تجهیزات حمل و نقلتجهیزات حمل و نقل دریایی
موضوعات داغ

کشتی چارتری به چه معناست؟ بخش2

انواع کشتی

کشتی چارتری به چه معناست؟

 

انواع کشتی چارتری کدام است؟

ترانزیت دریایی یکی از شیوه‌های مرسوم برای حمل کالا در سراسر دنیا به شمار می‌رود. کسب و کارهای مختلف برای فعالیت در زمینه صادرات و واردات به این نوع حمل و نقل نیاز مبرم دارند و برای اجاره کشتی اقدام می‌کنند. در همین راستا برای چارتر کردن کشتی دو اصل یا مدل مختلف وجود دارد، چارتر کردن بر اساس زمان و چارتر کردن بر اساس سفر که در ادمه شرایط و ویزگی‌های هردو مدل کشتی چارتری بررسی شده است.

شرایط و ویژگی‌های کشتی چاتر بر اساس سفر

کشتی چارتری یکی از انواع کشتی های حمل و نقل دریایی برای اساس سفر، نوعی چارتر است که در آن یک کشتی برای یک سفر خاص اجاره داده می‌شود. در توافقنامه این نوع چارتر بندرهای مبدا، مقصد و واسط و محدودیت‌های بار را در صورت وجود، ذکر می‌شود. بیشتر چارترهای سفر توسط چارترکنندگانی انجام می‌شود که محموله‌هایی خاص و محدودی را باید به جایی بفرستند. برای این کار، آنها از طریق کارگزاران با صاحبان کشتی تماس می‌گیرند و یک کشتی را برای یک سفر خاص اجاره می‌کنند.

کشتی چارتری به چه معناست؟ بخش2 6 | آفکو

پرداخت چارترهای سفری می‌تواند باشد به دو روش انجام می‌شود: به ازای هر تن یا به صورت یکجا. صاحب کشتی باید اطمینان حاصل کند که تناژ حمل شده در کشتی در حد قابل توان و ظرفیت آن است و این امر مستلزم  بررسی میزان بار روی عرشه و خطوط بار مختلف کشتی است.

مدت زمان قرارداد برای این نوع کشتی چارتری کاملاً مشخص است و به زمانی گفته می‌شود که به یک چارتر کننده مجاز است روند بارگیری و بارگیری را در یک بندرگاه به اتمام برساند. از آنجا که مالک هزینه‌های حمل و نقل را پرداخت می‌کند ، انتظار می‌رود که مستاجر روند کار را تسریع کند. در صورتی زمان این کار بیش از مدت زمان تعیین شده در قرارداد باشد، اجاره کننده کشتی موظف به پرداخت جریمه است.

در این نوع چارت کشتی، مالک اصلی هزینه‌های مربوط به سوخت، کارکنان کشتی و … را به عهده می‌گیرد. علاوه بر این، مالک باید هزینه‌هایی از قبیل اسکان و بارگیری را نیز پرداخت کند. برای جبران این هزینه‌ها، مالکان نرخ بالاتری را از چارتر کننده طلب می‌کنند.

به طور خلاصه یک قرارداد چارتر بر اساس سفر شامل یک چارترکننده است که یک کشتی را به منظور یک سفر دریایی اجاره می‌کند و مسیر و بندرها از قبل تعیین شده است. مسئولیت حمل بار و سایر پرداخت‌ها به طور کامل بر عهده مالک کشتی است.

شرایط و ویژگی‌های کشتی چاتر بر اساس زمان

همانگونه که از نام قرارداد کشتی چارتری مدت‌دار معلوم است، یک توافق با محدودیت زمانی است. برخلاف چارتر سفری در این نوع قرارذاد، صاحب کشتی یک کشتی را برای مدت زمان مشخصی به اجاره‌کننده واگذار می‌کند و او با رعایت مقررات می‌تواند به هر بندر که بخواهد برود و هر محموله که می‌خواهد را حمل کند.

گرچه اجاره کننده کشتی را کنترل می‌کند، اما نگهداری کشتی چارتری هنوز تحت اختیار مالک است. چارتری زمانی می‌تواند از چند روز تا چند سال باشد. این یک توافق‌نامه بلند مدت است البته نرخ آن به صورت روزانه حساب می‌شود. پرداخت باید هر سه ماهه یکبار انجام شود و در شرایط عادی نوسان ندارد. از آنجا که پرداخت به صورت روزانه انجام می‌شود، ممکن است اجاره کننده به دلایلی به تأخیر بیفتد و شرایط پیش بیاید که از پرداخت هزینه معاف خواهد شد. به عنوان مثال، اگر یک کشتی به دلیل هوای نامناسب که امکان پیش‌بینی آن وجود ندارد دچار اختلال در حرکت شود. زمان اضافی صرف شده در شمارش زمان نهایی لحاظ نمی‌شود. به همین ترتیب، اگر آسیب هم دیده باشد و نیاز به انجام تعمیراتی باشد، مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر بدون هزینه اجاره در نظر گرفته می‌شود.

کشتی چارتری به چه معناست؟ بخش2 7 | آفکو

چارترکننده وظیفه انتخاب خدمه، پرداخت هزینه‌هایی را که در طول سفرها به وجود می‌آیند، هزینه سوخت، تأمین مواد غذایی و غیره  را برعهده دارد.

نحوه انتخاب کشتی چارتری

کسب و کارهای زیادی برای حمل کالاهای خود یا فعالیت در زمینه در صادرات و واردات به اجاره کشتی نیاز دارند. در این میان چارترهای سفری و زمانی بر حسب شرایط استفاده و خدمات مورد نظر بسیار متفاوت هستند. دانستن این شرایط تا حد زیادی به چارتر‌کننده برای انتخاب کمک خواهد کرد. چارتر سفری در مواردی که مستاجر فقط برای سفرهای خاص به کشتی احتیاج داشته باشد مناسب است و برای افراد یا مجموعه‌هایی که در این زمینه مبتدی هستید، انتخاب مناسبی خواهد بود زیرا تمام وظایف حمل و نقل به عهده مالک است.

در مقابل  برای مجموعه‌ها یا افرادی که در کار صادرات و واردات هستند و به طور مرتب به ترانزیت دریایی نیاز دارند، کشتی چارتری مدت دار یا زمانی انتخاب بهتری خواهد بود. با انتخاب این نوع کشتی‌های چارتری، کشتی به صورت تقریباً کامل در اختیار اجاره کننده خواهد بود. در همین راستا بهتر است دقت‌های لازم برای انتخاب خدمه و فردی که کنترل کشتی را برعهده می‌گیرد به خرج داد تا در طول سفر با خطرات و موانع کمتری روبرو شد. در یک کلام شرایط یک کسب و کار و هزینه مدنظر برای ترانزیت دریایی مشخص می‌کند که کدام نوع کشتی برای آنها مناسب تر است.

 

منبع سایت ستاره آبی دریا

چارترکننده وظیفه انتخاب خدمه، پرداخت هزینه‌هایی را که در طول سفرها به وجود می‌آیند، هزینه سوخت، تأمین مواد غذایی و غیره  را برعهده دارد.
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا