حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن

حمل و نقل و بازرگانی

8 / 100

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن

 

قانونگذار برای افزایش رفاه مرزنشینان مجوز اخذ کارت بازرگانی را برای این افراد صادر کرده است. این امر نه تنها تا حد زیادی از ورود کالای قاچاق جلوگیری کرده، بلکه منبع درآمدی برای این افراد در مناطق محروم کشور ایجاد کرده است.

این کارت یکی از خدماتی است که سازمان صنعت، معدن و تجارت برای مرزنشینان کشور ارائه می کند. کارت پیله بر اساس قانون فقط برای اشتغال و درآمدزایی مرزنشینانی است که از نظر معیشتی در دهک های پایین قرار دارند و دارندگان این کارت حق وکالت ندارند و باید شخصاً اقدام به انجام فرامرزی کنند.

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن 6 | آفکو

کالا توسط بازرگانان وارد کشور و در بازارچه های مرزی دپو می شود، سپس مرزبانان با در دست داشتن کارت های الکترونیکی به بازارچه ها رفته و کالا را تهیه و در نزدیک ترین فروشگاه به فروش می رسانند و از سود بازرگانی بهره مند می شوند. .

کارت پیله توسط مشاغل محلی صادر می شود و از تاریخ صدور به مدت یک سال اعتبار دارد. (از ماده 19 قانون مقررات صادرات و واردات)

مزایای کارت مرزی

بر اساس اطلاعات موجود افرادی که دارای کارت مرزبانی هستند می توانند برای هر نفر کالا وارد کنند. هدف از صدور کارت مرزبانی کمک به ایجاد اشتغال برای مرزنشینان کشور است.

کارت مرزبانی در کدام استان های کشور ارائه می شود

بر اساس اعلام مراکز پیشخوان دولت، مرزنشینان عزیز در استان های شرق، غرب، اردبیل، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، رضوی، شمالی، گلستان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، گیلان و مازندران می تواند برای کارت مرزی اقدام کند.

 

شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

افراد ساکن در مناطق مرزی کشور در صورتی که سه سال متوالی در این مناطق سکونت داشته باشند با داشتن اهلیت قانونی خرید و فروش کالا می توانند با دریافت کارت پیله به نام خود و انجام مبادلات فرامرزی بر اساس مقررات اجرایی. مقررات مقررات صادرات و واردات. بدین منظور در صورت واجد شرایط بودن باید مدارک خود را در سامانه اخذ کارت بازرگانی وارد کرده و در صورت تایید کارشناس سایر مراحل دریافت کارت بازرگانی کارت مرزی را طی کنند.

کارت مرزنشینان و فرایند صدور آن 7 | آفکو

به عبارت دیگر می‌توان تمامی شرایط مرزنشینان برای دریافت کارت پیله‌ وری را به این صورت برشمرد

  • برخورداری از شرایط لازم طبق ماده ۹۱ آیین‌نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات
  • عدم اشتغال و رابطه استخدامی با دستگاه‌های دولتی
  • سکونت در بخش‌های مرزی استان
  • نداشتن محکومیت موثر کیفری
  • داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت
  • داشتن حداقل ۲۱ سال تمام
  • مدارک اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

 

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا