حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری

حمل و نقل بین المللی

 

هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری

 

بعد از افزایش قاچاق تلفن همراه و افزایش بی رویه قیمت موبایل در ایران تدابیری در این خصوص اندیشیده شده است. نیاز می باشد تجار و بازرگانان از قوانین و شرایط جدید واردات انواع تلفن همراه به داخل کشور با خبر شوند. البته به غیر از وارد کنندگان تلفن های همراه بسیاری از مسافران نیز از خارج کشور با خود تلفن همراه وارد می کنند.

هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری 6 | آفکو

گمرک ایران طی بیانیه ای نحوه و طریقه واردات تلفن های همراه را همزمان با اجرایی شدن طرح رجیستری به تمامی گمرکات کشور اعلام نموده است. آن دسته از مسافرانی که تلفن همراه از خارج کشور خریداری نموده اند، در بدو ورود به ایران باید آن را به گمرک اظهار نمایند. در غیر این صورت به محض آنکه سیم کارت وارد تلفن همراه شود، بعد از 30 روز تلفن همراه با سیم کارت اپراتور های داخلی کارایی نخواهد داشت و بلا استفاده می گردد.

طرح رجیستری چیست

شاید بار ها این کلمه را شنیده باشید و معنای آن را ندانید. طرح رجیستری تلفن های همراه، توسط دولت پیاده سازی شده است. به موجب این طرح بزرگ، تمامی موبایل هایی که از خارج کشور وارد ایران می شوند، باید در سامانه ای به نام سامانه همتا ثبت گردند. این طرح فقط برای استفاده از تلفن همراه در داخل کشور می باشد. یعنی آنکه نیازی به رجیستری کردن تلفن های همراه توریست ها و میهمانان موقتی که به ایران سفر می کنند نیست. اگر دقت کرده باشید، وقتی سیم کارت خود را از موبایل خارج کرده و دوباره آن را وارد می کنید، یک پیامک از سوی سامانه همتا به شما ارسال می گردد، این پیامک حاوی این است که مشخصات مالک سیم کارت با مالک تلفن همراه یکسان می باشد در غیر این صورت باید مراتب را هر چه سریعا تر به مراجع ذیربط اطلاع دهید. بسیاری از گوشی های دزدی به این صورت به صاحبان اصلی شان برگشت داده شدند.
هدف از پیاده سازی طرح رجیستری، جلوگیری از قاچاق تلفن های همراه، سرقت موبایل و همچنین دیگر کلاهبرداری های ممکن می باشد. طرح رجیستری هم برای تلفن های همراه وارد شده از خارج کشور و هم برای تلفن های همراه خریداری شده در داخل کشور می باشد. رجیستری کردن تلفن های همراه هیچ هزینه ای برای خریدار ندارد.

وارد کردن تلفن همراه توسط مسافران

همانطور که گفته شد برای وارد کردن تلفن همراه از خارج کشور ابتدا باید آن را رجیستر کنید. برای رجیستر کردن موبایل های وارد شده باید هزینه گمرکی آنها پرداخت شود. با پرداخت هزینه گمرک به شما یک رسید داده می شود. این رسید برای رجیستر کردن تلفن همراه لازم و ضروری می باشد.
به دلیل قیمت بالای برخی از تلفن های همراه در داخل کشور، برخی از افراد تمایل دارند موبایل های مورد نظرشان را از خارج کشور وارد کنند. این عزیزان بر این باور هستند که خرید تلفن همراه در خارج از ایران قیمت تمام شده کمتری نسبت به خرید همان گوشی موبایل در داخل ایران دارد. اما قبل از اقدام به این کار بهتر است با هزینه های وارد کردن تلفن همراه به داخل کشور مطلع شوید. در برخی از مواقع هزینه تمام شده با خرید آن در داخل کشور برابری می کند و البته در بسیاری از مواقع قیمت بسیار کمتر از داخل کشور می باشد.

در بخشنامه ای که گمرک ایران در این خصوص به گمرکات کشور منتشر نموده است، بیان شده:
” با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه مراتب اظهار ذی نفع را در سامانه مسافری از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد کرده و سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام کنند. ”

هزینه گمرک موبایل برای مسافران

هزینه گمرک برای تلفن های همراه مسافرتی برابر است با، 4 درصد حق گمرک+ 2 درصد حق بازرگانی+ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده+ 1 درصد عوارض هلال احمر که جمعا می شود 16 درصد از ارزش گوشی
به عنوان مثال اگر قیمت یک مدل از گوشی های Apple در داخل کشور، 12 میلیون باشد، 16 درصد از آن رقمی حدود 1900000 هزار تومان می شود. این هزینه همان گمرک تلفن همراه است که مسافر باید قبل از رجیستر کردن تلفن همراه آن را پرداخت نماید.

برای پرداخت این هزینه دو روش وجود دارد. در روش اول می توانید به یکی از دفاتر گمرک در فرودگاهی که از آن داخل ایران شده اید مراجعه نمایید. بعد از بررسی قیمت موبایل توسط کارشناس، باید هزینه آن را پرداخت نمایید. سپس به شما یک رسید داده می شود. این رسید همانی است که در بالا به آن اشاره شد.

هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری 7 | آفکو

همانطور که گفته شد 30 روز مهلت برای رجیستری کردن تلفن های همراه به خریدار داده می شود. در روش دوم شما می توانید با مراجعه به سامانه گمرک این کار را به صورت غیر حضوری و آنلاین انجام دهید.
بعد از دریافت رسید به یکی از روش های یاد شده، شما می توانید با مراجعه به سامانه همتا تلفن همراه خود را رجیستری کنید. این کار هیچ هزینه ای ندارد و فقط کافیست برخی از اطلاعات هویتی و اطلاعات موجود در رسید گمرک را در سامانه وارد کنید. لازم است بدانید اطلاعات هویتی که در سامانه ثبت می کنید باید با اطلاعات هویتی صاحب سیم کارت مطابقت داشته باشد.

 

منبع: فراتجارت هخامنش

گمرک ایران طی بیانیه ای نحوه و طریقه واردات تلفن های همراه را همزمان با اجرایی شدن طرح رجیستری به تمامی گمرکات کشور اعلام نموده است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا