محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

واردات و صادرات اسباب بازی

محصولات صادراتی و وارداتی

واردات و صادرات اسباب بازی

 

اسباب بازی (Toy) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۹۵۰۳۰۰ شناخته می شود. این کد شامل انواع اسباب بازی ها و عروسک ها می باشد.

یکی از کالاهایی که امروزه واردات آن در سال های اخیر بسیار رونق و افزایش یافته است اسباب بازی می باشد. و توانسته جز بهترین کالاهای وارداتی باشد.  افرادی که در حوزه واردات اسباب بازی فعالیت می کنند باید از قوانین و مقررات لازم برای وارد کردن انواع اسباب بازی ها اطلاعات دقیق تری داشته باشند؛ که یکی از این مهم ترین اطلاعات در حوزه کیفیت و مضر نبودن این کالا ها برای سلامتی کودکان می باشد. هم چنین بایستی نهایت توجه را داشته باشند تا شکل و نوع اسباب بازی وارد شده مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.

واردات و صادرات اسباب بازی 8 | آفکو

با اینکه در داخل کشور شرکت های بسیار زیادی در حوزه تولیدات انواع اسباب بازی ها فعالیت دارند ولی با این حال شاهد واردات میلیون ها تن اسباب بازی ها از کشورهای مختلف از جمله قطر، چین، تایوان، ویتنام، ترکیه و غیره هستیم. چرا که بسیاری از والدین اسباب بازی های خارجی را به دلیل داشتن کیفیت بالا و قیمت مناسب به اسباب بازی های داخلی ترجیح می دهند. از عوامل اصلی که سبب شد واردات انواع عروسک و اسباب بازی در کشور ما رونق گیرد رعایت نکردن مسائل بهداشتی و استاندارد نبودن اسباب بازی ها بوده است و به همین دلیل بسیاری از شرکت های داخلی نتوانستند مجوز تولید اسباب بازی را دریافت کرده و به فعالیت خود ادامه دهند؛ که بر همین اساس میزان عرضه اسباب بازی در سطح کشور کاهش یافت که به دنبال این کاهش شاهد افزایش واردات اسباب بازی از کشورهای دیگر شده ایم.

تعرفه واردات اسباب بازی

این مولفه با توجه به نوع اسباب بازی و کشور مبدا که از آن وارد می شود متفاوت خواهد بود. برای مثال تعرفه واردات اسباب بازی ۹۵۰۳۰۰ و تعرفه ترخیص عروسک ها نیز ۹۵۰۳۰۰۲۰ می باشد. به طوری کلی تعرفه واردات عروسک و اسباب بازی شامل ۲۶ درصد حقوق ورودی است و چون کالای مذکور جزء کالاهای ده گروه اول است سود بازرگانی آنها دو برابر حساب خواهد شد بدین صورت که حقوق ورودی آنها ۴۸ درصد به اضافه ۹ درصد مالیات ارزش افزوده خواهد بود.

تعرفه واردات اسباب بازی براساس تعرفه های ارزشی و ثابت می باشد. تعرفه های ارزشی تعرفه هایی هستند که با توجه به ارزش قیمتی کالا بایستی آن را پرداخت کرد؛ که هرچقدر کالای وارد شده با ارزش تر باشد تعرفه بیشتری نیز به تعلق می گیرد. تعرفه های ثابت نیز بر اساس وزن کالای وارد شده حساب می شود که ترکیب هردوی آن ها را تعرفه مرکب نیز می نامند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که تعرفه واردات اسباب بازی جزء تعرفه های مرکب می باشد.

 

اسباب بازی هایی که واردات آن ممنوع می باشد؟

وارد کنندگان اسباب بازی به خوبی می دانند که برخی از اسباب بازی ها و عروسک ها را نمی توانند وارد کنند. چرا که ممنوعیت های بسیار زیادی برای آنها در نظر گرفته شده است. از جمله اسباب بازی هایی که برای آنها ممنوعیت در نظر گرفته شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

واردات و صادرات اسباب بازی 9 | آفکو

عروسک های اواز خوان به خصوص آنهایی که آواز غربی دارند ممنوع است.

ترخیص عروسک اربابی و هرگونه عروسکی که مسائل غیر اخلاقی داشته باشد ممنوع است.

عروسک هایی که تفاوت جنسی را به وضوح نشان می دهند ممنوع است.

عروسک هایی که وسایلی از جمله شمشیر و خنجر دارند ممنوع است.

ماسک های ترسناک ممنوع است.

اسباب بازی هایی که بسته بندی انها تصاویر نامناسب دارند ممنوع است.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورها چین، آلمان و ایتالیا دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

بازار آمریکا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات اسباب بازی دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۱٫۲ میلیون دلار است.

همان طور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره شد یکی از مقصدهایی که واردات اسباب بازی از آن صورت می گیرد کشور ترکیه می باشد؛ و وارد کنندگان اسباب بازی با توجه به پایین بودن تعرفه واردات عروسک و اسباب بازی از کشور ترکیه تمایل بیشتری برای وارد کردن اسباب بازی از این کشور را دارند. همچنین با وارد کردن اسباب بازی از این کشور می توانند در هزینه های حمل و نقل و جابه جایی نیز تا حدالامکان صرفه جویی داشته باشند. واردات اسباب بازی از کشورهای چین نیز در کشور ما بسیار رایج شده است و مدت زمان وارد کردن اسباب بازی حدود ۵۰ روز کاری بوده چرا که مسیر دریایی و حمل با کشتی بسیار زمان بر است.

واردات و صادرات اسباب بازی 10 | آفکو

 

وضعیت بازار جهانی

آمار صادرات اسباب بازی

رقم کل صادرات: ۵۲,۴۴۸,۵۶۸,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۱ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۲ درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۶,۴۰۱ KM

 

آمار واردات اسباب بازی

رقم کل واردات: ۱,۷۵۵,۵۲۳,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۲۴ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۴۵- درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۶,۶۵۲ KM

 

شرایط ترخیص اسباب بازی

یکی از گام های ترخیص اسباب بازی پرداخت تعرفه واردات آن می باشد. تعرفه واردات اسباب بازی عبارت است از مبالغ حقوقی و گمرکی بوده که تمامی افرادی که در حوزه واردات فعالیت می کنند به خوبی می دانند که بایستی تعرفه های وارداتی را پرداخت کنند. همچنین عوارض مربوط به ارزش افزوده اسباب بازی نیز در تعرفه واردات عروسک و  اسباب بازی جای گرفته است. از گام های دیگر برای ترخیص اسباب بازی وارداتی خود از گمرک می توان به اخذ مجوزهای مختلف، ارائه اسناد مربوطه، هماهنگ شدن با شرکت لجستیک و اخذ مجوز ترخیص اشاره کرد.

 

منبع: آوات  / آراد برندینگ

تعرفه واردات اسباب بازی براساس تعرفه های ارزشی و ثابت می باشد. تعرفه های ارزشی تعرفه هایی هستند که با توجه به ارزش قیمتی کالا بایستی آن را پرداخت کرد؛

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا