اخبار
موضوعات داغ

پرواز سه ساعته یک فروند هواپیمای ایرباس با سوخت پایدار

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

پرواز سه ساعته یک فروند هواپیمای ایرباس با سوخت پایدار

 

 

شرکت هواپیمایی ایرباس برای ادای سهم در حفاظت از محیط زیست یک پرواز آزمایشی با سوخت کاملا تجدیدپذیر انجام داد. به این ترتیب سلسله آزمایش‌های این شرکت برای استفاده از «سوخت پایدار هوانوردی» کلید خورد.

پرواز سه ساعته یک فروند هواپیمای ایرباس با سوخت پایدار 6 | آفکو

به گزارش «انرژی امروز» از دویچه وله، شرکت هواپیماسازی اروپایی ایرباس روز شنبه ۳۰اکتبر (هشتم آبان) اعلام کرد یک فروند هواپیمای مدل A319neo به مدت سه ساعت با استفاده از «سوخت پایدار هوانوردی» برفراز مرکز این شرکت در شهر تولوز فرانسه پرواز کرد.

پروازهای آزمایشی با سوخت تجدیدپذیر در شرکت ایرباس قرار است تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد. نتایج اولیه این آزمایش‌ها سال آینده منتشر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان این شرکت به زودی پرواز آزمایشی هلیکوپترهای نوع H160 با سوخت‌های غیرفسیلی سازگار با محیط زیست را نیز آغاز می‌کند.

شرکت ایرباس برنامه‌های خود برای استفاده از سوخت پایدار را با همکاری موسسه‌های دیگری نظیر شرکت فناوری Safran، مرکز پژوهش‌های هوافضای فرانسه و وزارت حمل و نقل این کشور پیش می‌برد.

سوخت هواپیما از روغن پخت‌وپز

سوخت پایدار هوانوردی موسوم به SAF (Sustainable Aviation Fuel) در حال حاضر به طور عمده از پسماند روغن پخت‌وپز و چربی حیوانی تولید شده و به مراتب گران‌تر از سوخت معمولی هواپیما تمام می‌شود.

پرواز سه ساعته یک فروند هواپیمای ایرباس با سوخت پایدار 7 | آفکو

معضل استفاده از سوخت پایدار هوانوردی فقط بهای تمام شده آن نیست؛ این سوخت به دلیل ترکیبات شیمایی آن به واشرها، لوله‌های ارتباطی و دیگر قطعات موتور هواپیما آسیب می‌رساند که جلوگیری از آن یکی از چالش‌های اصلی مهندسان و کارشناسان این حوزه به شمار می‌رود.

یکی دیگر از معضلات جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت پایدار حجم ناچیز تولید فرآوردهای سازگار با محیط زیست است.

در حال حاضر فقط یک دهم درصد سوخت مصرفی در صنایع هوانوردی از منابع غیرآلاینده محیط زیست و پایدار تامین می‌شود.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هدف‌گذاری بلندپروازانه خود برای مبارزه گسترده‌تر با تغییرات اقلیمی را جایگزینی سوخت‌های فسیلی برای هواپیماها تا سال ۲۰۵۰ اعلام کرده است.

برخی شرکت‌های آمریکایی نظیر هواپیمایی دلتا متعهد شده‌اند تا یک دهه دیگر دست‌کم ده درصد سوخت هواپیماهای خود را از منابع پایدار و غیرآلاینده تامین کنند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا هدف‌گذاری خود در چارچوب «توافق سبز اروپا» را رساندن میزان مصرف سوخت پایدار به ۲ درصد تا سال ۲۰۲۵ و پنج درصد تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرده‌اند.

 

منبع: انرژی امروز

شرکت هواپیمایی ایرباس برای ادای سهم در حفاظت از محیط زیست یک پرواز آزمایشی با سوخت کاملا تجدیدپذیر انجام داد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا