حمل و نقل بین المللیصادرات و واردات
موضوعات داغ

کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب‌تر هستند؟

تجارت با چین

12 / 100

کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب‌تر هستند؟

 

شهرهای چین به سرعت در حال رشد هستند و آشنایی با این شهرها کار آسانی نیست. اگر سه سال پیش به شهری مانند شنژن یا گوانگژو سفر کردید، اکنون این شهرها آن چیزی نیستند که می‌دانستید. با توجه به تنوع گسترده فرصت های موجود در چین برای تجارت و واردات کالا از این کشور، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدام شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند؟ پکن، شانگهای یا گوانگژو؟

شانگهای

شانگهای بزرگترین شهر چین و بزرگترین ترمینال کانتینری در جهان است. شانگهای قطب اقتصاد، علم و فناوری، شرکت های مالی، تجارت، نمایشگاه ها و مرکز حمل و نقل چین است. شرکای تجاری شانگهای از 20 کشور در سال های اولیه اصلاحات اقتصادی اکنون به بیش از 200 کشور و منطقه افزایش یافته اند. بندر شانگهای به یکی از مهم ترین بنادر تجاری جهان تبدیل شده است و صادرات و واردات بندر شانگهای در بین شهرهای جهان اولین است.

کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب‌تر هستند؟ 8 | آفکو

نمایشگاه بین المللی واردات چین اولین نمایشگاه عمده واردات در جهان است که سالانه در اوایل پاییز برگزار می شود. نمایشگاه بین المللی خودرو شانگهای همچنین یکی از بزرگترین نمایشگاه های خودرو در آسیا است. شانگهای بدون شک 10 شهر تجاری برتر چین است.

بر اساس شاخص محیط تجاری 86.7، شانگهای بهترین شهر چین برای تجارت است. این شاخص بر اساس نوآوری فناوری، سرمایه گذاری، استعداد، فرهنگ و زندگی، منابع طبیعی و زیرساخت ها است.

 

پکن

پکن پایتخت و دومین شهر بزرگ چین است. صنایع عمده در این شهر شامل گردشگری، الکترونیک، مواد شیمیایی، خودرو، ماشین آلات، متالورژی، نساجی، پوشاک و لوازم خانگی است. البته پکن به عنوان یکی از مهم ترین مراکز بازارهای مالی در جهان شناخته می شود. منطقه ای از شهر که به نام CBD یا منطقه تجاری مرکزی پکن شناخته می شود، در سال های اخیر مرکز تغییرات اقتصادی و اقتصادی پکن بوده است.

نرخ محیط معاملاتی پکن 84.63 است.

شنزن

شنژن سومین بندر بزرگ جهان از نظر پایانه های کانتینری است. شهری در جنوب چین که هنگ کنگ را به سرزمین اصلی چین متصل می کند. شنژن پر از مراکز خرید بزرگ و بسیار بزرگ است که تقریباً هر چیزی را می توان در آنها یافت. شنژن، همراه با گوانگژو، پایتخت مد و لباس چین است. در سال 2020، ارزش صنعت پوشاک چین به بیش از 2.2 تریلیون یوان رسید و در پنج سال گذشته 25 درصد از سایر نقاط جهان پیشی گرفت.

کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب‌تر هستند؟ 9 | آفکو

نرخ محیط تجاری شنژن 84.48 است.

کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب‌تر هستند؟ 10 | آفکو

گوانگژو

گوانگژو از نظر شاخص های کلان تجارت در رتبه سوم قرار دارد، اما در واقع گوانگژو مرکز تجارت چین است. بنابراین اگر قصد واردات دارید، احتمالا بهترین منابع را در این سورس پیدا خواهید کرد. شهر بندری گوانگژو پنجمین ترمینال بزرگ کانتینری در جهان است و به همراه شنژن عملاً با هنگ کنگ فاصله زیادی دارد.

چین بزرگـرین تولیدکننده طلا، میوه و پنل خورشیدی است. 50 درصد فولاد و 90 درصد مواد معدنی جهان در این کشور تولید می‌شود.

 

آشنایی با سه منطقه مهم اقتصادی در چین

چین از چندین مجتمع مهم اقتصادی غیرمتمرکز تشکیل شده است و دانستن این حوزه ها به شما کمک می کند تا درک بهتری از تجارت با این کشور به دست آورید. استان‌های شرقی چین که شامل بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای چین می‌شوند، خانه اکثر مراکز تولیدی چین هستند.

سه منطقه اقتصادی بسیار مهم و غنی زیر در سواحل شرقی این کشور قرار دارند:

منطقه اقتصادی دلتای رودخانه مروارید (شنژن و گوانگژو)

بر اساس گزارش بانک جهانی، دلتای رودخانه مروارید بزرگترین منطقه شهری در جهان و یکی از ثروتمندترین مناطق در جنوب چین است. منطقه ویژه اقتصادی در این منطقه، پویاترین بخش چین از زمان اصلاحات اقتصادی در سال 1979 است. طبق گزارش کمیسیون اصلاحات اقتصادی دولت مرکزی، این منطقه ویژه قرار است به مرکز صنعتی خط تولید پیشرفته و خدمات مدرن چین تبدیل شود. علاوه بر این، اهداف این منطقه اقتصادی تبدیل شدن به قطب حمل و نقل بین المللی، لجستیک، تجارت، کنفرانس ها و نمایشگاه ها و همچنین صنعت گردشگری است.

این منطقه از 9 شهر تشکیل شده است: شنژن، گوانگژو، فوشان، جوهای، جیانگمن، ژونگشان، دونگوان، و همچنین مناطق هویژو و ژائوکینگ.

منطقه اقتصادی دلتای رودخانه یانگ تسه (شانگهای)

منطقه اقتصادی رودخانه یانگ تسه 11 استان و شهر را در بر می گیرد. 45 درصد از کل تولید خالص کشور و همچنین 40 درصد جمعیت کشور در این مناطق است. دلتای یانگ تسه به تنهایی 21 درصد از تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل می دهد. در چهار سال گذشته سهم این منطقه از رشد اقتصادی کشور به طور پیوسته در حال رشد بوده است. از 15 شهر برتر اقتصادی کشور، 10 شهر در این دلتای عظیم اقتصادی قرار دارند.

ساحل اقتصادی بوهای (پکن)

منطقه اقتصادی ساحل بوهی در صنایع سنگین و خط تولید تخصص دارد. تیانجین یک سنگر در کشتیرانی، تدارکات و خطوط هوایی بوده است. پکن در پتروشیمی، آموزش و تحقیق و توسعه پیشرو است. این منطقه در زمینه های خودرو، هوافضا، الکترونیک، نرم افزار، سرمایه گذاری خارجی و خدمات بهداشتی به سرعت در حال توسعه است. این منطقه از نظر جغرافیایی در شمال و شمال شرقی چین و در سواحل دریای زرد قرار دارد.

بررسی ویژگی های شهرهای چین برای تجارت

در صورتی که  قصد واردات تکنولوژی و یا مواد اولیه از چین را دارید و یا می خواهید محصول خاصی را از این کشور وارد کنید. شاید اولین و حتی راحت ترین کار انتخاب یکی از شهرهای بزرگ و مهم تجاری چین مثل شانگهای، گوانگجو، پکن، نینگبو، شن زن و یا فوشان و هانجژو باشد. ولی در بیشتر موارد اینکار در عین راحت تر بودن اصلا توصیه نمی شود.

چرا که بازار چین دارای ویژگی های خاصی است و در زمینه های محصولات مختلف به صورت تخصصی پارتیشن بندی شده است. به این ترتیب برای هر محصول، تکنولوژی و یا مواد اولیه ای که قصد وارد کردن آن را دارید علاوه بر شهر های مذکور، یک منطقه یا شهر تخصصی نیز وجود دارد که شما می توانید از آنجا به صورت مستقیم از تولیدکننده اصلی کالا مورد نظر خود را با بهترین قیمت و بدون واسطه خریداری نمایید. در ادامه برخی از بازارهای معروف چین و محصولات تخصصی آنها را معرفی می کنیم.

توجه به موافقتنامه های تجاری میان ایران و چین

یک نکته حائز اهمیت دیگر برای اهمیت آگاهی از اینکه کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند این است که ممکن است برخی از شهرهای چین با کشور ما توافقنامه هایی را در خصوص تجارت بین الملل امضا کرده باشند و برای بازرگانان ایرانی معافیت هایی را در نظر گرفته باشند. بنابراین عاقلانه است که قبل از هر اقدامی ابتدا از این شرایط با خبر باشیم.

آشنایی با بهترین بازارهای چین و کالاهای آنها

بازارهای شیجائو و تایکان لو؛ برای واردات بدلیجات

شهر شین شیان؛ برای واردات ماشین آلات و تجهیزات راهسازی و تکنولوژی های مربوطه

شهر شانتو؛ برای واردات اسباب بازی و وسایل سرگرمی

شهر شنزن؛ برای واردات قطعات الکتریکی و الکترونیکی

شهر نینگو؛ برای واردات قطعات و ماشین آلات صنعتی و بسیاری از شهرهای دیگر

 

منبع: سپاهان همراه

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا