صادرات و واردات
موضوعات داغ

وضعیت واردات سویا و کنجاله سویا

صادرات و واردات

وضعیت واردات سویا و کنجاله سویا

 

واردات سویا و کنجاله سویا دو منبع مهم در خوراک دام و طیور هستند. دانه های مغذی سویا برای غنی سازی خوراک دام و طیور در کشور تقاضای زیادی دارد، بنابراین در بسیاری از مناطق، تولید سویا به این منظور پاسخگویی بازار نیست و مسئولین و شرکت ها مجبور هستند از طریق واردات دانه سویا، این کمبود را جبران کنند.

در منابع خبری اعلام شده است که  بیشتر از ۸۶۰۰۰ هکتار از زمین ‌های زیر کشت سویا، مرغوب ترین دانه های مغذی را از این گروه محصولات کشاورزی تولید می کنند. استان های فارس، اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، تهران، زنجان، قزوین، خوزستان و چند منطقه دیگر، بزرگترین زمین های کشت سویا را در اختیار دارند.

وضعیت واردات سویا و کنجاله سویا 6 | آفکو

واردات سویا و واردات کنجاله سویا زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که فروش عمده سویا در بازار داخلی با اختلال روبرو شود؛ یا قیمت های ارز برای صادرات و واردات کاهش پیدا کنند. کشت سویا در ایران باید توسعه پیدا کند. تا زمانی که مقدمات کار برای کشت علمی و اصولی و بهینه سازی شده فراهم نشود، کمبودهای بازار باید از طریق واردات سویا جبران شود.

عوامل مختلفی در خرید و فروش عمده سویا به عنوان دانه مغذی، دخالت دارد. این تغییرات قیمت به نوسانات عرضه و تقاضا در بازار مرتبط است. لازم به ذکر است که قیمت بذر برای کاشت دانه سویا و برداشت محصولات مرغوب به طور غیرمستقیم در قیمت نهایی این محصول کشاورزی تاثیرگذار است.

صنایع دامپروری و پرورش پرندگان به شدت به واردات سویا و واردات کنجاله سویا وابسته هستند. سویا برای تهیه خوراک دام استفاده می شود. بنابراین اگر حجم بازار، اشباع شود به نفع کشاورزان است؛ این یعنی سودآوری مثبت برای کسانی که در کاشت و پرورش سویا فعالیت می کنند.

 

کنجاله سویا و سویا چه فرقی با یکدیگر دارند؟

سویا یک دانه روغنی با ارزش غذایی بالا است. آنچه به عنوان محصول سویا می ‌شناسیم، محصول برداشت شده دانه سویا از زمین کشاورزی است که برای خوراک دام و طیور یا غنی کردن مواد پروتئینی به کار می رود.

زمانیکه دانه های سویا تحت فشردگی قرار می‌گیرند و آب و روغن آن استخراج می‌شود، آنچه باقی می ماند کنجاله سویا نام دارد. کنجاله سویا برای خوراک انسان ها استفاده نمی‌شود اما مواد خوبی برای خوراک دام و طیور و ماهی ها و حیوانات دیگر هستند.

وضعیت واردات سویا و کنجاله سویا 7 | آفکو

با توجه به تعریف سویا و کنجاله سویا می توان به راحتی به اهمیت واردات سویا و واردات کنجاله سویا پی برد.

حجم زیادی از واردات این محصول مهم برای غنی تر کردن خوراک دام و طیور از نظر درصد پروتئین به کار می رود. با افزودن کنجاله سویا به خوراک دام و طیور می توان پروتئین آن را تا حداکثر ۴۹ درصد افزایش داد. این یعنی مواد مغذی در اختیار حیوانات قرار می گیرد تا بتوانند رشد بهتری داشته باشند.

براساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن صنایع خوراک دام و طیور ایران انباشت ذرت در بنادر ایران در هفته آخر شهریور ۱.۵ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است. جوی دامی نیز به میزان ۳۴۰ هزارتن در هفته آخر شهریور در بنادر انباشت شده است. این مقدار انباشت در مدت مشابه سال گذشته ۵۵۸ هزارتن بود. همچنین انباشت کنجاله سویا در بنادر در پنج ماهه سال جاری ۲۳۶ هزارتن و در در مدت مشابه سال گذشته ۷۲۳ هزارتن بوده است. انباشت دانه های روغنی در پنج ماهه سال جاری ۲۵۵ هزارتن و در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۱ هزارتن بوده است.

براساس این گزارش، ثبت سفارش ذرت دامی از ابتدای سال جاری تا ٢١ شهریور ۱.۴۵ میلیون تن و در مدت مشابه سال گذشته ۱.۸ میلیون تن بوده است که کاهش ۱۹ درصدی را نشان می دهد. همچنین ارز تخصیص یافته برای واردات ذرت دامی در سال جاری  ۱.۳میلیارد دلار و در سال گذشته یک میلیارد دلار بوده که تخصیص ارز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد بیشتر شده است.

 

دانه های مغذی سویا برای غنی سازی خوراک دام و طیور در کشور تقاضای زیادی دارد، بنابراین در بسیاری از مناطق، تولید سویا به این منظور پاسخگویی بازار نیست و مسئولین و شرکت ها مجبور هستند از طریق واردات دانه سویا، این کمبود را جبران کنند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا