یا برای استفاده شخصی استفاده کرد.

 قوانین ترخیص کود در سال های اخیر دائما در حال تغییر بوده است. به این ترتیب در سال 1394 قانونی مبنی بر لزوم اخذ مجوز واردات کود از سازمان جهاد کشاورزی وجود داشت.

این قانون در سال 1397 با یک سری تغییرات اساسی همراه بود که به این ترتیب تکلیف ثبت سفارش و اخذ مجوز از نهادهای مربوطه برداشته شد. لذا برای اینکه در هیچ یک از مراحل دچار مشکل نشوید آیین نامه و بخشنامه جدید همان سال با دقت مطالعه شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا