حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

پرترددترین مرزهای جاده ای کدامند؟

حمل و نقل جاده ای

8 / 100

پرترددترین مرزهای جاده ای کدامند؟

 

 

بازرگان، میلک و دوغارون پرترددترین مرزهای جاده ای

حسین متولی حبیبی مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات این سازمان با اعلام این خبر گفته است: از میان مرزهای جاده ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۵۸ درصدی فعال ترین مرز در زمینهٔ واردات کالا به کشور به شمار می رود. پس از آن مرزهای خسروی و میرجاوه با ۸درصد و ۹ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

پرترددترین مرزهای جاده ای کدامند؟ 6 | آفکو

عملکرد مرزهای جاده ای در زمینهٔ صادرات کالا از کشور نشان می دهد در مدت مذکور مرز بازرگان با ۲۶ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای میلک با ۱۴ درصد و دوغارون با ۱۰ درصد قرار دارند.

سهم کامیون ها در پرترددترین مرزهای ایران

مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: سهم کامیون های ایرانی در صادرات کالا ۶۶ درصد و در جابه جایی واردات کالا ۴۸ درصد بوده است.

وی با اشاره به این که طی مدت مذکور، ۴۰۸ هزار نفر مسافر توسط ۵۴ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری وارد کشور شدند، افزود: در جابه جایی این مسافران سهم اتوبوس ۲۱ درصد، مینی بوس ۱۴ درصد و سواری ۶۵ درصد است.

هم چنین تعداد ۴۰۴ هزار نفر توسط ۵۴ هزار دستگاه وسیله نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۲۶ درصد، مینی بوس ۱۱ درصد و سواری ۶۳ درصد بوده است.

متولی درخصوص آمار تردد وسایل نقلیه مسافری در مرزهای کشور گفت: در مدت مذکور، بیش ترین تردد ورودی وسایل نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۳۲ درصد و سرو با ۲۲ درصد و بیش ترین تردد خروجی در مرزهای دوغارون ۳۱ درصد و سرو با ۲۰ درصد بوده است.

از مجموع مسافران وارد شده به کشور ۲۰۴ هزار نفر مسافر خارجی و ۲۰۴ هزار نفر مسافر ایرانی بوده و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۱۵۸ هزار نفر مسافر خارجی و ۲۴۶ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده ای کشور خارج شدند.

پرترددترین مرزهای جاده ای کدامند؟ 7 | آفکو

سیاست گذاری های پرترددترین مرزهای کشور

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با اشاره به تمایل برخی از صادرکنندگان برای استفاده از مرزهای خراسان جنوبی تصریح کرد: این یکی از سیاست های پنهان دولت افغانستان است. این دولت با توجه به فعالیت های خود در حال فعال تر کردن مرزهای جنوبی این کشور به جای مرز هرات است. این در حالی است که تبادل کالا در در مرز هرات با استانداردهای بالایی صورت می گیرد. البته ممکن است صادرات سوخت در مرزهای جنوبی با سخت گیری کمتری همراه باشد ولی از نظر سرعت و کیفیت خدمات، منطقه اقتصادی دوغارون بهترین خدمات را ارائه می کند.

گرامی بیان کرد: ما این مساله را با کشور افغانستان نیز مطرح کرده ایم ولی آن ها معتقدند که این فرایند در همه مرزهای این کشور صورت می گیرد اما با توجه به غلبه جمعیتی قومیت پشتو در جنوب غربی افغانستان، علاقه دولت افغانستان هدایت کالا به آن سمت است.

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا