تجهیزات حمل و نقلانواع کانتینر حمل بارتجهیزات حمل و نقل دریایی
موضوعات داغ

کانتینرهای دریایی

انواع کانتینر دریایی

کانتینرهای دریایی

 

امروزه حمل و نقل دریایی، یکی از پرکاربردترین روش‌های حمل و نقل است. این نوع از حمل و نقل از گذشته نیز جزو روش‌های اصلی حمل و نقل دریایی محسوب می‌شده است و تاریخچه طولانی برای حمل کالا به نقاط مختلف جهان دارد. دریاها و آب‌های آزاد به سبب این که متعلق به کشور خاصی نیستند، تعرفه حمل و نقل نیز به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و به همین دلیل حمل و نقل دریایی یکی از روش‌های ارزان حمل و نقل است. این ارزانی باعث شده که هزاران کشتی حامل انواع کانتینرهای دریایی از طریق آب‌های آزاد کالاهای مردم، شرکت‌ها و دولت‌ها را به طور روزانه جا به جا می‌کنند.

امروزه استفاده از کانتینر در حمل و نقل دریایی بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است و همین مسئله باعث شده که انواع کانتینرهای دریایی مورد استفاده قرار بگیرند. بسیاری از افرادی که به تازگی با حمل و نقل دریایی آشنا می‌شوند، با اهمیت کانتینرها در این نوع حمل و نقل آشنا نیستند. اما کانتینرها یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در این نوع حمل و نقل هستند و از جنبه‌های مختلفی روی حمل و نقل دریایی تاثیر مثبت می‌گذارند. این تاثیر آن قدر زیاد است که گاها حمل و نقل دریایی را حمل و نقل با کانتینر می‌نامند.

کانتینرهای دریایی 6 | آفکو

ما در این مطلب از وبلاگ شرکت حمل و نقل بین المللی ستاره آبی دریا قصد داریم که در مورد این نوع کانتینرها صحبت کنیم و انواع کانتینرهای دریایی را بررسی کنیم. همچنین در ادامه به اندازه‌ها و کاربردهای مختلف کانتینرها نگاهی می‌اندازیم. آشنایی با این مسئله باعث خواهد شد که درک درستی از حمل و نقل دریایی پیدا کنید. همچنین اگر قصد دارید که کالاهایی را با این روش جا به جا کنید، شناخت کانتینرها باعث خواهد شد که دچار مشکل نشوید.

آشنایی با کانتینر

کانتینر یک محفظه حمل و نقل استاندارد بزرگ است که برای حمل و نقل بار طراحی و ساخته شده است. از این ظروف بزرگ می‌توان در حالت‌های مختلف حمل و نقل – از کشتی به راه آهن تا کامیون – بدون بارگیری چندباره استفاده کرد. کانتینر در درجه اول برای ذخیره سازی و حمل و نقل مواد و محصولات به صورت کارآمد و ایمن در سیستم حمل و نقل بین المللی استفاده می‌شود. البته از این نوع ابزارهای حمل و نقل برای جا به جایی‌های منطقه‌ای بین مناطق نزدیک نیز استفاده می‌شود. این ظروف تحت نام‌های مختلفی مانند کانتینر، گُنج بار، کانتینر دریا و اقیانوس شناخته می‌شوند.بر روی همه این کانتینرها کدهایی درج شده است که در سراسر دنیا معتبر هستند. کد کانتینر باعث می شود امکان محل بار به مقصد اشتباهی تقریبا به صفر برسد.

این ظروف حمل و نقل از جنس‌های مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول، استفاده از کانتینرهای فلزی و فایبرگلاس بسیار مرسوم است و کاربردهای بیشتری از سایر جنس‌ها (برخی اوقات چوبی) دارد. همچنین طیف کالاهایی که با این نوع ظروف حمل و نقل می‌توان آن‌ها را جا به جا کرد نیز بسیار متنوع است. به عنوان مثال به جز کالاهی جامد، کالاهای مایع یا گاز را نیز می‌توان با انواع خاصی از کانتینر طوری جا به جا کرد که دچار نشت نشوند.

همین مسئله باعث شده که انواع کانتینرهای دریایی در جا به جایی سوخت نیز مورد استفاده قرار بگیرند. در سال 2012، حدود 20.5 میلیون کانتینر در جهان وجود داشت که در انواع مختلفی تولید شده بودند. حالت جعبه مانند کانتینرها و دسته‌ها و گیره‌هایی که حین تولید این کالا روی آن تعبیه می‌شود، باعث شده که این نوع کالا برای جا به جایی مناسب‌تر از جعبه‌های پلاستیکی یا آهنی باشد. در واقع شرکت‌های تولید کننده کانتینرها را تولید کرده‌اند تا از جا به جایی کالاهای کوچک‌تر جلوگیری شود.

تاریخچه استفاده از کانتینر در حمل و نقل

 

کانتینرهای دریایی 7 | آفکو

کانتینرها در ابتدا در حمل و نقل زمینی و توسط قطارها مورد استفاده قرار گرفتند. تا دهه 1830، راه آهن در چندین قاره وجود داشت و از کانتینرها برای حمل و نقل کالاها بین شهرها استفاده می‌کردند. راه‌آهن لیورپول و منچستر در انگلیس یکی از این موارد بود. کانتینرهای اولیه جعبه‌های چوبی مستطیلی ساده‌ای بودند که از آنها برای انتقال زغال سنگ از کارخانه‌های لنکشایر به لیورپول استفاده می‌شد. البته شکل‌های دیگر این ظروف قبلا نیز وجود داشت. در جنگ جهانی دوم این ظروف بزرگ حمل و نقل نقش مهمی در انتقال کالا داشتند و دارای قاب فولادی با دیوارهای چوبی، کف، سقف و درها بودند.

با افزایش اهمیت کانتینرها سازمان‌های جهانی تصمیم گرفتند استانداردهایی برای این ابزارهای حمل و نقل تعریف کنند. اولین استاندارد بین المللی کانتینرها در سال 1933 توسط ( Bureau International des Containers et du Transport Intermodal B.I.C ) ایجاد شد و دومین استاندارد نیز در سال 1935، و برای حمل و نقل بین کشورهای اروپایی مختلف تعیین شد. کانتینرهای تولیدی در آمریکا هم کمی بعدتر شامل استانداردهای جهانی شدند. پس از این مسئله، پایانه‌هایی برای بارگیری و همچنین کارخانه‌های بزرگ برای تولید کانتینر تاسیس شدند و استفاده از کانتینر در حمل و نقل دریایی نیز مرسوم شد و انواع کانتینرهای دریایی نیز به تدریج در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار گرفتند.

 

مزایای حمل و نقل با کانتینر

 

  • محافظت کالا در برابر انواع حوادث طبیعی از جمله طوفان، باران و آفتاب
  • محافظت کالا در برابر سرقت در طول مسیر حمل
  • راحت شدن فرآیند بارگیری
  • استفاده بهینه از فضای خالی کشتی
  • شمارش راحت‌تر کالاها

 

امروزه حمل و نقل دریایی، یکی از پرکاربردترین روش‌های حمل و نقل است. این نوع از حمل و نقل از گذشته نیز جزو روش‌های اصلی حمل و نقل دریایی محسوب می‌شده است و تاریخچه طولانی برای حمل کالا به نقاط مختلف جهان دارد.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا