حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم)

تجارت بین الملل

15 / 100

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم)

FOB (Free On Board)

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 14 | آفکو

با استفاده از این ترم؛ همانطور که در اصطلاح FAS، فروشنده مسئول حمل بار به کشتی در بندر مربوطه است. با این تفاوت که هزینه و ریسک تا زمانی که محموله بارگیری و در کشتی قرار داده شود به عهده فروشنده خواهد بود. طبیعتا تشریفات گمرکی صادرات در کشور مبدا به عهده فروشنده خواهد بود. اگر از این عبارت برای حمل بار غیر کانتینری (فله) استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم نکات فنی از قبیل بارگیری، محل بارگیری در انبار یا بندر و … در قرارداد فی مابین به وضوح قید شود تا مشکلی پیش نیاید. امکان اجتناب در این زمینه وجود دارد.

 

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 15 | آفکو

CFR (Cost and Freight)

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 16 | آفکو

از این ترم برای حمل استفاده کنید. فروشنده محموله بارگیری شده در کشتی را به خریدار تحویل می دهد و هزینه حمل تا مقصد را نیز پرداخت می کند. توجه داشته باشید که فروشنده فقط موظف به انتخاب حامل و پرداخت هزینه حمل است. مسئولیت و ریسک از زمانی که محموله در کشتی قرار می گیرد به خریدار منتقل می شود. طبیعتاً در صورت بروز خسارت در مسیر، خریدار بر عهده خریدار است که خسارت وارده را با شرکت حمل کننده مذاکره و اقدام لازم را انجام دهد. پس از انتقال مسئولیت و ریسک از زمان بارگیری در کشتی، مسئولیت ترخیص کالا از گمرک در کشور مبدا با فروشنده و در کشور مقصد با خریدار خواهد بود.

مانند اصطلاح CPT، این فروشنده است که حامل را انتخاب می کند. بنابراین، حامل انتخاب شده ممکن است خدمات بی کیفیت ارائه دهد یا هزینه های درخواستی بالا باشد، در نتیجه ریسک حمل و نقل یا مبلغ قرارداد افزایش می یابد. پیشنهاد ما این است که به عنوان یک خریدار اگر این ترم را برای حمل محموله خود انتخاب کرده اید به نکات زیر توجه کنید:

  • حتما پوشش بیمه برای محموله خود تهیه نمایید. پیشنهاد می‌کنیم برای سهولت در مذاکرات، از شرکت‌های بیمه ایرانی خدمات بگیرید.
  • حمل‌کننده را خود انتخاب کنید و هزینه‌های حمل را به فروشنده اعلام نمایید. در صورتی که فروشنده این شرط را نپذیرفت، از ترم FOB استفاده کنید.

CIF (Cost, Freight and Insurance)

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 17 | آفکو

با استفاده از این ترم؛ مانند اصطلاح CFR، فروشنده محموله ارسال شده در کشتی را به خریدار تحویل می دهد و همچنین هزینه حمل و نقل را به مقصد می پردازد. تشریفات گمرکی مبدا توسط فروشنده انجام می شود و مسئولیت و ریسک از زمان قرار گرفتن محموله در کشتی به فروشنده منتقل می شود. با این تفاوت که فروشنده موظف است هنگام انعقاد قرارداد با متصدی حمل، حداقل بیمه نامه را برای حمل و نقل ارائه دهد.

طبیعتا انتخاب حامل و شرکت بیمه توسط فروشنده می تواند منجر به ریسک و هزینه اضافی شود. پیشنهاد ما به شما این است که به عنوان خریدار در خصوص انتخاب شرکت بیمه و ارائه پوشش اضافی با فروشنده مذاکره کنید و همچنین شرکت حامل را خودتان انتخاب کنید و هزینه ارسال را به فروشنده اطلاع دهید. اگر با انتخاب شرکت بیمه موافق نیستید از اصطلاح CFR استفاده کنید و با یک شرکت بیمه ایرانی وارد مذاکره شوید.

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 18 | آفکو

 

به طور کلی، اصطلاحات اینکوترمز را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱. اصطلاحات مبدا:
با استفاده از این ترم‌ها، هزینه و ریسک در مبدا به خریدار منتقل می‌شود.
این اصطلاحات با حرف F شروع می‌شوند.

۲. اصطلاحات مقصد:
با استفاده از این ترم‌ها، هزینه و ریسک در مقصد به خریدار منتقل می‌شود.
این اصطلاحات با حرف D شروع می‌شوند.

۳. اصطلاحات مقصد با انتقال ریسک در مبدا
با استفاده از این ترم‌ها، ریسک در مبدا و هزینه در مقصد به خریدار منتقل می‌شود.
این اصطلاحات با حرف C شروع می‌شوند.

همه چیز درباره اینکوترمز ۲۰۲۰ (بخش سوم) 19 | آفکو

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا