صادرات و واردات
موضوعات داغ

واردات مواد شیمیایی از چین

صادرات و واردات

واردات مواد شیمیایی از چین

 

ایران و چین از گذشته شرکای مهمی برای یکدیگر محسوب میشده اند. واردات مواد شیمیایی نیز جایگاه ویژه ای در این مبادلات دارد.

اگرچه طی چند سال اخیر به دلیل اعمال تحریم های مختلف از سوی ایالات متحده، حجم صادرات ایران به چین کاهش یافته. و به کمترین میزان خود در 20 سال گذشته رسیده است. بزرگ ترین مشتری نفت خام ایران چین بود. که با وجود تحریم ها اکنون میزان خرید نفت خام چین از ایران نیز کاهش قابل توجهی داشته است.

واردات مواد شیمیایی از چین 6 | آفکو

عمده واردات ایران از چین شامل ماشین آلات و قطعات خودرو، مواد شیمیایی و کالاهای مصرفی مانند لپتاپ و گوشی موبایل است.

نکات مهم در فرآیند واردات از چین :

  1. شناسایی کامل کالای موردنظر
  2. بررسی مقررات واردات در رابطه با کالای مربوطه و مشاوره با افراد متخصص در حیطه ی قوانین گمرکی و کالاهای مجاز
  3. مراجعه به سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها و یا شرکتهای مشاوره برای برای آگاهی از تغییرات قوانین و به روزسانی اطلاعات برای کسب اطمینان از اجازه واردات کالای مورد نظر به کشور و در نظر گرفتن محدودیت های خاص احتمالی
  4. مشخص کردن تمام اطلاعات لازم برای شناسایی کالا. مشخص کردن کد تعرفه یا HS کد هر کالا به عنوان شناسه آن کالا و آماده سازی نمونه از ماده مورد نظر.
مقررات واردات و ترخیص مواد شیمیایی و رویه های گمرکی

تمامی کالاهای وارداتی باید تحویل یکی از گمرک های کشور شده و بعد از طی پروسه های مربوط به گمرک ترخیص شوند. گمرک شهید رجایی (بندرعباس) و گمرک فرودگاه امام خمینی بیشترین نرخ واردات و ترخیص در کشور ما را به خود اختصاص داده اند.

هزینه های واردات کالا بخش دیگری از روند واردات کالا می باشند که حتما باید در نظر گرفته شوند، مانند : هزینه های گمرک و بازرسی کالا، انبار، حمل و نقل بیمه و تخصیص ارز و …

از موارد دیگر در این پروسه  کالا حمل و نقل است که باید با توجه به نوع کالا بهترین روش را انتخاب کرد.مرسوم ترین روش هم اکنون از طریق دریاست.

برای شروع این روند باید سفارش خود را در سازمان توسعه تجارت ثبت کرده و همچنین تمامی مدارک مربوط به کالا( بارنامه، ترخیصیه، قبض انبار و…) مدارک مربوط به صاحب کالا (اصل کارت بازرگانی و کارت ملی و کپی آنها) و نیز مدارک مربوط به ترخیص کار(نماینده ی صاحب کالاست) (اصل و کپی کارت ملی، وکالت نامه ی محضری و معرفی نامه برای گمرک) را در دست داشته باشید.

دو بخش صنعتی و مصرفی کالاهای وارداتی را تشکیل می دهند. و همانطور که از نام هرکدام پیداست کالاهای صنعتی برای مصرف صنایع و کارخانه جات و کالاهای مصرفی برای مصرف عامه ی مردم هستند.

واردات مواد شیمیایی از چین 7 | آفکو

بررسی واردات مواد شیمیایی از چین و دیگر کشور ها :

در کشور ما 90% مواد شیمیایی مورد نیاز وارداتی هستند. بیشترین واردات مواد شیمیایی ایران طبق آمار از چین و پس از آن هند میباشد.

کاربرد مواد شیمیایی در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، داروسازی، صنایع غذایی، فاضلاب و … میباشد. برای واردات مواد شیمیایی نیاز به اشراف کامل بر روند واردات و دقت و توجه بالایی در تعیین تعرفه یا  HS CODE  است تا جزو کالاهای ممنوعه نباشد. بررسی و رعایت شرایط نگهداری و حمل و نقل کالا مطابق با MSDS  نیز در واردات این مواد قابل توجه است.

به طور کلی در کشور ایران درصد مواد شیمیایی وارداتی به صورت زیر است:

مواد غیرآلی 32%، مواد آلی 22%، کودها 13%، تانن ها 7% و سایر مواد 15%

مواد شیمیایی صنعتی

این مواد به دو دسته ی مواد شیمیایی آلی و معدنی تقسیم بندی می شوند.

کربن عنصر سازنده ی مواد آلیست. در صنایع پلاستیک، داروسازی، خوراکی و پتروشیمی کاربرد دارند. در حالی که مواد معدنی شامل موادیست که به طور طبیعی وجود دارند و در ساخت مواد کاربرد دارند.

 آزمایشگاهی:

این دسته از مواد شیمیایی در تحقیقات و پزشکی پرکاربرد هستند. باید شرایط خاص و دقیقی داشته باشند. که موجب آسیب به سلامت افراد نشوند. به عنوان مثال آمونیاک، بنزیل الکل، اسید سولفوریک و اسید نیتریک در این دسته جا می گیرند.

 صنایع غذایی:

مواد شیمیایی در صنایع غذایی بیشتر به صورت افزودنی های خوراکی مانند : سیتریک اسید، پتاسیم سوربات و گلیسیرین جهت حفظ و بهبود طعم و افزایش ماندگاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 داروسازی:

مواد اولیه ای که در داروسازی کاربرد دارند مانند اترها و آلکان ها علاوه بر خاصیت دارویی باید خواص خوراکی هم داشته باشند.

 

منبع: آیسان کهن مهر

تمامی کالاهای وارداتی باید تحویل یکی از گمرک های کشور شده و بعد از طی پروسه های مربوط به گمرک ترخیص شوند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا