حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

کارگو چیست – عوامل موثر بر هزینه کارگو

حمل و نقل بین المللی

عوامل موثر بر هزینه کارگو

 

حال که دیدیم کارگو چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می­گیرد، بهتر است که به عوامل موثر بر کارگو نگاهی بیاندازیم چرا که هزینه در این روش حمل بار به دلایل مختلف، مسئله­ای مهم محسوب می­شود و درک اشتباه از این مسئله باعث می­ شود که میلیون­ها تومان ضرر به شما برسد.

وزن و ابعاد

بدون شک اولین عامل موثر بر هزینه کارگو، وزن کالای شما است که مهمترین آن نیز هست. هر چقدر که وزن کالای شما بیشتر باشد، هزینه کارگو بیشتر خواهد بود و هر چقدر کالای شما سبک­تر باشد، پول کمتری باید برای این نوع حمل بار بپردازید. مولفه دیگری که در هزینه این نوع روش حمل موثر است، ابعاد کالا است. ابعاد نیز اثری مشابه به وزن روی هزینه کارگو دارد. هر چقدر که ابعاد کالای موردنظر شما بزرگتر باشد، هزینه بیشتری باید برای کارگو بپردازید. اندازه کالاها و چگونگی محاسبه ابعاد و تاثیر آن در قیمت در هر شرکت حمل بار هوایی متفاوت است.

کارگو چیست – عوامل موثر بر هزینه کارگو 6 | آفکو
فاصله هوایی

عامل مهم دیگری که روی قیمت کارگو اثر دارد، فاصله هوایی بین کشور مبدا و مقصد است. بدیهی است که فاصله هوایی با فاصله زمینی کاملا متفاوت است و دو کشور ممکن است که فاصله زمینی کمی داشته باشند ولی فاصله هوایی آن‌ها به دلیل نبود مسیرهای مستقیم، طولانی باشد و یا حداقل بیشتر از فاصله زمینی باشد. بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات و واردات تازه کار هستند، این مسئله را در نظر نمی­ گیرند و متحمل ضرر زیادی خواهند شد.

نوع کالا

شاید برای شما سوال که ارتباط نوع کالا با هزینه کارگو چیست. در بسیاری از کشورها قیمت­های متفاوتی برای هزینه کارگو تعیین می­شود. به عنوان مثال کالاهایی که در برابر ضربه حساس هستند ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند. این تفاوت قیمت هم ممکن است توسط نهادهای دولتی تعیین شود و هم ممکن است که شرکت­های ارائه دهنده خدمات کارگو چنین تفاوت قیمتی را ایجاد کنند.

قوانین کشور مبدا و مقصد

علاوه بر مسئله مسافت، قوانین کشورهای مبدا و مقصد نیز روی هزینه کارگو تاثیر دارند. به عنوان مثال در برخی کشورها برای همه اجناس مقدار معینی از مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته می ­شود. در برخی کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف، متفاوت است. هزینه­ های دیگری نیز ممکن است برای این حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شود. بهتر است که برای فهم دقیق این مبالغ و آمارها از شرکت­هایی که در این زمینه فعالیت دارند مشاوره بگیرید تا این قیمت­ها را به شما اعلام کنند.

شرکت خدمت دهنده

بدون شک شرکت یا ایرلاینی که قرار است کارگو را برای شما انجام بدهد، یک نرخ به خصوص دارد. برخی از ایرلاین­ها به دلیل سابقه، اعتبار و کیفیت خدمات برند خود قیمت بالاتری نسبت به سایر ایرلاین­ ها دارند. بهتر است که پیش از انجام کارگو به میزان بودجه خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید بهتر در زمینه انتخاب شرکت خدمت دهنده کارگو تصمیم گیری کنید.

کالا مجاز برای کارگو چیست

یکی از مسائل مهمی که پیش از استفاده از کارگو باید مدنظر داشته باشید، این است که حمل و نقل کارگو را نمی­توان برای همه کالاها انجام داد. هر کشوری سیاست­های خاص خود را دارد و مراجع قانونی و دارای قدرت معمولا ورود برخی از کالاها را به طور کلی به کشور ممنوع می­کنند. استفاده از کارگو برای این نوع کالاها باعث خواهد شد که کالای شما توقیف شود و مجرم شناخته شوید.

این کالاها می­تواند شامل وسایل خطرناکی مانند اسلحه باشد یا مثل مشروبات الکلی به دلیل مسائل اجتماعی و فرهنگی ممنوع شده باشد. ممکن است ورود برخی از کالاها نیز به طور محدود و در یک بازه زمانی معین به داخل کشور ممنوع شده باشد. به عنوان مثال وارد کردن خودروهایی با مبلغ بیش از ۴۰ هزار دلار به ایران در سال ۹۸ برای مدت محدودی غیرقانونی بود.

کارگو چیست – عوامل موثر بر هزینه کارگو 7 | آفکو

با این حال برخی از کالاها وجود دارند که ممکن است ورود آن­ها به طور کلی به کشور ممنوع نباشد ولی نیاز به مجوزهای قانونی داشته باشد. بسیاری از اقلام دارویی و بهداشتی در این دسته قرار می­گیرند. دریافت این مجوزها به هیچ عنوان بر عهده شرکت­های کارگو نیست و اگر قصد دارید از این نوع کالاها به داخل کشور وارد کنید باید خود شما مجوزهای ورود به این شرکت­ها تهیه کنید.

گاهی نیز دیده می­شود که خود شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو از انجام برخی از خدمات امتناع می­کند و سیاست­های کاری خود را خلاف انجام کارگو برای برخی کالاها می­داند. به عنوان مثال اکثر شرکت­های خدمت دهنده از انتقال مایعات یا حیوانات زنده امتناع می­کنند. با این حال کالاهایی چون لباس، انواع خوراکی، قطعات مختلف صنعتی، لوازم و ابزار، لوازم دیجیتالی و دیگر کالاهای وارداتی از این دست را می‌توان با سیستم کارگو به راحتی به کشورهای مختلف انتقال داد.

مراحل کارگو

حال که دیدیم کارگو چیست و چه کالاهایی را می­توان انتقال داد بهتر است به سراغ مراحل کارگو برویم. فرآیند انجام کارگو چندان دشوار نیست. در ابتدا باید به یکی از شرکت­های خدمت دهنده مراجعه کنید و مشخصات دقیق کالاهای مربوطه را به آن­ها اعلام کنید. سپس این شرکت هزینه کارگو را به شما اعلام خواهد کرد. پس از این که بر سر قیمت به توافق رسیدید، مدارک و مشخصات کالاها را به شرکت تحویل خواهید داد و اجناس را نیز برای آن­ها ارسال خواهید کرد.

شرکت خدمت دهنده کالاهای موردنظر را بسته بندی خواهد کرد. شما می­توانید با بازدید از وضعیت بسته بندی کالاهای خود، از سالم ماندن آن­ها در حین سفر هوایی اطمینان حاصل کنید. پس از این که هزینه­ها را نیز به شرکت خدمت دهنده کالا ارسال کردید، فرآیند انجام کارگو شروع خواهد شد. بارها از طریق هواپیمای باری موردنظر به مقصد می­رسند. در کشور مقصد کالاها تحت نظارت اداره گمرک خواهند بود. شما باید به گمرک مراجعه کنید و این کالاها را با ارائه مجوزهای دریافت شده (مانند بارنامه، فاکتور و غیره) از سوی شرکت خدمت دهنده کارگو اقدام به تحویل کالا کنید.

پس از این که کالاها تحت نظارت گمرک قرار گرفتند، شرکت انجام دهنده کارگو مسئولیتی در زمینه آسیب به کالا بعد از این مرحله به عهده نخواهد گرفت و پس از این که کالا را از گمرک دریافت کردید، گمرک نیز مسئول خرابی کالای شما نیست و کنترل کامل آن کالا در اختیار شما قرار دارد. تنها اگر در جریان سفر خسارتی به کالای شما وارد شد، شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو خسارت آن را می­پردازد.

 

منبع: سایت ستاره آبی دریا

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا