اخبارصادرات و واردات
موضوعات داغ

چرا تجارت ایران با ترکیه پا نمی‌گیرد؟

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

چرا تجارت ایران با ترکیه پا نمی‌گیرد؟

 

دنیای‌اقتصاد : رئیس اتاق بازرگانی تبریز می‌گوید با فعال‌کردن دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اتاق‌های بازرگانی در مسیر توسعه تجارت با ترکیه، می‌توان گام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مثبتی برداشت که تاکنون به آنها بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توجهی شده است. به گزارش «ایسنا»، یونس ژائله بیان کرد: ما از گذشته دور با ترکیه رابطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای قوی داشتیم و در سال‌های گذشته نیز دولت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دو کشور بارها بر لزوم افزایش همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و توسعه تجارت تاکید کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. حتی در برنامه‌ریزی کلان اعلام شده که تجارت مشترک سالانه میان دو کشور می‌تواند به ۳۰ میلیارد دلار برسد اما در عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینیم که فاصله زیادی تا برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کلان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در نگاه تجاری این دو کشور یک تضاد منافع وجود دارد، توضیح داد: ما در سال‌های گذشته نفت و گاز و محصولات نفتی به ترکیه صادر کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که البته میزان آنها در سال‌های گذشته کاهش یافته است و در مقابل نیز ترکیه‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها علاقه دارند که محصولات تولیدی خود را به ایران صادر کنند، اما با توجه به اینکه در بعضی از آن حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ما در داخل کشور نیز تولیدات خوبی داریم، امکانش وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز ادامه داد: برای مثال در حوزه محصولات نساجی، ترکیه تولیدات گسترده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دارد اما ما در ایران نیز محصولات زیادی تولید کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که افزایش واردات از ترکیه با منافع تولیدی ما تضاد پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و از این‌رو امکان افزایش تعاملات از این مسیر محدود است.

چرا تجارت ایران با ترکیه پا نمی‌گیرد؟ 6 | آفکو

ژائله که با پایگاه خبری اتاق ایران صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، با اشاره به بستر مطلوب افزایش همکاری در حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی همچون ترانزیت و صادرات‌ مجدد، اظهار کرد: ترکیه می‌تواند برای کالاهای ایرانی دروازه ورود به اروپا باشد. در حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی همچون پتروشیمی و کالاهای نفتی و حتی گاز، امکان آن را داریم با صادرات مجدد از ترکیه به دیگر کشورهای اروپایی، محصولات خود را به مقاصد جدید صادراتی برسانیم که این موضوع برای اقتصاد ما اهمیت فراوانی دارد.

وی به نقش مهم اتاق‌های بازرگانی در توسعه روابط تجاری میان ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: در دولت، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت در نقش سیاستگذاران کلان عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و در عرصه اجرا اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه می‌توانند برنامه‌ریزی قابل‌توجهی را برای توسعه تجارت مشترک در دستور کار قرار دهند. ظرفیت بسیار مطلوبی در افزایش همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها وجود دارد و ما در اجرا باید طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عملیاتی را پیگیری کنیم.

 

منبع: دنیای اقتصاد

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

چرا تجارت ایران با ترکیه پا نمی‌گیرد؟ 7 | آفکو

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا