حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

چگونه می توان با قوانین مربوط به گمرک آشنا شد؟

حمل و نقل بین المللی

چگونه می توان با قوانین مربوط به گمرک آشنا شد؟

 

ترخیص کالا یکی از فرآیندهایی است که به صورت معمول در گمرکات انجام شده و باید برای آن  قوانین گمرکی را به صورت دقیق رعایت کنیم. فرد مورد نظر برای ترخیص کردن کالا باید با قوانین صادرات و واردات آشنا بوده و کلیه امور را به درستی انجام دهد. در واقع ترخیص کردن کالا به اصطلاحی گفته می شود که برای اظهار کالا به گمرک و آزادسازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده آن کالای مورد نظر انجام می گردد. فعالیت کردن در این زمینه شامل آماده سازی، ثبت اسناد به صورت فیزیکی، ثبت اسناد به صورت فیزیکی می شود. همچنین در مرحله ترخیص کردن کالا محاسبه پرداختی ها شامل مالیات، سود بازرگانی، حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان یا صادرکنندگان کالای مورد نظر است.

مراحل ترخیص یک کالا به چه صورت است؟

ترخیص کردن یک کالا، مدت زمان قابل توجهی را به شما اختصاص می دهد. روند ترخیص شدن کالا، به صورت پیچیده بوده و بنا به دلایلی تغییر می کند. ابتدا باید کالای مورد نظر خود را وارد گمرک کرده و انبار کنید. تاجر مورد نظر باید اظهار نامه گمرکی کالای خود را تنظیم کرده و سپس کارشناسان واحدی به اسم  ترانزیت مدارک مربوط به باسکول، اظهارنامه و نیز مدارک مربوط به وسیله حمل و پلمپ الصاقی را به طور دقیق ارزیابی می کنند. بعد از آن کم کم مقدمات خروج کالا از گمرک فراهم شده و برخی ارزیابی ها و بررسی ها مانند الصاق دوباره پلمپ صورت گیرد. مرحله ای به اسم امور مالی وجود داشته که هزینه های گمرکی در این مرحله انجام می شود. هزینه ترخیص کردن یک کالا از گمرکات، خود جزو هزینه های صادراتی است.

چگونه می توان با قوانین مربوط به گمرک آشنا شد؟ 6 | آفکو

 

مزایای ترخیص کردن کالاهای مختلف از گمرک چیست؟

فایده های مثبت فراوانی ترخیص کردن یک کالا دارد. طی مراحل آن از طریق گمرک، موجب شده تا مبادله جنبه ای رسمی و قانونی پیدا کرده و دیگر نگرانی بابت این مورد ندارید. می توان ارزش و قیمت کالای مورد نظر را طی این روند طی کنید. نهادهای رسمی مختلف قبل از آن اقدام به تعیین کردن قیمت اقلام مختلف کرده و آن ها را به ارگان های دولتی مربوطه مانند “گمرک” می دهند. از طریق ترخیص کردن اجناس و کالاهای گوناگون، واردکنندگان و صادرکنندگان کلیه هزینه های ضروری برای ورود یا خروج کالا مثل عوارض را پرداخت می کنند. همچنین نیازی به پرداخت کردن این نوع هزینه ها را در مراحل دیگر ندارند.

 

اهمیت بازرسی کالا در فرآیند ترخیص شدن کالا و قانون گمرک چیست؟

بازرسی یک کالا روندی بوده که موجب اطمینان خریدار مورد نظر نسبت به تاییدن شدن کیفیت و کمیت کالای ارسالی مورد نظر می شود. شخص مورد نظر قبل از خرید کردن کالای مورد نظر خود، اقدام به معرفی یک شرکت برای بازرسی آن می کند. مواردی مانند کمیت، کیفیت، استاندارد های مورد نظر و گواهی های لازم به فرد مورد نظر توسط شرکت مورد نظر اطمینان داده می شود. اغلب قراردادی در رابطه با این امر بین طرفین تنظیم شده و کلیه اطلاعات را در آن به طور رسمی و دقیق عنوان می کنند. به صورت مواردی مثل نحوه پرداخت هزینه بازرسی، کارمزد آن ها و همچنین کلیه اطلاعات در مورد صحت کالا از قبیل تعداد، کیفیت در این قرارداد ذکر می شود. همچنین کلیه اطلاعات فیزیکی، کلیه استاندارد ها،کلیه گواهی ها و تاییدیه مرغوبیت کالا که مربوط به کالای مورد نظر هستند را ر این سند آورده شده تا در آینده مشکلی برای طرفین به وجود نیاید.

 

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

ترخیص کار گمرک شخصی بوده که کلیه اموری را که برای ترخیص یک کالا در گمرک لازم است را به طور دقیق انجام می دهد. این فرد به صورت معمول با کلیه فرآیند ها و روند خاص ترخیص کردن کالاهای مختلف آشنا است. این فرآیند ها شامل مواردی مثل نرخ عوارض انواع کالای وارداتی و تسلط به کلیه قوانین واردات و صادرات می شود. این فرد با کمترین هزینه و در زمان بسیار کوتاهی کالا مورد نظر و دلخواه شما را از گمرک های کشور ترخیص می کند. شخص مورد نظر معمولا کلیه مدارک لازم برای ارائه کردن به گمرک را شامل اطلاعات کشور مبدا و مقصد، هزینه های پرداختی، مجوز ها و دیگر موارد را فراهم کرده تا مشکلی در روند کار پیش نیاید.

چگونه می توان با قوانین مربوط به گمرک آشنا شد؟ 7 | آفکو

 

منبع: تی نیوز

بازرسی یک کالا روندی بوده که موجب اطمینان خریدار مورد نظر نسبت به تاییدن شدن کیفیت و کمیت کالای ارسالی مورد نظر می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا