اخبار
موضوعات داغ

یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت صادر می شود

اخبار داخلی و خارجی

8 / 100

یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت صادر می شود

 

 

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: کمتر از یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت به صادرات اختصاص دارد و ونزوئلا، ترکمنستان، قطر، عراق و سوریه به عنوان بازارهای صادراتی در نظر گرفته شده اند.

یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت صادر می شود 6 | آفکو

به گزارش «انرژی امروز» از ایسنا، مجید محمدپور، در نشستی خبری با بیان اینکه ۴۰ درصد از ظرفیت ساخت اعضای انجمن خالی است، اظهار کرد: به‌منظور تکمیل ظرفیت ساخت داخل در صنعت نفت جلساتی با مدیران دولت سیزدهم داشتیم و قرار شده تا توفیقاتی حاصل شود

وی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد از تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور وجود دارد، گفت: با وجود کرونا و تحریم‌ها، هزینه‌های زیادی به سازندگان تجهیزات صنعت نفت تحمیل شد، همین مساله باعث شده حال اعضا خوب نباشد اما نا امید نیستیم.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه مسئله دیگر ما، پرداخت مطالبات است که انتظار می‌رود از سوی کارفرمایان دولتی پرداخت‌ها صورت گیرد، اظهار کرد: انتظار ما این است در مناقصات همان رفتاری را که با شرکت‌های خارجی دارند با ما نیز داشته باشند. دغدغه بعدی ما نیز این است که در مناطق آزاد اجازه داده نشود که بدون طی مسیر ثبت سفارش، تجهیزات وارد شود.

محمدپور با بیان اینکه سیاست ساخت ۱۰ گروه کالا ساخت داخل در صنعت نفت ادامه دارد، گفت: ۱۰ قلم کالایی دیگر نیز تعریف شده و اکنون کاتالیست‌ها، توربین و کمپرسور در کشور در قالب ۱۰ گروه کالایی ساخته شده است.

وی درباره مشکلات موجود در این صنعت، گفت: ۶۵ درصد از هزینه تمام شده ساخت هر تجهیز مواد اولیه بوده که ۸۰ درصد آن باید از خارج از کشور تامین شود که تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز است.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه نداشتن استاندارد ای. پی. ای جلوی صادرات را گرفته و قرار بود انجمن نفت ایران گواهینامه کیفیت را صادر کند، اما این اتفاق نیفتاده است.

یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت صادر می شود 7 | آفکو

وی در خصوص نقش انجمن در  سند برنامه ۲۵ ساله همکاری های جامع ایران و چین گفت: باید آمادگی‌هایی در بخش صنعت ایجاد شود، در بسیاری از تجهیزات ما توانسته‌ایم تجهیزات مشابه چینی را از نظر قیمتی شکست دهیم و می‌توانیم در این توافق‌نامه دست بالا را داشته باشیم.

محمدپور با اشاره به مهاجرت نیروهای انسانی متخصص گفت: نه تنها سازندگان تجهیزات نفت بلکه جامعه صنعتی در حال شکست است وبه دلیل جذابیتی که در کشور ترکیه ایجاد شده است بسیاری از صنعتگران در حال مهاجرت هستند.

او ادامه داد: اگر شرایط به همین روال پیش برود امکان توقف فعالیت ها وجود دارد، فعالیت برخی شرکت ها نیز در طول این دو سال متوقف شده است.

 

منبع: انرژی امروز

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: کمتر از یک درصد ظرفیت تولید تجهیزات صنعت نفت به صادرات اختصاص دارد و ونزوئلا، ترکمنستان، قطر، عراق و سوریه به عنوان بازارهای صادراتی در نظر گرفته شده اند.

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا