اخبار
موضوعات داغ

پمکس مکزیک تا سال 2023 صادرات نفت را به صفر می‌رساند

صادرات و واردات

9 / 100

پمکس مکزیک تا سال 2023 صادرات نفت را به صفر می‌رساند

 

 

در راستای استراتژی دولت ناسیونالیسی مکزیک برای خودکفایی در بازار سوختهای داخلی، این کشور قصد دارد به صادرات نفت خام در سال ۲۰۲۳ پایان دهد.

پمکس مکزیک تا سال 2023 صادرات نفت را به صفر می‌رساند 6 | آفکو

به گزارش بلومبرگ، اوکتاویو رومِرو، مدیرعامل شرکت پمکس در کنفرانس مطبوعاتی در مکزیکو سیتی اظهار کرد: پمکس صادرات نفت خام را در سال ۲۰۲۲ به ۴۳۵ هزار بشکه در روز کاهش می دهد و سپس سال بعد فروش به مشتریان خارجی خود را متوقف خواهد کرد.

این اقدام بخشی از تلاش لوپز اوبرادور، رییس جمهور مکزیک برای توسعه تولید داخلی سوختهای به جای ارسال نفت به خارج و واردات پرهزینه فرآورده های نفتی مانند بنزین و دیزل است. مکزیک در حال حاضر عمده سوختهایی که مصرف می‌کند را از پالایشگاههای آمریکایی خریداری می‌کند.

اگر چنین امری محقق شود، یکی از برجسته ترین بازیگران چند دهه اخیر از بازار جهانی نفت خارج می‌شود. پمکس در دوران اوج خود در سال ۲۰۰۴ حدود ۱.۹ میلیون بشکه در روز نفت به پالایشگاههای کشورهای مختلف از ژاپن تا هند صادر می کرد و یکی شرکت کنندگان به عنوان ناظر در نشستهای اوپک بود.

طبق آمار پمکس، این شرکت مکزیکی ماه گذشته بیش از یک میلیون بشکه در روز نفت به خارج فروخت.

کاهش صادرات در حالی صورت می گیرد که پمکس پالایش داخلی بنزین را افزایش می دهد که به گفته رومِرو، به ۱.۵۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ و ۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ می‌رسد. شرکتهای حفاری مکزیکی همه تولید خود را به شش پالایشگاه از جمله تاسیسات در دست ساخت در ایالت تاباسکو و یک پالایشگاه دیگر که نزدیک هیوستون تگزاس خریداری شده است، خواهند داد. این پالایشگاه با وجود این که در خاک آمریکا قرار دارد اما بخشی از سیستم پالایش نفت مکزیک به شمار می‌رود.

انتظار می‌رود قطع صادرات نفت مکزیک برای پالایشگاههای آسیایی که مقصد بیش از یک چهارم از صادرات نفت مکزیک بودند به خصوص پالایشگاههای کره جنوبی و هند، ملموس باشد.

پمکس مکزیک تا سال 2023 صادرات نفت را به صفر می‌رساند 7 | آفکو

 

منبع: انرژی امروز

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا