صادرات و واردات
موضوعات داغ

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت اول)

صادرات و واردات

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت اول)

 

از نظر بسیاری از تاجران صادرات هندوانه به عنوان محصولی از گروه میوه و تره بار از صادرات نفت به صرفه تر است و برای تاجران سودآوری بسیار بالایی دارد.
ایران در تولید هندوانه رتبه ی پنجم جهان را دارد و شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت و برداشت این محصول در ایران وجود دارد. با وجود کشت انواع مختلف هندوانه مانند: قرق، خانمی، محبوبی، شریف آبادی، پوست سفید همدان و هندوانه مغان و… این محصول برای صادرات بسیار مناسب بوده و می تواند بازار سود آوری داشته باشد.

از نظر بسیاری از تاجران صادرات هندوانه به عنوان محصولی از گروه میوه و تره بار از صادرات نفت به صرفه تر است و برای تاجران سودآوری بسیار بالایی دارد.
ایران در تولید هندوانه رتبه ی پنجم جهان را دارد و شرایط آب و هوایی مناسبی برای کشت و برداشت این محصول در ایران وجود دارد. با وجود کشت انواع مختلف هندوانه مانند: قرق، خانمی، محبوبی، شریف آبادی، پوست سفید همدان و هندوانه مغان و… این محصول برای صادرات بسیار مناسب بوده و می تواند بازار سود آوری داشته باشد.

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت اول) 6 | آفکو

هرآنچه که باید در مورد صادرات وانه و قوانین آن بدانید

محصول هندوانه (Watermelon) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۰۷۱۱ شناخته می شود.
صادرات هندوانه از ایران به کشورهای همسایه با استقبال خوبی همراه بوده است. در نگاه کلی اگر به منابع صادراتی میوه و سبزیجات و محصولات صیفی جات از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس نگاه کنید، به این نتیجه می رسید که بازارهای این کشورها برای خرید محصولات باغی و زراعی ایران بسیار مناسب هستند. همچنین صادرات حجم زیادی از محصولات گلخانه‌ای از ایران به کشورهای مختلف انجام می گیرد. کشورهای روسیه، قطر، عمان، عراق و برخی کشورهای اروپایی برای تجارت میوه و سبزی تازه از ایران مناسب هستند.

صادرات هندوانه از ایران همانند صادرات خربزه یا سایر صیفی ‌جات، فوت و فن های خاص خود را دارد. هندوانه یکی از مهم‌ترین صیفی‌جات است که از نظر ابعاد و اندازه، بزرگ است و وزن بیشتری نسبت به سایر میوه ها دارد. مهمترین کشورهایی که متقاضی خرید هندوانه صادراتی از ایران هستند شامل کشور عمان، امارات، قطر و روسیه می باشند.

صادرات هندوانه در چه کشورهایی انجام می شود؟

کشوراسپانیا آمار بیشترین صادرات هندوانه را به خود اختصاص داده است. مکزیک، ایران، مراکش و ایتالیا در رتبه های بعدی آمار صادرات این محصول قرار می گیرند.

برخی کشورها مانند آمریکا بیشترین آمار واردات هندوانه را دارند. اما هندوانه را پس از وارد کردن بسته بندیکرده و تغییر برند می دهد و دوباره صادر می کند، که به این کار Re Export می گویند. آلمان، فرانسه، هلند و کانادا بعد از آمریکا بیشترین واردات هندوانه را به خود اختصاص می دهند.

مراحل صادرات هندوانه چگونه است؟

۱- بسته بندی:
صادر کننده در این مرحله کالای توافق شده را طبق قرار قبلی با خریدار خود در کشور مقصد تهیه کرده و مطابق با استانداردهای آن منطقه بسته بندی می نماید تا برای ارسال از طریق زمینی، دریایی و یا هوایی آماده شود.

۲- اخذ مجوزهای لازم جهت صادرات هندوانه:
صادر کننده هندوانه ( کالا ) باید مجوزهای لازم را از سازمان ها و ارگان های مربوطه و نهادهایی که در امر صادرات دخالت دارند، دریافت کند تا هنگام صدور کالا با مشکلی مواجه نشود.

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت اول) 7 | آفکو

۳- حمل و اظهار هندوانه صادراتی به گمرک:
در این مرحل بعد از بسته بندی اقدام به حمل کالا ( هندوانه ) به گمرک نموده و اظهار نامه صادراتی و یا خروجی خود را از آن سازمان اخذ نماید.

۴- تهیه وسیله حمل برای صادرات:
بعد از بسته بندی و اخذ مجوزهای لازم جهت صادرات هندوانه ( کالا ) و اقدام به اظهار آن در گمرک باید نسبت به تهیه وسله حمل جهت خروج کالا از مرز گمرکی و ارسال به کشور مقصد اقدام کرد .

۵- اخذ گواهی مبدا و فاکتور:
بعد از گذر از مراحل فوق جهت صادرات هندوانه ( کالا ) در این مرحله فاکتور فروش توسط صادرکننده صادر شده و باید به تائید اتاق بازرگانی برسد. اتاق بازرگانی پس از مشاهده فاکتور فروش اقدام به ارائه گواهی مبدا می نماید و اجازه خروج کالا از کشور را صادر می نماید.

۶- خروج کالا از کشور:
در آخرین مرحله شرکت حمل جواز خروج کالا از گمرک را از صادرکننده کالا دریافت کرده و آن را پس از بارگیری به کشور مقصد حمل می کند.
مراحل ذکر شده در بالا خلاصه ای از کلیات مراحل صادرات هندوانه ( صادرات میوه و تره بار )از ابتدا تا انتها بود که تقدیم شما عزیزان گردید.

 

برای صادرات هندوانه چه مدارکی لازم است؟

کارت بازرگانی: اولین کار جهت صادرات کالا خصوصا صادرات هندوانه داشتن کارت بازرگانی است . که این مهم را گوره تجاری آموزشی سلام گمرک جهت رفاه حال صادر کنندگان عزیز در صورت تمایل به عهده خواهد گرفت.
استاندارد و مجوزها و بازرسی کالا: از اسناد مهم برای صادرات حسب مورد مجوز استاندارد کالا یا مجوزهای مورد نیاز دیگر و گواهی بازرسی کالا متناسب با نوع کالا می باشد.
• فاكتور و لیست عدلبندی: برای صادرات هندوانه خصوصا صادرات هندوانه از گمرک بوشهر همچون سایر کالا نیاز به ارائه فاکتور بر اساس ارزش صادراتی اعلامی گمرک ایران و لیست عدلبندی که کلیه مشخصات کالا در آن ذکر شده باشد هست .
• قبض باسکول و تاییدیه وزن VGM: در زمان ورود خودرو حامل کالای صادراتی به گمرک و بعد از تخلیه خودرو ، وسیله نقلیه وزن خواهد شد و قبض صادر می شود که وزن تخلیه شده در آن ذکر شده است که به قبض باسکول معروف است ضمنا صاحب کالا باید فرمی معروف به فرم VGM را که وزن کالا را تایید میکند تکمیل و ارائه نماید.
• اظهارنامه صادراتی: بعد از ورود کالا به گمرک و اخذ مجوزها از سازمانهای مربوطه بر اساس اعلام ارزش کالای صادراتی اقدام به اظهار آن در سامانه جامع تجارت فرامرزی خواهند کرد.
• گواهی مبدا: بعد از اظهار همراه با پرینت اظهار نامه ، فاکتور ، پکینگ و درخواست بخ اتاق بازرگانی مراجعه نموده و درخواست صدور گواهی مبدا را خواهیم داد.
• بارنامه و مانیفست: با ارائه مدارک بالا به شرکت حمل اقدام به صدور بارنامه و مانیفست جهت صادرات کالای شما خصوصا صادرات سنگ از گمرک بوشهر خواهد کرد.
این مدارک از اصلی ترین مدارک مورد نیاز جهت صادرات هندوانه می باشد.

منبع: بازرگانی فردوسی

صادرات هندوانه از ایران به کشورهای همسایه با استقبال خوبی همراه بوده است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا