حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

کارگو چیست – آشنایی با یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال بار

حمل و نقل بین المللی

کارگو چیست – آشنایی با یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال بار

اگر به اطراف خود نگاهی کرده باشید، صدها کالای مختلف می ­بینید که ساخت کشور ایران نیستند. از آن جایی که بسیاری از این کالاها به صورت عمده تهیه می­ شوند، شاید برای شما سوال پیش بیاید که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر به ایران آمده ­اند؟

امروزه راه­های مختلفی برای جا به جایی بار در دنیا وجود دارد که هر کدام از این روش­ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال یکی از این راه‌ها استفاده از کشتی برای جا به جایی بار است. جا به جایی بار توسط کشتی علیرغم ایمن بودن و هزینه کم، یک عیب بزرگ دارد و آن مدت زمان طولانی حمل بار است. روش دیگری که این مشکل را حل کرده، نوع خاصی از حمل و نقل هوایی است. برای درک بهتر این نوع حمل بار باید بدانید که کارگو چیست.

کارگو امروزه در سراسر جهان به طور معمول استفاده می­شود و آنقدر پرکاربرد است که دنیا را نمی­ توان بدون استفاده از این روش حمل و نقل متصور شد و بسیاری از شرکت­ها و دولت­ها و اشخاص بدون کارگو با خسارات زیادی مواجه می­ شوند. به همین دلیل اهمیت این روش به عنوان سریع­ترین روش حمل و نقل بسیار بالا است.

کارگو چیست – آشنایی با یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال بار 6 | آفکو
کارگو چیست

تعاریف مختلفی برای کارگو وجود دارد و در کشورهای مختلف ممکن است این عبارات معناهای مختلفی داشته باشد. در صنعت حمل و نقل و بازرگانی خارجی هر کس بسته به نوع فعالیت خود از این کلمه برداشت خاصی می‌کند. به عنوان مثال کارگو را در کشوری چون آمریکا چنین تعریف می­ کنند: تمامی مواد، کالاها، مصالح،مال التجاره اعم از چهارپایان، لوازم شخصی مسافران، اجزا و قطعات لوازم خودرو، نامه و حتی چمدان های همراه مسافر که به صورت حمل هوایی، دریایی و یا زمینی حمل می شود و دارای بارنامه هوایی، دریایی و زمینی و یا دارای هرگونه رسید حملی از شرکت حمل کننده است را کارگو می­نامند.

شاید این تعریف برای شما کمی گیج کننده به نظر برسد و از برخی جهات نیز به طور کامل در مورد ایران صدق نکند. اگر بخواهیم به زبان ساده کارگو را تعریف کنیم، باید بگوییم که کارگو روش حمل باری است که در آن یک یا چند کالا از طریق هواپیماهای غیرمسافربری و تجاری به نقاط مختلف دیگر فرستاده می ­شوند. در واقع کارگو در ایران بیشتر به نوع هوایی این نوع حمل بار اطلاق می‌شود.

به عنوان مثال تصور کنید که شما مالک یک شرکت هستید و از یک کشور خارجی خریدی انجام داده ­اید. این کالاها را قاعدتا از طریق هواپیماهای مسافربری به کشورهای دیگر نمی­ فرستند! کار انتقال این کالاها بر عهده شرکت­هایی است که هواپیماهای حمل بار در اختیار دارند. شما با مراجعه به یکی از این شرکت­ها و انجام امورات اداری و گرفتن مجوزها، کالای خود را از طریق کارگو به کشور مقصد ارسال کنید.

تفاوت فریت بار با کارگو چیست

یکی از اصطلاحاتی که افراد بسیار زیادی آن را با کارگو اشتباه می­گیرند، فریت بار است. فریت بار هم نوعی حمل بار با هواپیما محسوب می ­شود اما کاملا از نظر ماهیت با کارگو متفاوت است. برای توضیح فریت بار اجازه بدهید که مثالی برای شما بزنیم.

تصور کنید شما قصد دارید به یک سفر خارجی بروید و مقداری بار به همراه خود دارید. شرکت­های هواپیمایی فقط اجازه حمل وزن محدودی از بار را به شما می­دهند و بیشتر از آن حد نمی ­توانید باری را جا به جا کنید. اگر وزن بار شما از حداکثر وزن مجاز بیشتر باشد، باید به فکر استفاده از فریت بار باشید. فریت بار نوعی حمل و نقل هوایی است که فقط برای مسافران انجام می­ شود. حال با توجه به توضیحی که درباره کارگو دادیم، مشخص می­شود که تفاوت کارگو با بار در چیست. کارگو فقط برای بارهای تجاری استفاده می­ شود و مسافران که قصد حمل بار را دارند فقط باید از فریت بار استفاده کنند.

تفاوت فریت بار با کارگو چیست

یکی از اصطلاحاتی که افراد بسیار زیادی آن را با کارگو اشتباه می­گیرند، فریت بار است. فریت بار هم نوعی حمل بار با هواپیما محسوب می­شود اما کاملا از نظر ماهیت با کارگو متفاوت است. برای توضیح فریت بار اجازه بدهید که مثالی برای شما بزنیم.

کارگو چیست – آشنایی با یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال بار 7 | آفکو

تصور کنید شما قصد دارید به یک سفر خارجی بروید و مقداری بار به همراه خود دارید. شرکت­های هواپیمایی فقط اجازه حمل وزن محدودی از بار را به شما می­دهند و بیشتر از آن حد نمی ­توانید باری را جا به جا کنید. اگر وزن بار شما از حداکثر وزن مجاز بیشتر باشد، باید به فکر استفاده از فریت بار باشید. فریت بار نوعی حمل و نقل هوایی است که فقط برای مسافران انجام می­شود. حال با توجه به توضیحی که درباره کارگو دادیم، مشخص می­شود که تفاوت کارگو با بار در چیست. کارگو فقط برای بارهای تجاری استفاده می­شود و مسافران که قصد حمل بار را دارند فقط باید از فریت بار استفاده کنند.

 

منبع: سایت ستاره آبی دریا

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا