صادرات و واردات

پست هوایی خارجی – یکی از بهترین روش‌های ارسال کالا

صادرات کالا

پست هوایی خارجی – یکی از بهترین روش‌های ارسال کالا

 

همه ما با کلمه پست و مفهوم آن آشنا هستیم. پست به معنای ارسال یک بسته از جایی به جای دیگر است. این مفهوم بیش تر از هزار سال است که در کشورهای مختلف مرسوم است. با این حال، این روزها روش جدیدی از پست مورد استفاده قرار می‌گیرد که اکثر افراد با آن آشنا نیستند. این مفهوم پست هوایی است. این خدمت تفاوت‌های اساسی با پست سنتی دارد و این تفاوت از منظر‌های مختلفی قابل بررسی است. همچنین مفهوم دیگری نیز با نام پست هوایی خارجی وجود دارد. پست خارجی هوایی برخلاف تصور عموم مردم چیز جدیدی نیست و امروزه نیز بسیار کاربرد دارد.

اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که قصد دارید کالایی را به نقطه دیگری بفرستید و نیاز دارید که بسته شما سریع به مقصد برسد، پست هوایی یک گزینه مناسب برای شما محسوب می‌شود.

پست هوایی خارجی – یکی از بهترین روش‌های ارسال کالا 6 | آفکو
پست هوایی چیست

پست هوایی نوعی از پست است که تقریبا در اکثر کشورهای جهان در حال انجام است و هزاران نوع کالا در سراسر جهان از طریق این روش جا به جا می‌شود. پستی که در آن کالا از طریق هوا جا به جا شود را پست هوایی می‌گویند. در این نوع روش حمل و نقل معمولا از هواپیماها برای انتقال کالا استفاده می‌شود اما هلی کوپتر، گلایدر و پهپاد و سایر وسایل نقلیه هوایی نیز ممکن است که در این پست هوایی مورد استفاده قرار بگیرند.

طیف کالاهایی که از این طریق ارسال می‌شود بسیار متنوع است. به عنوان مثال، کالاهای تزئینی، اسناد، وسایل خانه و غیره نمونه‌هایی از کالاهایی هستند که از طریق این خدمت می‌توان آن‌ها را به جاهای دیگر ارسال کرد. به طور کلی هر وقت شما بخواهید بدون نیاز به مراجعه حضوری، کالایی را به یک نقطه دیگر ارسال کنید از این روش می‌توانید استفاده کنید.

پست هوایی خارجی

مفهوم پست در ذهن عامه، زمانی استفاده می‌شود که کالاها بین دو شهر یا استان در حال تبادل باشند. آیا از خود پرسیده‌اید که اگر بخواهید بسته‌ای را به فاصله‌ای دورتر (مثلا کشور دیگر) ارسال کنید، پست چطور می‌تواند به شما کمک کند؟ مفهوم پست هوایی خارجی در همین جا به کمک شما می‌آید. این نوع روش انتقال، روشی است که بر خلاف پست عادی، برای فواصل مکانی بسیار دور مناسب است. از آن جایی که سفر به یک کشور خارجی هزینه و زمان زیادی از شما تلف می‌کند و تحویل حضوری و سر و کله زدن با فرآیند اداری اصلا خوشایند نیست، اگر قصد داشته باشید یک بسته را به شکل غیرحضوری به یک کشور دیگر بفرستید می‌توانید از این روش استفاده کنید.

این خدمت را برخلاف پست عمومی، ادارات دولتی پست انجام نمی‌دهند و فقط شرکت‌های خاصی که در زمینه حمل و نقل هوایی مشغول هستند، این خدمات را ارائه می‌کنند. شما با مراجعه با این مراکز می‌توانید کالای مورد نظر خود را در اختیار آن‌ها قرار بدهید تا بعد از بررسی فرآیند ارسال را انجام بدهند.

تقریبا محدودیتی از نظر فاصله مکانی بین شما و مقصد موردنظر در پست هوایی خارجی وجود ندارد. البته بین برخی از کشورهای مختلف ممکن است که به دلیل مشکلات سیاسی امکان ارسال پست هوایی وجود نداشته باشد. گاهی نیز ممکن است که شرکت ارائه کننده این نوع خدمت به شما اعلام کند که امکان خدمت رسانی به شما را برای ارسال بسته به یک کشور خاص ندارند. گاهی نیز ممکن است که کالای موردنظر شما قابلیت ارسال از طریق پست هوایی خارجی را نداشته باشد. با این حال به صورت کلی مشکلی برای ارسال در این روش وجود ندارد. البته باید توجه داشته باشید که این نوع پست برای کالایی به کار می‌رود که به صورت عمده نیستند.

مزایای پست هوایی خارجی

پست هوایی مزیت‌های بسیار زیادی دارد. در ادامه به برخی از مزایای این روش ارسال کالا اشاره خواهیم کرد.

پست هوایی خارجی – یکی از بهترین روش‌های ارسال کالا 7 | آفکو
سرعت

بدون شک یکی از مهم‌ترین عواملی که این روش پست را از روش‌های دیگر متمایز کرده، سرعت آن است. در روش پست هوایی خارجی از هواپیما استفاده می‌شود و بدون شک سرعت آن نیز نسبت به کشتی یا اتومبیل و قطار بسیار بیشتر است. البته برای کشورهایی که فاصله‌ی بسیار کمی دارند و یا دو شهر که در مرز دو کشور قراردارند، این روش، عملا بیشتر از پست زمینی طول خواهد کشید چرا که  احتمالا کالاها باید به شهرهای دیگر منتقل شوند و سپس به مقصد برسند. با این حال استفاده از این روش برای کشورهایی که مسافت دوری با ما دارند (مانند کشورهای قاره آمریکا، اروپا و یا شرق آسیا و اقیانوسیه) مناسب‌ترین روش موجود است.این مزیت در حمل اسناد مهم که یکی دیگر از خدمات تخصصی شرکت BSL  می باشد بسیار اهمیت ویژه ای دارد.

توانایی ارسال به کشورهای دیگر

در این روش پست برخلاف روش‌های دیگر، امکان ارسال محموله به کشورهای بسیار دور نیز وجود دارد. این مسئله یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. تصور کنید که بخواهید بسته خود را به کشوری ارسال کنید که آن طرف یک اقیانوس قرار داد و به راه‌های آبی نیز دسترسی ندارد. در این حالت برای ارسال بسته باید از چند روش ترکیبی استفاده کنید. همچنین فرآیند اداری این کار نیز دردسرهای زیادی دارد و البته برای برخی از آن‌ها نیز نیازمند مراجعه حضوری هستید.

همانطور که می‌بینید این روش‌ها عملا برای ارسال کالا به برخی از کشورها مناسب نیستند. پست خارجی هوایی می‌تواند این مشکل را حل کند. از آن جایی که در این روش هواپیما از مبدا به هوا بلند می‌شود و مسقیما در مقصد فرود می‌آید، وجود موانع فیزیکی مانند دریا و جنگل و کوه مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کنند و اصلا نیازی به انجام چندین فرآیند اداری نیز نیستید. شرکت‌هایی که خدمات پست هوایی خارجی را ارائه می‌کنند حتی برای شما فرآیندهای اداری ارسال کالا را نیز به خوبی انجام می‌هند و در زمان شما صرفه جویی می‌کنند.

ایمنی

یکی دیگر از مزایای این روش ایمنی بالای آن است. در این روش دیگر نیاز نیست که نگران تصادف وسیله نقلیه یا دزدیده شدن کالاها در بین مسیر باشید. مرزهای هوایی امن هستند و هیچ خطری هواپیماها را تهدید نمی‌کند. همچنین کالاهای شما بیمه نیز خواهند شد. البته وجود بیمه هوایی نیازمند پرداخت هزینه است. با این حال، این بیمه می‌تواند صحت کالای شما را تضمین کند. اگر به هر دلیلی در فرآیند بار زدن کالا به درون هواپیما یا خروج آن مشکلی برای کالای شما ایجاد شود، شرکت‌های بیمه خسارت شما را به طور کامل پرداخت می‌کنند.

تحویل در محل

در پست هوایی خارجی برخلاف روش‌های انتقال کالای هوایی، بسته‌های ارسال پس از رسیدن به مقصد در گمرک ضبط نمی‌شوند و نیاز نیست که شما برای دریافت آن‌ها به گمرک بروید. همانطور که از نام این روش پیداست، در پست هوایی خارجی پس از رسیدن کالا به مقصد، شرکت خدمت دهنده کالا را از گمرک مقصد تحویل می‌گیرد و آن را به آدرس مربوطه ارسال می‌کند. در طی این فرآیند عملا شما نیاز به هیچ نوع مراجعه حضوری به فرودگاه، گمرک و سایر ادارات دولتی را ندارید. تمامی مراحل حمل Door to Door توسط شرکت خدمت دهنده برای شما ارسال خواهد شد. البته در برخی موارد ممکن است که مکان ارسال بسته و کالای ارسالی، خود فرودگاه باشد. با این حال به صورت کلی این روش محدودیتی از این نظر ندارد و دقیقا مانند پست، فرستنده کالا را ارسال می‌کند و گیرنده آن را در یک کشور دیگر در مقصد تحویل می‌گیرد.

معایب پست هوایی خارجی

هر روش حمل و نقل کالایی که تا به حال ارسال شده، معایبی نیز دارد. پست هوایی خارجی نیز با تمام مزایای شگفت انگیزی که دارد، دارای معایبی نیز هست. شما باید این معایب را به خوبی بررسی کنید و ببینید که اگر با آن‌ها مشکلی ندارید، می‌توانید از آن‌ استفاده کنید. در ادامه نگاهی به این معایب می‌اندازیم.

هزینه

بدون شک استفاده از هواپیما، باعث می‌شود که این روش نسبت به روش‌های دیگر گران‌تر باشد چرا که سوخت هواپیما نیز بسیار گران‌تر از سایر وسایل نقلیه است. همچنین سرعتی که این روش دارد، بدون شک قیمت پست هوایی خارجی را افزایش خواهد دارد. با این حال این رقم آنقدر زیاد نیست که از این روش استفاده نکنید. شما پیش از ارسال کالا می‌توانید از هزینه این روش آگاهی پیدا کنید و همچنین طبق نظر شرکت مربوطه شاید بتوانید از آن‌ها تخفیف نیز بگیرید.

وزن

هواپیماها وزن‌های بسیار زیادی را می‌توانند تحمل کنند و کالاهای بسیار بزرگی را نیز جا به جا می‌کنند. با این حال گاهی ممکن است وزن محموله شما آنقدر زیاد باشد که نیازمند ارسال با دو پرواز باشد. در این حالت بدون شک هزینه شما نیز دوبرابر خواهد شد. به همین دلیل وزن یکی از فاکتورهای اساسی در این نوع روش پست است که باید به آن توجه شود. این که هر هواپیما می‌تواند چه وزنی از کالاهای شما را تحمل کند، سوالی است که فقط باید آن را از شرکت ارائه کننده این نوع خدمت بپرسید. آن‌ها اطلاعات دقیقی به شما ارائه می‌کنند.

 

منبع: پایگاه ستاره آبی دریا

در پست هوایی خارجی برخلاف روش‌های انتقال کالای هوایی، بسته‌های ارسال پس از رسیدن به مقصد در گمرک ضبط نمی‌شوند و نیاز نیست که شما برای دریافت آن‌ها به گمرک بروید. همانطور که از نام این روش پیداست، در پست هوایی خارجی پس از رسیدن کالا به مقصد، شرکت خدمت دهنده کالا را از گمرک مقصد تحویل می‌گیرد و آن را به آدرس مربوطه ارسال می‌کند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا