محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

 همه چیز در مورد صادرات کشمش

محصولات صادراتی و وارداتی

همه چیز در مورد صادرات کشمش

 

برخلاف تولید مناسب انگور که در ایران وجود دارد، از نظر صادرات انگور ایران موفقیت چشمگیری نداشته است و درصد بسیار پایینی از تولید انگور در بخش صادرات حضور داشته است. کشور های حاشیه خلیج فارس و پاکستان از مهمترین کشورهایی وارد کننده انگور ایران می باشند. طبق آمار صادرات کشمش ایران به 80 کشور دنیا انجام می گیرد و صادرات کشمش به عراق، عمان و امارات بسیار پر رونق می باشد. کشمش از نظر حجم تولید پس از خرما قرار دارد؛ اما جایگاهی بسیار بالاتر از خرما در بازارهای جهانی دارد. سهم صادرات کشمش با کد تعرفه ۰۸۰۶۲۰ در بازار جهانی بیش از دو میلیارد دلار است. که بزرگترین کشورهای صادر کننده آن ترکیه، آمریکا و شیلی هستند .

 

 همه چیز در مورد صادرات کشمش 8 | آفکو

ویژگی های انواع انگور و کشمش در ایران

یکی از شهرهای ایران که انگور با کیفیت تولید می کند کاشمر است گه صادرات کشمش و خود انگور از این شهر به پاکستان رونق دارد و در گذشته صادرات کشمش به روسیه وجود داشته است. انگورهایی که دانه دار هستند برای صادرات زیاد مناسب نمی باشند مثلا انگور آذربایجان غربی، قزوین، تاکستان و شاهرود از همه نظر دارای کیفیت بالای است و لی دانه دار است که بر روی صادرات خود انگور و صادرات کشمش این انگور تاثیر می گذارد.

یکی از مهمترین و بزرگترین تولید کنندگان انگور و کشمش در ایران شهر ملایر است و انواع انگور در این شهر تولید می گردد که بهترین نوع آن انگور بی دانه سفید است. صادرات کشمش ملایر رونق بسیاری دارد و به کشورهای زیادی صادر می شود، تولید کنندگان این شهر از برترین صادرکنندگان‌ این محصول می باشند. . مسلما زمانی که تولید انگور در کشور مناسب باشد صادرات این محصول هم رونق خواهد داشت ولی نوع کشت سنتی و استفاده نکردن از دانش روز می تواند بهره وری و تولید انگور را کاهش دهد و برخی از آفت ها در باغ های انگور نیز می تواند سبب مشکل در تولید شود و صادرات کشمش را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ایران از جمله صادرکنندگان بزرگ کشمش در جهان است. ۲۷٪ از مجموع کشمش‌های صادراتی دنیا، از ایران صادر می‌شود که سالیانه ۲۵۰ میلیون دلار عاید این کشور می‌کند. ﺑﻪ ﺳﺒﺐ اﻗﻠﯿﻢﻫﺎ و ﺷﺮاﯾﻂ آب ﻫﻮاﯾﯽ ایران، از ﻣـﺴﺘﻌﺪﺗﺮﯾﻦ ﮐـﺸﻮرﻫﺎی ﺗﻮﻟﯿﺪﮐﻨﻨﺪه ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻣﺘﻨﻮع ﺑﺎﻏﯽ ﺑه ﻮﯾﮋه اﻧﮕﻮر و ﮐﺸﻤﺶ اﺳﺖ و اﯾﻦ ﺷﺮاﯾﻂ اﯾﺮان را در رده ده ﮐﺸﻮر ﻋﻤﺪه ﺑﺎﻏﺒﺎﻧﯽ ﺟﻬﺎن ﻗـﺮار داده اﺳﺖ.

 

کشمش صادراتی و انواع آن همراه با کد تعرفه گمرکی:

کد تعرفه گمرکی کشمش: ۰۸۰۶۲۰۰۰

کد تعرفه گمرکی کشمش تیزابی دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۲۰

 همه چیز در مورد صادرات کشمش 9 | آفکو

کد تعرفه گمرکی کشمش تیزابی بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۳۰

کد تعرفه گمرکی کشمش آفتابی دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۴۰

کد تعرفه گمرکی کشمش آفتابی بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۵۰

کد تعرفه گمرکی کشمش انگوری بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۶۰

کد تعرفه گمرکی کشمش کاشمری سبز بی دانه: ۰۸۰۶۲۰۷۰

کد تعرفه گمرکی کشمش کاشمری سبز دانه دار: ۰۸۰۶۲۰۸۰

 همه چیز در مورد صادرات کشمش 10 | آفکو

بازار های کشمش ایران در جهان شامل کشور های زیر می شود:

آلمان ۳۱ درصد

عربستان صعودی ۲۵ درصد

امارات متحده عربی ۲۵ درصد

استرلیا ۱۱ درصد

رقبای اصلی ایران در جهان شامل ترکیه و یونان می باشند.

رشد صادرات کشمش نسبت به سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است. .تولید کنندگان این محصول با بکارگیری اصول بازاریابی و بسته بندی توانسته اند به بازار های بین المللی محصولات خود را صادر کنند.

 

مشخصات کشمش صادراتی:

کشمش صادراتی بايد عاري از هر نوع آفت، شن، خاک و هر نوع بو یا مزه غیر طبیعی باشد. ميزان رطوبت موجود در کشمش نبايد از ۱۸ درصد وزنی بيشتر گردد و بسته به روش تهیه ميزان انيدريد سولفور و دود گوگرد در آن نیز نبايد از ۲ در هزار وزنی بيشتر شود.

کشمش صادراتی از انگوری که حداقل ۸۰ درصد رسیده است به دست می آید. که برای تشخیص این موضوع باید به بافت کشمش و میزان شیرینی مزه و سایز آن توجه کرد. رنگ کشمش درجه یک باید حتی الامکان یکنواخت باشد که البته درجه یکنواختی به نوع کشمش و منطقه استحصال آن و همچنین فرآیند تهیه کشمش ارتباط دارد.

از دیگر پارامترهای کیفی کشمش صادراتی که معمولا به فرآیند پاک کردن کشمش ارتباط دارد، تعداد کشمش دم دار، کشمش نارس، کشمش ریز، کشمش لهیده و کشمش شکرک زده است که در همه این موارد باید کمتر از تعداد تعریف شده استاندارد باشد و هر چه این اعداد کوچکتر باشد، فرآیند پاک کردن کشمش دقیق تر و بهتر بوده است.

 

واردات کشمش

در جهان واردات کشمش بسیار بالا بوده و می توان گفت توسط کشورهای بسیاری واردات کشمش انجام می شود، در میان این کشورها می توان به امارات، روسیه، اوکراین، آلمان، مصر، کانادا، پاکستان، ترکیه، اسپانیا و کویت اشاره کرد. لازم است بدانید ترکیه وامارات با وجود تولید کردن کشمش، از وارد کننده های آن نیز محسوب می شوند. استرلیا نیز با وارد کردن کشمش از ایران، آن را با نام خود بسته بندی کرده و به خارج از کشور صادر می نماید.

بیشترین صادرات کشمش در آمریکا از محصولات کالیفرنیا است. این محصول از مهمترین محصولات خشک شده می باشد. معمولترین کشمش در این کشور به نام بدون هسته تامسون می باشد. ترکیه تنها کشوری است که بیشتر از امریکا صادرات انجام می هد. کمیسیون اداری کشمش در آمریکا وظیفه قیمت گذاری و بررسی کیفیت این محصول را به عهده دارد و بر صادرات این محصول نیز نظارت دارد.

 

نحوه صادرات کشمش

به غیر از آفت که تولید را در باغ های انگور تحت تاثیر قرار می دهد، کمبود آب نیز می تواند تولید را کم  و کیفیت محصول را پایین بیاورد. زمانی که آب کم باشد در فصل گرم، گرمازدگی نیز خسارت های زیادی را به باغ انگور وارد می کند و در نهایت محصول خوب که برای تولید این محصول و صادرات آن نیاز است از بین خواهد رفت و افت صادرات بوجود خواهد آمد. از ویژگی های یک انگور خوب و استاندارد، می توان به بی دانه بودن، درشت بودن و شفافیت دانه ها اشاره نمود. صادرات کشمش و انگور نیاز به رعایت اصول زیادی از طرف تولید کنندگان دارد زیرا در بازارهای استاندارد هایی در نظر گرفته می شود که اگر محصولی و یا کالایی به آن سطح نرسیده باشد اجازه ورود کالا داده نخواهد شد.

انگور ملایر از جمله محصولاتی است که توانسته است، استاندارد های لازم را به دست بیاورد و یکی از بهترین صادرات کشمش ایران از محصولات این شهرستان می باشد. تنوع در محصول انگور بسیار زیاد است و به انگور سبز بی دانه، انگور سیاه، انگور سبز کشمشی و انگور یاقوتی تقسیم می شوند. انگور سبز بی دانه یکی از بهترین انواع انگور صادراتی است. انگور سبز کشمشی با بالاترین کیفیت در سراسر جهان به فروش می رسد.  با توجه به اینکه ترکیه یکی از تولید کنندگان انگور و این محصول می باشد ولی صادرات کشمش به ترکیه از ایران انجام می شود.

 

منبع: باسکول / بازرگانی فردوسی

انگور ملایر از جمله محصولاتی است که توانسته است، استاندارد های لازم را به دست بیاورد و یکی از بهترین صادرات کشمش ایران از محصولات این شهرستان می باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا