حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

 پست اکسپرس داخلی و خارجی

حمل و نقل بین المللی

 پست اکسپرس داخلی و خارجی

 

پست خارجی یا پست داخلی، یکی از نیازهای انسان مدرن امروزی است و بی شک بدون ارائه‌ی خدمات پستی، زندگی ما با مشکلاتی مواجه شود. بسیاری از افراد، دوستان یا بستگانی در خارج از کشور یا شهرهای مختلف داخلی دارند و ممکن است نیاز باشد مدرک یا کالایی را برای وابستگان خود ارسال کنند. همچنین در حوزه تجارت و بازرگانی نیز، گاهی پیش می‌آید که یک تاجر نمونه‌ای از محصول خود را به خارج از کشور و به مقصد یک مشتری خاص ارسال نماید. شرکت‌های پست بین‌المللی وظیفه ارسال سریع بسته‌های پستی را به خارج از کشور و بالعکس به عهده دارند. در این محتوا از وب‌سایت B.S.L قصد داریم در مورد شیوه کار و مقرارت پست اکسپرس و پست بین‌الملل بیشتر بدانیم، لطفا با ما همراه باشید.

 

 پست اکسپرس داخلی و خارجی 6 | آفکو

تاریخچه پست

بهتر است پیش از ورود به بحث اصلی که همان مقررات پست خارجی یا پست اکسپرس بین‌المللی است، کمی در خصوص تاریخچه پست از گذشته تا به امروز صحبت کنیم. هرچند در مورد شروع و اختراع سیستم پستی در گذشته، روایات مختلفی وجود دارد و در برخی از اسناد و روایات تاریخی از وجود نشانه‌هایی از یک سامانه پستی در بین آشوری‌ها و بابلی‌ها در دوره هامورابی یاد شده، اما بدون شک تاسیس اولین تشکیلات منظم پستی به ایران باستان و  فرمانروایی هخامنشیان بر پهنه وسیعی از دنیای آن روزگار بر می‌گردد.

پیک‌های دولت هخامنشی که با عنوان چاپار شناخته می‌شدند، سوارانی چابک و ورزیده بودند که سوار بر اسب‌هایی راهوار فاصله‌ ۴ فرسنگی (۲۴ کیلومتر) بین چاپارخانه‌ها را می‌تاختند و در هر چاپارخانه، اسب تازه نفسی را جایگزین اسب خسته خود کرده و خود را با سرعت به پایتخت رسانده و  خبر یا پیغام خود را به دربار می‌رساندند.احتمالا این روال، منظم‌ترین سیستم پست قدیمی در تاریخ بشر بوده است.

در قرن پانزدهم میلادی ارسال نامه و کتاب از طریق سیستم پست ملی  GOP در انگلستان و در عهد چارلز دوم مرسوم شد.

نقطه عطف پست امروزی به سال ۱۸۲۰ و افتتاح ساختمان مرکزی پست ملی در خیابان مارتینز در شهر لندن باز می‌گردد. در ایران تا پیش از ناصر‌الدین شاه، اداره پست وظیفه رساندن نامه‌ها را به عهده داشت که در این دوره، وزارت پست بنا شد. بعد از انقلاب، علاوه بر اداره پست ، که یک تشکیلات دولتی است، بنا بر ضرورت‌های دوره جدید، بخش خصوصی نیز در زمینه پست داخلی ، پست اکسپرس و پست بین‌الملل به این عرصه وارد شده است.

 

پست سریع

یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های ارسال یک بسته و یا کالا به خارج از کشور، شیوه پست اکسپرس یا همان پست سریع است. در این روش، شما مدارک یا کالای خود را در قابی بسته و پستی، به همراه فرم‌های تکمیل شده مورد نیاز، به یک شرکت معتبر پست بین‌المللی تحویل داده تا این شرکت بعد از طی مراحل اداری مربوط به گمرک، مرسوله شما را به مقصد دلخواهتان تحویل نماید. مزیت استفاده از شیوه پست اکسپرس ، ارسال سریع در عین کم هزینه بودن آن است. هزینه پست اکسپرس یک کالا به مراتب کمتر از روش‌هایی مانند کارگو و ترانزیت بار است.

 پست اکسپرس داخلی و خارجی 7 | آفکو

 

هزینه پست اکسپرس

برای محاسبه هزینه بسته‌ای که می‌خواهید به خارج از کشور ارسال کنید، به اطلاعات کاملی مربوط به نوع و مشخصات کالا و همین طور محل مبدا، ارسال ، مقصد تحویل بار و همچنین شیوه‌ی تحویل بار نیاز است. برای مثال، اگر شما بخواهید با استفاده از خدمات شرکت رویال میل انگلستان  Royal Mail ، یک بسته پستی به وزن حداکثر ۲ کیلوگرم را از لندن به مقصد ایران ارسال کنید، این کار هزینه‌ای در حدود ۲۰ پوند خواهد داشت و مدت زمان تحویل بسته در حدود ۶ تا ۷ روز کاری خواهد بود.

 

پست هوایی

پست اکسپرس معمولا به وسیله‌ی پست هوایی انجام می‌گیرد، چرا که هواپیما سریع‌ترین وسیله‌ی حمل‌ونقل است و مرسولات را در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد می‌رساند.

مهمترین مزیت پست هوایی اکسپرس ، سرعت انتقال بسته‌های ارسالی است؛ تحویل درب به درب door to door هم یکی از ویژگی‌های این نوع ارسال کالا است. قطعا شما مایل نیستید کارهایی نظیر بسته‌بندی و جابجایی تا دفتر شرکت پستی برای تحویل کالا را شخصا انجام دهید. پرسنل شرکت‌های پست بین‌الملل ، در چارچوب خدمات درب به درب، کالای شما را در مبدا مورد نظر شما تحویل گرفته، بسته‌بندی می‌کنند و در سریع‌ترین وقت ممکن و در محل دلخواه شما، به گیرنده تحویل می‌دهند.

بیمه مناسب، انجام امور گمرگی توسط شرکت پست از مزیت‌های دیگر پست هوایی اکسپرس است که باعث می‌شود شما بدون دغدغه هر محموله‌ای را که جنبه و مقیاس تجاری نداشته باشد از این طریق به هر کجای دنیا که مایل باشید ارسال کنید.

 

هزینه مناسب نسبت به روش‌های ترانزیتی مشابه

سرعت بالا

عدم نیاز به انجام امور اداری و گمرکی توسط ارسال کننده

بسته‌بندی حرفه‌ای توسط پرسنل شرکت حمل کننده

تحویل درب منزل

ضریب ایمنی بالا و پوشش بیمه مناسب

 

پیگیری پست اکسپرس

تمامی بسته‌های ارسالی به خارج از کشور از طریق شرکت‌های پست بین‌المللی ، نیاز به بررسی‌های گمرگی دارند. به همراه هر بسته پستی، فرم‌هایی وجود دارد که توسط امانت دهنده تکمیل شده و بر مبنای اطلاعات این فرم‌ها هر بسته مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که بازرس گمرک به بسته‌ای مشکوک شود، می‌تواند بسته را باز و محتویات آن را دقیق‌تر مشاهده نماید تا در صورت مغایرت با قوانین گمرکی، از ارسال بسته جلوگیری نماید. چنانچه خدمات پستی را به یک شرکت معتبر حمل‌ونقل بین‌المللی بسپارید، مراحل پیگیری پست اکسپرس ، توسط شرکت مربوطه و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

سپس بعد از دریافت مرسوله پستی و ثبت آن در سامانه مربوطه، یک کد رهگیری به فرستنده داده می‌شود تا روال ارسال مرسوله از مبدا تا مقصد را بتواند پیگیری کند.

 

پست اکسپرس چند روزه می‌رسه ؟

بدون شک هر کسی که تمایل به ارسال بسته‌ی پستی به خارج از کشور و یا حتی داخل کشور داشته باشد، این پرسش در ذهنش شکل می‌گیرد: پست اکسپرس چند روزه می‌رسه ؟

زمان تحویل یک بسته پستی به گیرنده مرسوله در خارج از کشور و با توجه به متفاوت بودن مقصد‌های گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند. اما به طور معمول، شرکت‌های مختلف در شرایط عادی، یک فاصله ۳ تا ۵ روز کاری را از زمان دریافت بسته تا زمان تحویل، در نظر می‌گیرند.

 

پست اکسپرس داخلی

پست اکسپرس داخلی ، همان پست سریع در کشور است که باعث می‌شود بسته‌ی پستی شما در سریع‌تر زمان ممکن، از مقصد به دست گیرنده برسد. پست اکسپرس داخلی ، یک روش ایمن و سریع‌السیر برای ارسال کالا در تمام نقاط کشور است. اگر مرسوله‌ی شما دارای ارزش مادی باشد، می‌توانید بسته را بیمه کنید تا در صورت مفقود شدن و یا هر ایراد دیگری، شرکت بیمه خسارت وارده را به شما برگرداند.

شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی معمولا خدمات پست اکسپرس داخلی نیز انجام می‌دهند.

 

پست هوایی خارجی

مقررات پست هوایی خارجی در مورد ارسال و دریافت کالاها

برخی از مقرارت پستی که باید قبل از اقدام به ارسال یک بسته پستی بدانید، به شرح زیر است:

 

چه کالاهایی را نمی توان از طریق پست ارسال کرد؟

به طور کلی، مسئولیت مطابقت هر محموله پستی به عهده مالک و ارسال کننده بسته پستی است، به همین دلیل آشنایی با کلیت محدودیت‌هایی که در مقرارت کشور مبدا و همین طور مقصد وجود دارد، برای شما یک الزام است. البته، شرکت‌های پست هوایی یا پست اکسپرس، با توجه به تجربه و دانش خود در این زمینه و نیز استعلام‌هایی که در موارد خاص می‌گیرند، می‌توانند بهترین مشاور شما در این خصوص باشند.

صحت اطلاعات و مشخصات محموله که در فرم‌های مربوطه باید توسط شما تکمیل شود، بسیار حائز اهمیت است. کاملا بدیهی است که کالاهایی مانند ادوات نظامی یا انواع مواد مخدر را نمی‌توان پست نمود. ارسال محموله‌های پستی در قالب پست اکسپرس ، مربوط به موارد غیر تجاری است و شما نمی‌توانید برای صادرات از آن استفاده کنید. کارگو و ترانزیت کالا جهت واردات و صادرات نیاز به کارت بازرگانی داشته و خارج از حیطه ارسال پستی است. البته برای نمونه کالا، ارسال اکسپرس منع قانونی ندارد.

از نظر مقرارت داخلی، مشروبات الکلی ، مواد مخدر ، کالاهای یارانه‌ای ، وسایل ممنوعه قمار ، اشیای عتیقه مانند آثار هنری اصیل و قدیمی، کتب خطی ، ارز ، سکه و جواهرات را نمی‌توان پست کرد.

 

سقف معاف از گمرکی برای بسته‌های پستی وارداتی تا چه حد است ؟

همان طور که اشاره شد، بسته پستی نباید جنبه تجاری و واردات داشته باشد، لذا طبق قوانین تا سقف ۵۰ دلار معافیت گمرکی برای محموله‌های وارداتی در نظر گرفته می‌شود. البته توصیه می‌کنیم با توجه به تغییر دائم قوانین، قبل از ارسال کالا از طریق پست اکسپرس حتما از آخرین تغییرات گمرکی استعلام بگیرید. برای ارسال کالا از داخل به خارج از کشور ارزش بسته نباید بیش از ۸۰ دلار باشد.

 

برای ورود دارو به کشور از طریق پست چه محدودیتی وجود دارد؟

برای مصارف شخصی و در حدود مشخص شده در صورتی که تاییدیه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت وجود داشته باشد بدون اشکال است.

همان طور که اشاره شد، پست هوایی خارجی تابع قوانین کشور مبدا و کشور مقصد است و قوانین آن برای هر کشور با دیگری متفاوت است. در زیر، یک نمونه پست هوایی و شیوه‌ی انجام آن را برایتان مثال می‌زنیم.

 

پست از دبی به ایران

پست از دبی به ایران به صورت پست هوایی صورت می‌گیرد و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. چه کالای شما کوچک و کم‌حجم مانند یک نامه‌ی پستی یا مدارک باشد و چه بزرگ و حجیم باشد، پست از دبی به ایران به صورت پست هوایی صورت می‌گیرد. شرکت‌های معتبر و صاحب نام حمل‌ونقل بین‌الملل معمولا در گمرک فرودگاه امام خمینی انبار اختصاصی داشته و کار ترخیص و دریافت بسته‌ی پستی معمولا در یک روز کاری انجام می‌شود.

 

پس از آن، با توجه به آن که درخواست فرستنده برای ارسال بار تا مقصد به چه شکل باشد، مراحل بعدی انجام می‌شود. به عنوان مثال اگر قید شده باشد که بسته در فرودگاه تحویل داده می‌شود، گیرنده برای دریافت کالا باید به فرودگاه امام خمینی مراجعه نماید اما در صورتی که تحویل کالا به صورت درب به درب باشد، مرسوله‌ی پستی برای رسیدن به درب خونه‌ی گیرنده، مجددا از طریق پست اکسپرس داخلی ارسال می‌شود.

 

منبع: ستاره آبی دریا

پست اکسپرس داخلی ، همان پست سریع در کشور است که باعث می‌شود بسته‌ی پستی شما در سریع‌تر زمان ممکن، از مقصد به دست گیرنده برسد.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا