حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

کریدور چیست؟

حمل و نقل بین المللی

8 / 100

کریدور چیست؟

 

کریدور مکانی است که کالا از مبدا به مقصد از طریق مناطق ترانزیتی حمل می شود. از سوی دیگر کریدور مسیری است که برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان محور تردد کالا در سطوح بین المللی، ملی و منطقه ای محسوب می شود.

در هر کریدور ترانزیتی می توان از روش های مختلف حمل بار اعم از دریایی، ریلی و جاده ای برای جابجایی بار با کمترین هزینه و زمان استفاده کرد. انواع کریدورهای حمل و نقل:

کریدور چیست؟ 6 | آفکو

کریدورهای تجاری داخلی

  • به منظور حمل و نقل بار داخل شبکه راه یک کشور ایجاد می گردد.

کریدورهای تجاری خارجی

  • برای حمل ونقل کالاهای صادراتی و وارداتی از یک کشور ایجاد می شود.

کریدورهای ترانزیتی تبادل کالا

  • به منظور حمل و نقل بار و مسافر با سایر کشورهای مرزی ایجاد می شود.

کریدور بین المللی

طبقه بندی به عنوان نوع خاصی از کریدور ترانزیتی کالا یا تجارت خارجی. این کریدور شبکه ای بین المللی از مسیرهای حمل و نقل بار است که شامل انواع جاده ها، راه آهن و آبراه است و برای توسعه حمل و نقل ترکیبی (حمل و نقل چندوجهی)، رونق اقتصادی، ترانزیت، تجارت خارجی، مبادله طراحی شده است. کالاها بین کشورها برنامه ریزی می شوند و مسیری بین آنها ایجاد می کنند و همچنین برای افزایش امنیت حمل و نقل استفاده می شوند.

با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ایران در منطقه و دسترسی به اروپا، روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر از غرب و شمال و به خلیج فارس، دریای عمان، کشورهای خلیج فارس و شرق آسیا از جمله چین از جنوب. می توان آن را به عنوان شاهراه تجارت بین المللی در نظر گرفت. بنابراین مطالعه کریدورهای ترانزیتی در انتخاب روش حمل و نقل بین المللی اهمیت زیادی دارد.

کریدور چیست؟ 7 | آفکو

 

 

کریدور مکانی است که کالا از مبدا به مقصد از طریق مناطق ترانزیتی حمل می شود.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا