صادرات و واردات
موضوعات داغ

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش اول)

آغاز کار در صادرات (روش مستقیم)

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟

برای تبدیل شدن به یک صادرکننده ماهر، نیاز به اخذ مجوزهای مربوطه، فراگیری زبان و اصطلاحات بازرگانی، قوانین، بازاریابی، ایجاد ارتباطات و برخی اقدامات دیگر دارید.

 

روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش اول) 6 | آفکو

انتخاب روش صادرات، تاثیر بسیار زیادی بر روی مراحل صادرات کالا دارد. از همین رو باید از همان ابتدا انتخاب کنید که کدام یک از دو روش مرسوم را انتخاب می‌کنید.

صادرات کالا دغدغه بسیاری از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف است. انجام این کار نه تنها برای کشور ارزآوری به همراه دارد، بلکه برای خود صادرکننده نیز می‌تواند سود بسیار خوبی داشته باشد. اما شکی نیست که صادرات مراحل و روش‌های خاص خود را دارد. هر اندازه با این موارد آشنایی بیشتری داشته باشید، بهتر می‌توانید در بازارهای صادراتی عمل کنید.

یکی از اولین سوالاتی که درذهن صادرکنندگان تازه‌کار ایجاد می‌شود این است که روش‌های صادرات کالا کدامند؟ انتخاب روش از آن جهت اهمیت دارد که تاثیر بسیار زیادی بر روی فعالیت‌ها و اقدامات حین صادرات کالا می‌گذارد.

 

روش مستقیم در صادرات کالا 

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای انجام این کار روش مستقیم است. در این روش، شما کالای تولیدی توسط خود یا دیگران را نه از طریق واسطه، بلکه به صورت مستقیم صادر خواهید کرد.

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش اول) 7 | آفکو

اتفاقا اکثر افراد یا شرکت‌هایی که به فکر صادرات محصولات خود می‌افتند، ابتدا تنها به فکر صادرات مستقیم بوده و به نسبت به آن آشنایی دارند. در این روش فرد یا شرکتی که کالا را تولید کرده، خود صفر تا صد مراحل صادرات کالا را نیز بر عهده می‌گیرد.

یعنی بعد از تولید محصول، ابتدا باید برای آن در کشور یا کشورهای مقصد دست به بازاریابی صادراتی بزند یا به زبان ساده‌تر مشتری خارجی برای کالای خود پیدا کند. در اینجا ممکن است نیاز به  فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به تحقیقات بازار در کشور مقصد باشد. بعد از پیدا کردن فرد یا مشتری مورد نظر در کشور مقصد، وقت آن است که به فکر حمل‌ونقل کالا، انجام تشریفات گمرکی در دو کشور بود. این کار مستلزم صرف وقت و هزینه‌هایی خواهد بود. فراموش نکنید در این خصوص باید ضمانت‌های حقوقی و قانونی از جمله عقد قرارداد و مابقی موارد را نیز مدنظر داشته باشید. نقل و انتقال ارزی و تبادلات بین بانکی از جمله فعالیت‌های دیگری است که هم صادرکننده و هم واردکننده در کشور مقصد با آن روبرو خواهند شد. صادرات کالا نیازمند انجام برخی اقدامات دیگر مانند ثبت سفارش، گرفتن کارت بازرگانی و مواردی از این قبیل است که در این روش به عهده خود شرکت یا فرد صادرکننده خواهد بود. انتخاب این روش برای صادرات، مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

مزایای روش مستقیم در صادرات کالا

هر کدام از روش‌ها مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به آنها دست به انتخاب بزنید. یعنی باید شرایط و امکانات خود را مشاهده، ارزیابی و متناسب با آن، اقدام کنید. از جمله مزایای که این روش از صادرات دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کسب سود بیشتر:

هنگامی که شما به صورت مستقیم اقدام به صادرات کنید، فرد یا شرکت دیگری در سود و فروش محصولات با شما شریک نخواهد شد. همین موضوع باعث می‌شود تا حاشیه سودتان بالا برود. ضمن آنکه شما می‌توانید با بازاریابی صادراتی و تبلیغات مناسب، به مرور میزان فروش و سود خود را بالا ببرید.

 

  • ایجاد لینک‌ها و ارتباطات تجاری:

یکی دیگر از مزایای صادرات کالا به صورت مستقیم این است که شما به مرور زمان می‌توانید دست به شبکه‌سازی بزنید. بدین ترتیب بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که بازیگران داخلی و خارجی زیادی را در حوزه صادرات شناسایی کرده‌ و با آنها دارای ارتباط تجاری هستید.

 

  • یادگیری صفر تا صد صادرات:

بعد از آنکه یک یا چند بار اقدام به صادرات کالا به صورت مستقیم کردید، دیگر چندان نیاز به کمک و همراهی دیگران ندارید. چرا که شما صفر تا صد صادرات کالا را یاد گرفته‌اید که در صادرات به سایر کشورهای دیگر نیز به شما کمک می‌کند. یادگیری صادرات کمک می‌کند که حتی شما در سایر حوزه‌های صادراتی هم بتوانید فعالیت کنید. مراحل صادرات کالا تا حد زیادی به انتخاب روش صادرات بستگی خواهد داشت.

 

  • کنترل بیشتر:

شکی نیست هنگامی که بازیگر دیگری در فرایند صادرات کالا وجود نداشته باشد، دستتان برای انجام کاری که مورد قبول شما باشد، باز خواهد بود. یعنی شما کنترل بسیار بیشتری بر روی کسب‌وکار و فعالیت خود دارید. در حالی که در روش غیرمستقیم اینگونه نبوده و شخص حقیقی یا حقوقی دیگری نیز در تمام موارد شریک خواهد بود.

 

  • امکان گسترش کار:

در روش مستقیم شما به علت کنترل بیشتری که به صورت مستقیم بر روی فعالیت خود و همکاری با سایر بازیگران دارید، بهتر می‌توانید در آینده برای گسترش فعالیت‌های صادراتی و اقتصادی خود در آینده اقدام کنید.

 

  • برندسازی:

در این روش، گروه‌ها، افراد و شرکت‌های خارجی به صورت مستقیم با برند و محصولات شما آشنا خواهند شد. بنابراین در صورتی که بتوانید از ابتدا به خوبی کار کنید، می‌توانید در کشور مقصد برای محصولات خود برندسازی کنید. در حالی که در روش مستقیم اینگونه نیست.

 

معایب روش مستقیم در صادرات کالا

به مزایای این روش در بحث صادرات اشاره کردیم. اما روش مستقیم دارای معایبی نیز بوده که اشاره به آنها بهتر می‌تواند شما را با این روش آشنا کند. مهم‌ترین معایبی که روش مستقیم ممکن است برای شما در پی داشته باشد، شامل موارد زیر است:

 

  • هزینه بیشتر:

قبلا اشاره شد که روش مذکور سود بیشتری به همراه خواهد داشت، اما نباید از هزینه بیشتر آن نیز غافل بود. در این روش شما نیاز به ایجاد دپارتمان صادرات، استخدام نیروی انسانی و هزینه حضور در کشور مقصد و برخی هزینه‌های دیگر هستید.

 

  • صرف وقت بیشتر:

طبیعی است که در این روش شما باید وقت بیشتری را به انجام کلیه مراحل صادراتی از بازاریابی صادراتی تا نقل و انتقال ارزی اختصاص دهید. این در حالی است که در روش غیرمستقیم تقریبا از انجام اکثر فرایندهای کاری صادراتی، معاف هستید.

 

  • اخذ مجوزهای قانونی:

یکی دیگر از معایب روش مذکور، اخذ مجوزهای قانونی مربوط به صادرات است. به عنوان مثال، نیاز است که شما برای اخذ مجوز کارت بازرگانی اقدام کنید. همچنین برخی مجوزهای دیگر را داشته باشید.

 

  • دردسرهای بیشتر:

به طور کل باید بدانید که در روش مستقیم، دردسرهای بیشتری را خواهید داشت. یعنی علاوه بر موارد فوق، ممکن است در سایر زمینه‌های دیگر نیز نیاز به انجام برخی اقدامات داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای صادرات کالا به صورت مستقیم این است که شما به مرور زمان می‌توانید دست به شبکه‌سازی بزنید. بدین ترتیب بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که بازیگران داخلی و خارجی زیادی را در حوزه صادرات شناسایی کرده‌ و با آنها دارای ارتباط تجاری هستید.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا