حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟

حمل و نقل بین الملل

13 / 100

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟

 

حمل و نقل بین المللی یک عامل کلیدی تجارت جهانی و در نتیجه توسعه اقتصادی کشورها است. با این حال، هزینه های حمل و نقل کالاها در کشورها، مسیرها، مسیرها و کالاها بسیار متفاوت است.

اغلب، کشورهای در حال توسعه جزیره‌ای کوچک (SIDS)، کشورهای در حال توسعه محصور در خشکی (LLDC) و کشورهای کمتر توسعه‌یافته (LDC) بیش از حد متوسط برای حمل و نقل بین‌المللی و بیمه واردات کالاهای خود هزینه می‌کنند.

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟ 12 | آفکو

این تغییر در سطوح هزینه های حمل و نقل – همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است – به دلیل طیف گسترده ای از عوامل است: فاصله و موقعیت جغرافیایی، اندازه اقتصادها و بازارها، اثرات مقیاس، ساختارهای بازار، اتصال به شبکه های حمل و نقل، کارایی تجارت فرامرزی. ، در دسترس بودن و کیفیت زیرساخت.

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟ 13 | آفکو

شکل 1: هزینه‌های حمل‌ونقل و بیمه تجارت بین‌المللی در تمامی روش‌های حمل و نقل و کالاها، 2006-2016. منبع: UNCTAD (2017). بررسی حمل و نقل دریایی 2017.

 

ایجاد پایگاه شواهد برای سیاست گذاری آگاهانه

 

اندازه گیری و درک تفاوت ها در هزینه های حمل و نقل بین المللی در بهبود نتایج توسعه کشورها ضروری است. این امر به ویژه در شرایط فعلی صادق است، جایی که نیازهای جهانی مانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از حمل و نقل یا پاسخ به بحران COVID-19 احتمالاً صنعت را به روشی اساسی متحول می کند. به عنوان مثال، بخش حمل و نقل را در نظر بگیرید. حمل و نقل دریایی در حال حاضر بیش از 80 درصد تجارت جهانی را بر حسب حجم حمل می کند و نقش مهمی در تامین کالاهای ضروری مانند غذا، پوشاک، سرپناه و دارو به کشورها ایفا می کند. با این حال، ردپای کربن در کشتیرانی تقریباً 3 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) جهانی را تشکیل می‌دهد و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده بدون مداخله سیاستی مؤثر، حتی بیشتر از این رشد کند. برای رسیدگی به این موضوع، سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) اکنون در تلاش است تا انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها را تا سال 2050 در مقایسه با سطوح سال 2008 حداقل 50 درصد کاهش دهد – همانطور که توسط استراتژی اولیه IMO GHG از آوریل 2018 تعریف شده است.

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟ 14 | آفکو

این چه تاثیری بر هزینه های حمل و نقل بین المللی خواهد داشت؟

پیامدهای بالقوه برای مردم و اقتصاد چیست؟

به طور گسترده تر، چگونه می توانیم تأثیر آب و هوای حمل و نقل بین المللی را کاهش دهیم و در عین حال مزایای اقتصادی و اجتماعی آن را به حداکثر برسانیم؟

این دقیقاً همان سؤالاتی است که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD) و بانک جهانی هنگام تصمیم به همکاری در مجموعه داده‌های جدید هزینه‌های حمل و نقل جهانی برای تجارت بین‌المللی، با تمرکز ویژه بر حمل‌ونقل دریایی بین‌المللی، در ذهن داشتند. هدف این مجموعه داده که فقط یک ماه پیش راه اندازی شد، پوشش طیف وسیع تری از کشورها و ارائه جزئیات بیشتر از مجموعه داده های موجود در مورد هزینه های حمل و نقل بین المللی است. این کار قطعه مهم دیگری را به پازل هزینه‌های حمل‌ونقل جهانی اضافه کرده است و به رفع شکاف داده‌ای که سیاست‌گذاران، محققان و سهامداران صنعت حمل‌ونقل با آن مواجه هستند کمک می‌کند.

 

روشی جهانی تر و دقیق تر برای بررسی هزینه های حمل و نقل بین المللی

در چارچوب استراتژی اولیه IMO GHG، مجموعه داده های هزینه های حمل و نقل جهانی جدید برای تجارت بین المللی به سیاست گذاران و محققان اجازه می دهد تا اثرات مورد انتظار اقدامات کاهش گازهای گلخانه ای ویژه کشتی ها را بر هزینه های حمل و نقل در میان طیف وسیعی از کالاهای صادراتی یا وارداتی بین کشورهای مختلف ارزیابی کنند.

با نمایش هزینه های حمل و نقل در قالب چند بعدی، کاربران می توانند هزینه های حمل و نقل را در دو کشور(زوج)، کالا و مهمتر از همه، پنج حالت حمل و نقل (دریایی، هوایی، راه آهن، جاده ای و غیر استاندارد مانند خطوط لوله، خطوط برق) مقایسه کنند. ، و غیره.)

انتظار می‌رود که این اطلاعات ورودی ارزشمندی را برای توسعه ارزیابی‌های تأثیر دقیق ارائه دهد که به‌دنبال بررسی این است که چگونه هر سیاست آب و هوایی برای کشتیرانی ممکن است بر تجارت بین‌المللی و اقتصاد کشورها تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، شکل 2 هزینه های حمل تیشرت از طریق دریا از بنگلادش به پرو را نشان می دهد. در اینجا مجموعه داده کل هزینه‌های حمل‌ونقل، حمل‌ونقل تا مقدار Free On Board (یعنی هزینه‌های حمل و نقل نسبت به ارزش کالای کالا)، هزینه‌های حمل و نقل در واحد و هزینه‌های حمل و نقل در واحد و مسافت را ارائه می‌کند.

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟ 15 | آفکو

با استفاده از داده‌های تجاری جدید که بر اساس روش حمل و نقل در پورتال Comtrade Plus سازمان ملل متحد تفکیک شده‌اند، این مجموعه داده‌ها از مدل‌ها و داده‌های کمکی برای توسعه پیش‌بینی‌های اضافی هزینه‌های حمل‌ونقل استفاده می‌کند، حتی زمانی که داده‌های سطح کشور وجود ندارد.

این شامل استفاده از یک مدل انتخاب حالت خاص، مدل کمیت-ارزش و مدل هزینه حمل و نقل و همچنین داده های آینه ای و داده های روند است.

به لطف این رویکرد، مجموعه داده در حال حاضر گسترده ترین پوشش را از هر مجموعه داده هزینه حمل و نقل در دسترس عموم فراهم می کند، با اطلاعاتی از بیش از 105 کشور واردکننده و بیش از 200 کشور صادرکننده، که حدود 95٪ از تجارت جهانی کالا را از نظر ارزش نشان می دهد.

علاوه بر این، این مجموعه داده با یک نقشه تعاملی مرتبط شده است که به کاربران امکان می‌دهد به راحتی جریان کالاها و هزینه‌های حمل و نقل مربوط به آن‌ها را بین جفت‌های کشور تجسم کنند – همانطور که در شکل 3 با واردات داروها از 10 شریک تجاری برتر کشور به ماداگاسکار نشان داده شده است.

هزینه های حمل و نقل بین المللی: چرا و چگونه آنها را اندازه گیری کنیم؟ 16 | آفکو

شکل 3: استخراج نقشه از مجموعه داده های هزینه های حمل و نقل جهانی برای تجارت بین المللی. منبع: UNCTADstat، مجموعه داده های هزینه های حمل و نقل جهانی

 

سیستمی که امکان گسترش و بهبود در طول زمان را فراهم می کند

مجموعه داده به دنبال استفاده از جدیدترین داده های موجود است. در حالی که اولین نسخه از مجموعه داده و نقشه تعاملی هنوز فقط داده های سال 2016 را پوشش می دهد، این مرحله اولیه به UNCTAD و بانک جهانی اجازه داده است تا یک چارچوب روش شناختی و سیستم فنی قوی برای اندازه گیری هزینه های حمل و نقل بین المللی ایجاد کنند.

این امکان بهبود مستمر و بهبود کیفیت، به موقع بودن و کامل بودن داده ها را در ماه ها و سال های آینده فراهم می کند.

 

ترجمه شده توسط تیم آفکو

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا