صادرات و واردات
موضوعات داغ

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت دوم)

صادرات و واردات

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت دوم)

 

بررسی بازارهای صادراتی

صادرات هندوانه از ایران به مقصد چه کشورهایی انجام می شود؟

 

از ایران به کشورهای قطر، عراق، ترکیه، روسیه، امارات، عمان و دبی انجام می شود. هر کدام از کشورهای حاشیه دریای خزر و حتی کشورهای اروپایی هم می توانند درخواست خود را نسبت به خرید هندوانه صادراتی از ایران ارسال کنند.

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت دوم) 6 | آفکو

با وجود تحریم‌ها، همچنان صادرات میوه و سبزی از ایران به کشورهای اروپایی انجام می‌شود. هندوانه در کنار خربزه، طالبی، کدو و سایر محصولات صیفی جات در این گروه معاملات قرار می گیرد.

حجم تجارت هندوانه از ایران قابل توجه است. طبق آخرین گزارش هایی که در خرداد ماه سال ۹۹ برای صادرات این صیفی جات عنوان شده، نتایج نشان داده است که تجارت هندوانه ۹۹، چیزی بیشتر از ۱۱۷۰۰۰ تن بوده است.

وضعیت صادرات هندوانه به این صورت بسیار رضایت بخش است و توانسته ارز آوری قابل توجهی را داشته باشد. این در حالی است که وضعیت فروش هندوانه  نسبت به سال های قبل رشد مثبت را شاهد بوده است.

صادرات هندوانه به قطر

یکی از بزرگترین معاملات در گروه صادرات صیفی جات از ایران، صادرات هندوانه به قطر است. کشور قطر در حاشیه خلیج فارس یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه محسوب می شود. این کشور، شرایط مساعدی را برای پرورش میوه و سبزی تازه ندارد. هندوانه صادراتی در گروه صیفی جات، از ایران به قطر صادر می شود.

صادرات هندوانه از ایران به قطر در چند سال اخیر رشد خوبی داشته است. البته بزرگترین مشکل منطقه این است که کشور قطر در میان سایر کشورهای عربی قرار گرفته است که وجود تحریم ها، این معاملات را تحت تاثیر قرار داده است.

روش های حمل و نقل برای صادرات گونه های مختلف هندوانه به قطر از طریق مرز دریایی و مرز هوایی امکان‌پذیر است. متداول ترین روش حمل و نقل هندوانه صادراتی، همان بارگیری در کشتی های باربری بزرگ است که در نهایت در بندرهای دوحه، بندر اُم السعید و بندر زکریت، کشتی ها پهلو می گیرند.

هرآنچه که باید در مورد صادرات هندوانه و قوانین آن بدانید (قسمت دوم) 7 | آفکو

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود که می‌تواند به رشد اقتصادی کشورهای همجوار خود بسیار کمک کند. شرکت های بازرگانی مواد غذایی از سراسر دنیا با قطر در ارتباط هستند. کشور قطر نه تنها برای صادرات میوه ها و صیفی جات مناسب است، بلکه فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار زیادی را تامین می‌کند. اگر به دنبال سودآوری بهتر هستید، صادرات هندوانه به قطر را در دستور کار خود قرار دهید.

صادرات هندوانه به روسیه

صادرات هندوانه به روسیه در کنار صادرات به قطر حائز اهمیت است. روسیه بزرگترین کشور اروپایی است که متقاضی خرید میوه، سبزیجات و صیفی جات تازه از ایران می باشد. بهترین و مرغوب ترین هندوانه صادراتی برای صادرات به روسیه باید انتخاب شود. در حقیقت، خرید و فروش هندوانه درجه یک برای ارسال به روسیه انجام می گیرد.

نکات مهمی در تجارت هندوانه به روسیه وجود دارد که به سلامت این صیفی جات مربوط می شود. هندوانه ها باید از نظر شکل ظاهری، کامل و بدون عیب و نقص باشند. همچنین بسیار اهمیت دارد که پرورش هندوانه صادراتی طبق اصول کشاورزی ارگانیک انجام شده باشد.

شرکت های خریدار هندوانه در روسیه، نمونه های هندوانه صادراتی را مورد آزمایش قرار می دهند تا درصد آفت کش، سموم کشاورزی و مواد نامطلوب را در بافت هندوانه اندازه گیری کنند. تجارت با کشور روسیه بسیار سخت است اما سودآوری خوبی دارد.

اگر به صادرات هندوانه به روسیه فکر می کنید، بهترین و مرغوبترین هندوانه را از کشاورز به صورت مستقیم بخرید. شرط موفقیت در صادرات این صیفی جات محبوب و پرطرفدار، تامین میوه های سالم‌تر است.

صادرات هندوانه به عراق

در کنار صادرات هندوانه به کشورهای روسیه و قطر، کشور عراق هم بازار خوبی برای هندوانه ایران دارد. متاسفانه در سال ۹۹، وضعیت صادرات صیفی جات به کشور عراق چندان مساعد نبوده است. کشور عراق، ممنوعیت صادرات برخی از میوه و سبزیجات و صیفی جات را اعلام کرده است. منابع خبری عنوان کردند که این ممنوعیت می توانند موقتی باشد.

بازارهای عراق برای مواد غذایی ایرانی، گزینه های مناسبی هستند. تجار عراقی به خرید میوه، سبزی و صیفی جات مرغوب و درجه یک بسیار اهمیت می‌دهند. اگر بتوانید هندوانه صادراتی شیرین و آبدار را برای این معامله تامین کنید می توانید حجم قابل توجهی از بازارهای عراق را به دست بگیرید؛ البته این در شرایطی است که ممنوعیت صادراتی حذف شود.

مهم ترین نکات برای صادرات هندوانه که هر تاجری باید بداند

کشور ایران از نظر پرورش و کاشت بهترین هندوانه در جهان در رتبه پنجم قرار گرفته است. مرغوب ترین هندوانه آبدار با طعم شیرین و رنگ قرمز در بهترین شهر های ایران پرورش داده می شود.

بزرگترین کشورهای صادر کننده هندوانه، در رتبه اول، کشور اسپانیا است و کشورهای مکزیک، ایران، مراکش و ایتالیا در جایگاه های بعدی قرار دارند. مهمترین کشورهای وارد کننده این میوه صیفی، شامل کشورهای آلمان، فرانسه، هلند و کانادا هستند. بزرگ ترین کشور وارد کننده هندوانه در جهان، کشور آمریکا است.

با وجود تحریم هایی که برای ایران قراردارد  وضعیت صادرات هندوانه تقریباً با چالش هایی مواجه بوده است. همانطور که می دانید پرورش بهترین هندوانه که برای صادرات مناسب است، مستلزم رعایت نکات بسیاری است. به طور مثال، اگر هندوانه ها به موقع و با حجم قابل توجهی آب آبیاری شده باشند، بافت هندوانه شیرین و آبدار خواهد بود.

خشکسالی می تواند در حجم هندوانه تولیدی در زمین کشاورزی تأثیرگذار باشد. شاید به همین دلیل است که حجم تجارت هندوانه از ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار بالا است. کشورهای عربی، شرایط گرم و خشک دارند و امکان پرورش هندوانه شیرین و آبدار در آنجا وجود ندارد.

بهترین بسته بندی برای صادرات هندوانه استفاده از کارتن پلاست یا کارتن های ضخیم چهار لایه و مقاوم هستند. در هر بسته بندی معمولاً دو عدد هندوانه قرار می گیرد. تعداد هندوانه ها در بسته ها یا جعبه ها به این بستگی دارد که اندازه هندوانه ها چقدر است و استاندارد وزن هر هندوانه و وزن کل بسته چگونه گزارش شده است.

برای حمل و نقل هندوانه معمولاً جعبه ها روی پالت، با نظم و ترتیب قرار داده می‌شوند و حد فاصل جعبه ها، ردیف های محافظ قرار می گیرد. این محافظ ها می ‌تواند ورق کارتن پلاست باشد یا صفحات پلاستیکی با ضخامت چند میلی متری که به صورت مشبک ساخته شده است.

وضعیت تجارت هندوانه از ایران به کشورهای مختلف در سال ۹۹ رضایت ‌بخش بوده است و امیدواریم که این وضعیت در سال ۱۴۰۰ هم رشد مثبت را داشته باشد.

منبع: بازرگانی فردوسی

برای حمل و نقل هندوانه معمولاً جعبه ها روی پالت، با نظم و ترتیب قرار داده می‌شوند و حد فاصل جعبه ها، ردیف های محافظ قرار می گیرد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا