صادرات و واردات
موضوعات داغ

گواهی اجباری CCC جهت صادرات کالا به چین

صادرات و واردات

گواهی اجباری CCC جهت صادرات کالا به چین

 

 

گواهی اجباری CCC : در کشورهای مختلف برای ورود کالا، قوانین و مقررات تعریف‌ شده‌ای وجود دارد که رعایت آن‌ها در هنگام صادرات ( فرآیند صادرات ) و واردات ( فرآیند واردات ) به این کشورها اجباری و الزامی است. در واقع بر اساس این قوانین، استانداردهایی لازم یک کالا برای وارد شدن به این مناطق را نشان می‌دهد.

گواهی اجباری CCC جهت صادرات کالا به چین 6 | آفکو

گواهی‌نامه CCC در سال ۲۰۰۲ در کشور چین، برای محصولات خود و نیز ورود محصولات از کشورهای دیگر یک سری استانداردهای اجباری معرفی کرد که تحت عنوان گواهی‌نامه ( CCC ) شناخته می‌شود. بر طبق این قوانین، کالاها و محصولات فقط با داشتن این گواهی‌نامه حق شرکت در بازارهای داخلی چین و همچنین اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

این گواهی‌نامه که در اصلاح ۳C نیز گفته می‌شود، در اصل اختصار ( China Compulsory Certification ) به معنای ” صدور گواهی اجباری چین” هست و با وجود تفاوت‌های مهم و چشمگیر، تا حدی شبیه گواهی‌نامه CE در مورد منطقه اروپا محسوب می‌شود.

نکته

در صورت نبود گواهی‌نامه CCC، محصولات در گمرک چین ضبط و به فرستنده مرجوع می‌شوند. هرگونه سوء استفاده از گواهی‌ نامه و یا جعل و چاپ غیرمجاز CCC-Mark بر روی محصولات بدون اخذ گواهی‌نامه، تخلف محسوب شده و جریمه و مجازات در پی خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، فهرست محصولات مشمول این گواهی در وب سایت www.ccc-mark.com ارائه شده است. این محصولات باید پیش از ورود به چین گواهی لازم را دریافت کنند و چنانچه فاقد گواهی مزبور باشند در مرز گمرکی متوقف شده و مشمول جریمه می شوند.

ورود محصولات ۱۹ گروه کالایی در ۱۳۲ طبقه بندی به چین منوط به اخذ گواهی CCC می باشد

گواهی اجباری CCC جهت صادرات کالا به چین 7 | آفکو

تعیین محصولات مشمول این گواهی، دریافت درخواست ها و صدور گواهی CCC توسط مرکز گواهی کیفیت چین (CQC) انجام می شود که تحت نظر سازمان گواهی و تأیید صلاحیت جمهوری خلق چین قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر مـی توانید به سایت www.cqc.com.cn مراجعه نمود.

 

فهرست محصولات مشمول گواهی ccc

تاجران و صادرکنندگانی که قصد صادرات محصولات زیر را به چین را دارند، باید قبل از آن، گواهی‌نامه CCC را برای کالای خود دریافت کنند. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی توسط مأموران گمرک، بهتر است برای تمام محصولات ارسالی به چین این مجوز گرفته شود.

فهرست کالاهایی مشمول گواهی‌نامه اجباری CCC، از ۱۳۲ محصول در قالب ۱۹ گروه تشکیل شده است

 

مدار سوئیچ برای اتصال و یا استفاده و حفاظت از تأسیسات الکتریکی (۶ گروه) سیم و کابل (۵ گروه) تجهیزات فناوری اطلاعات (۱۲ گروه)
لوازم الکتریکی کم ولتاژ (۹ گروه) ابزار برق (۱۶ گروه) تجهیزات روشنایی (۲ گروه)
موتورهای الکتریکی کم قدرت (۱ گروه) دستگاه جوش (۱۵ گروه) ایمنی موتور خودرو (۴ گروه)
تجهیزات صوتی و تصویری (۱۶ گروه) تجهیزات لوازم‌خانگی (۱۸ گروه) شیشه‌های ایمنی (۳ گروه)
تجهیزات ترمینال ارتباطات از راه دور (۹ گروه) لاستیک خودرو (۳ گروه) محصولات لاتکس (۱ گروه)
برنامه پنج‌ساله، محصولات کشاورزی (۱ گروه) دستگاه‌های پزشکی (۷ گروه) محصولات آتش (۳ گروه)
محصولات فناوری امنیتی برای حافظت (۱ گروه)

انواع علامت‌های موردنیاز در گواهی‌نامه CCC

 

تمام محصولاتی که در فهرست بالا ذکر شد باید دارای ۴ نشان استاندارد زیر باشند تا گواهی‌نامه CCC برای آن‌ها صادر و مجوز صادرات به کشور چین را دریافت کنند.

 

علامت ایمنی (CCC (+S

علامت سازگاری الکترومغناطیسی (CCC (+ EMC

علامت ایمنی و سازگاری الکترومغناطیسی (CCC (+S&E

علامت آتش (CCC (+ F

اسناد و شرایط فنی لازم

در هنگام صدور گواهی اجباری چین (CCC) مجموعه‌ای از مدارک و مستندات فنی محصول مورد نظر جهت صادرات لازم و ضروری است که به‌ طور کلی شامل موارد زیر است

 

برنامه‌های کاربردی CCC

مجوز شرکت‌ها

چارت سازمانی کارخانه (برنامه اولیه و یا تغییر ماده)

نمودار جریان فرآیند محصول

تست معمول با تجهیزات کلیدی

طرح‌های مونتاژی، نقشه‌ها الکتریکیاظهارنامه انطباق محصول

تفاوت‌های مدل محصول

دفترچه راهنمای کاربر به زبان چینی

نمونه تست و گزارش تست آزمون

نحوه دریافت گواهی‌نامه CCC

دریافت گواهی‌نامه CCC  دارای دو رکن اساسی و اصلی تست محصول و دوم بازدید و بررسی کارخانه تولید محصول است.

 

برای تست، محصول توسط آزمایشگاه‌های معتبر و مورد تائید چینی، بررسی می‌شود. نتایج این تست نقش تعیین کننده‌ای در صدور گواهی‌نامه CCC دارد.

در مرحله بعد صلاحیت و اعتبار تولیدکنندگان و شرکت ساخت محصول صادراتی توسط کارشناسان و حسابداران چینی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

جهت تسهیل در امور اخذ گواهی‌نامه اجباری چین، شرکت‌هایی پدید آمده که ظرف مدت ۴ الی ۵ ماه می‌توانند آن را صادر کنند. البته امکان دریافت گواهی‌نامه CCC بدون پشتیبان هم هست ولی به زمان طولانی‌تر و در حدود ۶ تا ۱۸ ماه نیاز دارد.

اعتبار این گواهی‌نامه به مدت چند سال بوده و فقط نیاز به تائید اصلاحات سالیانه دارد

جمع‌بندی

نکته مهمی که وجود دارد این است که گواهی‌نامه اجباری CCC، نشان استاندارد نیست و مرغوبیت و کیفیت محصول را تائید نمی‌کند. بلکه تنها فقط به مفهوم استانداردها و مجوزهای ایمنی و امنیتی در جهت یکپارچگی سیستم ایمنی کالاها در کشور چین است.

هرچند در حین بررسی و آزمایش، خوب بودن بعضی از خصوصیات و ویژگی‌های کلی محصول لازم است، ولی نیاز است که استاندارد هایی دیگر جهت کارایی و عملکرد خوب کالای موردنظر ارزیابی قرار گیرد.

 

 

منبع: آی اکسپورت

در کشورهای مختلف برای ورود کالا، قوانین و مقررات تعریف‌ شده‌ای وجود دارد که رعایت آن‌ها در هنگام صادرات ( فرآیند صادرات ) و واردات ( فرآیند واردات ) به این کشورها اجباری و الزامی است.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا