صادرات و واردات
موضوعات داغ

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش دوم)

آغاز کار در صادرات (روش غیر مستقیم)

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟

روش غیرمستقیم در صادرات کالا

تقریبا هر آن چیزی که در مورد صادرات به روش مستقیم گفتیم، عکس آن برای صادرات به روش غیرمستقیم صادق خواهد بود. یعنی در این روش شما از طریق یک واسطه این کار را انجام خواهید داد. این واسطه‌ها معمولا می‌توانند شامل شرکت‌های مدیریت صادرات، شرکت‌های بازاریابی بین‌الملل یا حتی بازرگانان کارکشته و اشخاص حقیقی باشند. در این روش شما از طریق عقد قرارداد، تمام یا بخشی از صادرات کالا را به واسطه مورد نظر واگذار خواهید کرد.

شرکت یا واسطه‌ای که صادرات محصول را برای شما انجام دهد، بخشی از سود صادراتی را از آن خود خواهد کرد. روش مذکور بیشتر مناسب شرکت‌ها و تجاری است که حجم محصول صادراتی آنها چندان بالا نبوده و به صرفه نیست که برای این کار یک واحد مجزا و نیروی انسانی اختصاص دهند. واقعیت آن است که بسیاری از صادرکنندگان نه در مقیاس بالا بلکه در مقیاس محدود یا متوسط قصد صادرات دارند. بنابراین نیاز است که این دسته از افراد استراتژی دیگری را در پیش بگیرند. معمولا بهترین استراتژی برای آنها، صادرات از طریق واسطه‌ها یا همان صادرات غیرمستقیم است.

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش دوم) 6 | آفکو

 

مزایای روش غیرمستقیم در صادرات کالا

در روش غیرمستقیم مزایایی برای صادرکننده وجود دارد که در روش پیشین وجود ندارد. همانگونه که معایبی نیز می‌توان برای آن در نظر گرفت. ما در ادامه به مهم‌ترین این مزایا اشاره خواهیم کرد. ممکن است برای شما یک یا چند مورد از آنها صدق داشته باشد.

 

  • هزینه پایین‌تر:

در این روش شما نیازی به ایجاد دپارتمان صادرات و اختصاص نیروی انسانی و امکانات دیگر به آن را ندارید. بنابراین هزینه‌های صادراتی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟ (بخش دوم) 7 | آفکو
  • جلوگیری از سعی‌وخطا:

این روش بهترین راهکار برای ایجاد ارتباط با بازارهای بین‌المللی در ابتدا کار بوده و هزینه‌های سعی‌وخطای انجام این کار در روش قبلی بسیار بیشتر است.

 

  • استفاده از تجربیات دیگران:

برخی از واسطه‌ها تجربیات صادراتی خود را به مرور در اختیار شما قرار داده و بدین ترتیب می‌توانید کم‌کم دانش صادراتی خود را بهبود دهید.

 

  • عدم نیاز به مجوزهای قانونی:

در این روش شما چندان به داشتن مجوزهای قانونی مانند گرفتن کارت بازرگانی، نیاز ندارید. بنابراین در روش غیرمستقیم شما دردسرهای کمتری دارید.

 

معایب روش غیرمستقیم در صادرات کالا

علی‌رغم تمام مزایایی که روش مذکور به همراه دارد، اما بد نیست که با معایب آن نیز آشنا شویم. آشنایی با معایب آن باعث می‌شود تا شما اطلاعات بهتری برای تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب یکی از این روش‌ها در دست داشته باشید.

 

  • عدم تعامل مستقیم با مشتری:

در این روش شما معمولا هیچ تعامل مستقیمی با مشتری و شناخت نیازها و خواسته‌های او ندارید. بنابراین نمی‌توانید برای گسترش صادرات اقدام کنید.

 

  • عدم کنترل روی قیمت:

تعیین قیمت کالای صادراتی و بسیاری از موارد دیگر بر عهده واسطه بوده و شما چندان دخالتی در این خصوص ندارید.

 

  • سود کمتر:

همانطور که اشاره شد در این روش بخشی از سود صادراتی به واسطه تعلق می‌گیرد. بنابراین سود حاصل از صادرات نسبت به روش مستقیم کمتر خواهد بود.

 

واقعیت آن است که بسیاری از صادرکنندگان نه در مقیاس بالا بلکه در مقیاس محدود یا متوسط قصد صادرات دارند. بنابراین نیاز است که این دسته از افراد استراتژی دیگری را در پیش بگیرند. معمولا بهترین استراتژی برای آنها، صادرات از طریق واسطه‌ها یا همان صادرات غیرمستقیم است.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا