حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

پرواز اتصالی

حمل و نقل بین الملل

11 / 100

پرواز اتصالی

 

 

به طور کلی دو نوع پرواز اتصالی وجود دارد:

پرواز اتصالی 6 | آفکو

۱. پرواز اتصالی آنلاین

هر دو پرواز ورودی و خروجی از فرودگاه مقصد میانی، توسط یک شرکت هواپیمایی انجام می‌شود.

۲. پرواز اتصالی اینترلاین

پرواز ورودی توسط یک شرکت هواپیمایی و پرواز خروجی توسط شرکت هواپیمایی دیگری انجام می‌شود.

اگر بخواهید با دو یا چند پرواز خود را به مقصد نهایی برسانید، ناگزیر خواهید بود تا در میانه راه، در فرودگاه کشوری دیگر توقف داشته، از هواپیما پیاده شده و با پروازی دیگر، به مقصد بعدی بروید. این توقف‌ گاها از چند دقیقه تا چند روز زمان بر خواهد بود.

ممکن است برای همین توقف کوتاه، نیاز به اخذ ویزای آن کشور داشته باشید. به این نوع ویزا، که برای توقف کوتاه مدت صادر می‌شود، ویزای ترانزیت گفته می‌شود. ویزای ترانزیت قوانین خاص خود را دارد.

قوانین و مقررات ویزای ترانزیت

اینکه شما پس از ورود به فرودگاه یک کشور و در مدت زمان انتظار برای پرواز بعدی در آن فرودگاه، به ویزای ترانزیت یا حتی توریستی آن کشور نیاز دارید یا خیر، به عوامل متعددی بستگی دارد. گاهی ممکن است شما نیازی به اخذ ویزای ترانزیت یک کشور نداشته باشید.

 

پرواز اتصالی 7 | آفکو

ترانزیت بدون ویزا

برخی کشورها، برای شهروندان کشورهایی که با آن‌ها توافق سیاسی دارند، معافیت‌های اخذ ویزا را در نظر می‌گیرند، به طور مثال، ایرانیان نه تنها برای ترانزیت از طریق ترکیه، که برای سفر به این کشور هم نیازی به گرفتن ویزای ترانزیت و یا توریستی این کشور ندارند.

اغلب کشورها نیز، به منظور افزایش سفرهای انجام شده از طریق خطوط هوایی کشورشان، معافیت‌هایی را برای توقف‌‌های کوتاه مدت در فرودگاه‌های بین المللی کشورشان در نظر می‌گیرند.

اما ویزای ترانزیت در هر کشور، شرایط و ویژگی‌های خاص خود را داشته و اینکه شما نیاز به اخذ ویزای یک کشور دارید یا خیر، بسته به معافیت‌های ترانزیتی برای تابعیت شما و مبدا و مقصد سفرتان بستگی دارد.

ترانزیت از اروپا

ویزای ترانزیت شینگن

مسافرینی که برای تعویض وسیله نقلیه و ادامه سفر به مقصد بعدی، مجبور به ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن و توقف در منطقه ترانزیتی باشند، باید برای اخذ ویزای ترانزیت شینگن اقدام نمایند. به طور کلی دو نوع ویزای ترانزیت شینگن وجود دارد که بسته به نوع سفر شما به “ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن” و “ویزای ترانزیت شینگن برای دریانوردان” تقسیم می‌شوند.

ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن

ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن به ویزای شینگن نوع”A” نیز معروف است و به شما اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شینگن توقف کرده و منتظر پرواز خود به مقصد مورد نظر باشید. هرچند با داشتن این ویزا، شما اجازه خروج از منطقه ترانزیت فرودگاهی را نخواهید داشت. شهروندان برخی از کشورها از گرفتن ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن معاف می‌باشند، اما این معافیت شامل حال شهروندان کشورهایی از جمله ایران نبوده و شما برای ورود ترانزیتی به حوزه شینگن، ملزم به اخذ ویزای ترانزیت شینگن هستید. مگر اینکه شامل یکی از بندهای معافیت از از ویزای ترانزیت شینگن باشید.

 • اگر سفر شما به مقصد نهایی با بیش از یک پرواز اتصالی در حوزه شینگن همراه باشد، دیگر قادر به اخذ ویزای ترانزیت نخواهید بود. به طور مثال اگر سفر شما با دو پرواز اتصالی و دو توقف در فرودگاه‌های کشورهای حوزه شینگن انجام می‌شود. در این صورت پرواز شما در خاک شینگن، یک پرواز داخلی محسوب شده و شما موظف به اخذ ویزای توریستی شینگن خواهید بود. حتی اگر از منطقه ترانزیت هیچ یک از فرودگاه‌ها خارج نشوید.

ویزای ترانزیت شینگن برای دریانوردان

این ویزا مخصوص سفرهای دریایی بوده و به شما اجازه پیاده شدن از کشتی در یکی از اسکله‌های حوزه شینگن و ماندن در اسکله به مدت حداکثر ۵ روز تا حرکت به سمت مقصد بعدی در خارج از حوزه شینگن را خواهد داد.

موارد معافیت ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن

افراد زیر، نیازی به اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن نخواهند داشت:

 • دارندگان پاسپورت دیپلماتیک
 • اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا
 • خدمه پرواز (کشورهای طرف قرارداد کنوانسیون صنعت هواپیمایی شیکاگو)
 • دارندگان اقامت از کشورهای: عضو اتحادیه اروپا (EU)، عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، آندورا، کانادا، ژاپن، سن مارینو یا کانادا
 • دارندگان ویزای یکی از کشورهای: عضو شینگن، اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، آندورا، کانادا، ژاپن، سن مارینو یا کانادا
  • بریتانیا یکی از اعضای منطقه اقتصادی اروپا (EEA) می‌باشد.

مدت زمان صدور ویزای ترانزیت شینگن

جواب درخواست ویزای ترانزیت شینگن، نهایتا ظرف مدت ۲ هفته آماده خواهد شد. پس شما باید حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ سفر به حوزه شینگن، درخواست ویزای ترانزیت شینگن خود را به سفارت کشور مورد نظر ارائه دهید. اگرچه بهتر است هرچه وزدتر برای ارسال درخواست ویزای ترانزیت خود اقدام کنید، زیرا ممکن است در مواردی، این فرآیند بین ۳۰ تا ۶۰ روز کاری زمان‌بر باشد.

مدت زمان اعتبار ویزای ترانزیت شینگن

ویزای ترانزیت شینگن ۲۴ ساعت اعتبار داشته و در صورت اینکه بخواهید تا بیشتر از یک روز بمانید، باید برای ویزای توریستی شینگن اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن

📑 دو قطعه عکس رنگی جدید ۳.۵x۴.۵ با پس زمینه سفید.

📑 فرم درخواست ویزا شینگن (همان فرم درخواست ویزای توریستی شینگن بوده که باید پر شده، پرینت و امضا شود.)

📑 مدارک مربوط به سفر به مقصد بعدی شامل ویزای کشور مقصد (در صورت نیاز) و همچنین رزور بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر

📑 تاییدیه پرداخت هزینه ویزا: هزینه ویزای ترانزیت دقیقا برابر هزینه ویزای تورستی شینگن و معادل ۸۰ یورو می‌باشد.

📑 بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی

نحوه درخواست ویزای ترانزیت شینگن

قبل از اینکه بخواهید برای اخذ ویزای ترانزیت شینگن اقدام کنید، بهتراست ابتدا بررسی کنید که اصلا به این ویزا احتیاج دارید یا خیر. در صورت نیاز باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 • پر کردن فرم ویزای شینگن
 • رزور وقت سفارت کشور که در فرودگاه آن توقف خواهید داشت.
 • ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌های اخذ ویزای شینگن

 

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا