محصولات در حمل و نقل
موضوعات داغ

 واردات و صادرات قطعات الکترونیک

محصولات صادراتی و وارداتی

واردات و صادرات قطعات الکترونیک

 

امروزه واردات قطعات الکترونیک در کشور ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و اکثر این قطعات از کشورهای دیگر وارد کشور ایران می شود به همین دلیل افرادی که در زمینه قطعات الکترونیک فعالیت می کنند بایستی با نحوه واردات مربوط به این قطعات آشنایی داشته و فرصت های مربوط به آن را بلد باشند.

چگونگی واردات قطعات الکترونیک

واردات قطعات الکترونیک به کشور ایران از دو طریق هوایی و دریایی انجام می پذیرد. معمولات مدت زمانی که برای این واردات از طریق هوایی تخمین زده می شود ۲ هفته است و از طریق دریایی تا ۴ ماه تخمین زده می شود.اگر قطعه ای را بخواهید از کشور چین به صورت هوایی وارد کنید دوشنبه هر هفته ارسال بار صورت می گیرد. در برخی موارد شخص به این قطعات احتیاج دارد به همین دلیل باید هزینه بیشتری پرداخت کند تا نهایتا در یک هفته ای کاری سفارش خود را تحویل بگیرد. به هر حال واردات قطعات الکترونیک به کشور ایران در این مدت زمان ها تخمین زده می شود.

 واردات و صادرات قطعات الکترونیک 8 | آفکو

 واردات و صادرات قطعات الکترونیک 9 | آفکو

 

مزیت واردات قطعات الکترونیک

امروزه با توجه به پیشرفت زیاد تکنولوژی و ارتباطات، قطعات الکترونیک یکی از اصلی ترین نیازهای مربوط به هر حوزه کاری می باشد به همین دلیل اشخاص و یا شرکت هایی که در این زمینه در حال فعالیت هستند می دانند که اگر سفارش خود را با هزینه کم تری دریافت کنند در واقع حاشیه سود بیشتری خواهند داشت. در حال حاضر خرید قطعات الکترونیک به یکی از حوزه های مهم تبدیل شده و برای این کار نیاز به تجربه و تخصص زیادی است. اما شاید برای برخی از افراد تازه کار که هنوز با واردات قطعات الکترونیک آشنا نیستند این دنیای خرید و فروش قطعات الکترونیک دنیایی پر از ترس باشد و شاهد گاها مجبور شوند که با تامین کننده هایی ارتباط بگیرند که این قطعات را با هزینه های بسیار بالا به فروش می رسانند.

 

پارامترهای واردات قطعات الکترونیک

استعلام قیمت از تامین کنندگان معتبر سراسر دنیا در زمینه خرید و فروش قطعات الکترونیک یکی از تخصص های اصلی این شرکت به حساب می آید و شما می دانید که برای واردات قطعات الکترونیک به اضافه هزینه بار و گمرک چقدر باید پرداخت کنید و در این زمینه می توانید به این نتیجه برسید که آیا خرید قطعه الکترونیکی مورد نظر برای شما سود زیادی را به همراه خواهد داشت یا خیر. یکی دیگر از مواردی که در زمینه واردات قطعات الکترونیکی باید صورت بپذیرد مشاوره در زمینه خرید قطعه مورد نظر است به طوری که فعالان اقتصادی در زمینه قطعات الکترونیکی بدانند که چه وسیله ای را خریداری کنند و از خرید چه وسیله ای صرفنظر کنند. اما مبحث کنترل کیفیت در زمینه واردات قطعات الکترونیکی می تواند یکی از مهم ترین مباحث مربوط به این حوزه باشد. شاید برخی از این قطعات از کیفیت خوبی برخوردار نباشد به همین دلیل لازم است قبل از خرید قطعه مورد نظر به کیفیت این قطعه دست پیدا کنیم و بدانیم که آیا خرید آن می تواند برای ما مفید باشد یا خیر.

اما یکی از مباحث مهم در زمینه واردات قطعات الکترونیک، گارانتی و تضمین سلامتی است به طوری که اگر قطعه الکترونیکی در هنگام حمل و نقل و جابجایی دچار مشکل شود هیچ گونه تعهدی از جانب خریدار وجود نداشته باشد و تامین کننده تعهد داشته باشد که دوباره قطعه سالم را برای خریدار ارسال کند. این یکی از مهم ترین موارد مربوط به واردات قطعات الکترونیک است و اگر سهل انگاری در این رابطه صورت بگیرد ممکن است سرمایه زیادی توسط خریدار از دست برود.

 واردات و صادرات قطعات الکترونیک 10 | آفکو

اما پارامتر بعدی که در واردات قطعات الکترونیک از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است قیمت مناسب است به طوری که برای خریدار به طرفه باشد و اختلاف این قیمت طوری باشد که خریدار بتواند در این زمینه سود مناسبی داشته باشد به همین دلیل در ابتدای این مقاله عرض کردیم که مشاوره در هنگام واردات مربوط به این قطعات الکترونیک از بیشترین اهمیت برخوردار است و اگر مشاوره مناسبی در این زمینه صورت نگیرد خریدار در آینده به مشکل برخورد می کند. اما آخرین پارامتر که به نظر می رسد برای واردات قطعات الکترونیک از اهمیت زیادی برخوردار است دسترسی به قطعات کمیاب و مواردی که در داخل کشور به سختی پیدا می شود و یا اصلا پیدا نمی شود اگر بتوانید در این زمینه تامین کننده مناسب و معتبر پیدا کنید شک نکنید که پس از گذشت مدت زمان اندک در زمینه فعالیت خود تبدیل به برند می شوید و همین مساله درصد مشتریان شما را به شدت افزایش می دهد. به همین دلیل این گزینه هم از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

مهم ترین محصولات قطعات الکترونیک

این موارد را می توان در ۴ دست کلی تقسیم بندی کرد که شامل:

 

  • کلیه قطعات و تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی نظیر آی سی

 

  • کانکتورهای RF

 

  • قطعات RF

 

  • مبدل DC

 

اما واردات قطعات الکترونیک تنها در همین موارد خلاصه نمی شود و طبق درخواست کارفرما می توانیم هر نوع قطعه ای را سفارش دهیم و مدل مربوط به قطعات الکترونیک به درخواست کارفرما تعیین می شود.

در آخر یادآور می شویم که بحث واردات قطعات الکترونیک از حساس و اهمیت زیادی برخوردار است و اگر فعال اقتصادی در این زمینه بخواهد خود به تنهایی حرکت کند ممکن است با مشکلاتی مواجه شود به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که برای این کار از نظرات مشاورین استفاده کنید.

در پنج سال گذشته میزان واردات محصولات الکترونیک و سرگرمی به کشور ۳۴ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۱۸ به رقم ۱۵٫۸ میلیارد دلار رسیده است.

سالهاست که کشور چین بزرگترین صادرکننده تجهیزات الکترونیکی به کشور می‌باشد. در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سهم چین در میان کشورهای صادرکننده تجهیزات الکترونیکی به کانادا از ۷۸٫۴ به ۸۰٫۲ درصد افزایش یافته است. سهم کشور مکزیک نیز در همین زمان از ۱۲٫۲ درصد در سال ۲۰۱۴ به این سو کاهش یافته که علت اصلی آن را باید رشد واردات تلفن‌های هوشمند ساخت کره جنوبی و ویتنام و کامپیوترها و تجهیزات قابل حمل ساخت ایالات‌متحده دانست. سهم صادرات اینگونه محصولات از سه کشور بالا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ همواره روندی افزایشی داشته است.

 

صادرات

 

آمارها نشان می‌دهند که میزان صادرات محصولات سرگرمی خانگی کشور کانادا بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ ثابت بوده و در هر دو سال رقم ۱٫۱ میلیارد دلار را ثبت کرده است. نکته جالب آنجاست که در این بازه زمانی صادرات محصولات الکترونیکی قابل حمل و کامپیوتر کانادا افزایش یافته اما آمار جهانی از کاهش صادرات اینگونه محصولات خبر می‌دهند. در سال ۲۰۱۴ میزان کل صادرات اینگونه تجهیزات در دنیا رقم ۱۶۵٫۸ میلیارد دلار بوده که کانادا را در رتبه ۲۴ام بزرگترین صادرکنندگان تجهیزات قابل حمل و کامپیوترها جای می‌داد. اما آمار سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که میزان کل صادرات این نوع تجهیزات در دنیا با کاهش ۱۱٫۹ درصدی به ۱۴۶٫۱ میلیارد دلار رسیده و کانادا توانسته با بهبود جایگاه خود در میان صادرکنندگان به رده ۱۶ام دست پیدا کند. کشور مالزی در این بین سهم مهمی در بهبود جایگاه کانادا داشته و در این چهار سال از رده ۳۸ام بازارهای اصلی واردکننده محصولات کانادایی به رده چهارم رسیده است. کشورهای پاکستان، اسراییل و سنگاپور نیز در همین بازه زمانی به میان ده بازار اصلی واردکننده محصولات الکترونیکی قابل حمل و کامپیوترهای ساخت کانادا وارد شده‌اند.

 

منبع: باسکول

انگور ملایر از جمله محصولاتی است که توانسته است، استاندارد های لازم را به دست بیاورد و یکی از بهترین صادرات کشمش ایران از محصولات این شهرستان می باشد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا