اخبار
موضوعات داغ

۶۵۰ هزار تن سیب در خطر از بین رفتن

اخبار داخلی و خارجی

۶۵۰ هزار تن سیب در خطر از بین رفتن

آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید سیب کشور معروف است به طوری که این استان به طور متوسط سالانه بیش از یک میلیون تن سیب تولید و روانه بازار‌های داخل و خارج کشور می‌کند. مشکلات بازاریابی سیب و سیاست‌های خارجی دولت در سال‌های اخیر سبب شده تا تولید کنندگان با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده و سیب تولیدی استان روی دست تولید کننده‌ها مانده و دورریز شوند. امسال نیز با شیوع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها، این مشکلات دوچندان شد و از سوی دیگر با ممنوعیت واردات موز و سایر میوه‌های گرمسیری به کشور که عموما با سیب تهاتر می‌شد سبب شده تا امسال ۶۵۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان انبار شود و این در حالی است که میزان نیاز کشور به سیب ۳۰۰ هزار تن است. وجود۶۵۰هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان غربی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در این خصوص گفت: ۷۵ درصد سیب کشور شامل سیب تولیدی آذربایجان غربی است و به امید اینکه امسال صادرات سیب بهبود می‌یابد، کشاورزان سیب را در سردخانه‌ها ذخیره کردند، ولی امروز شاهد هستیم که ۶۵۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان ذخیره شده است و این در حالی است که ۳۰ هزار تن از این سیب در داخل کشور مورد نیاز است. وی با اشاره به مشکلات پیش روی باغدارن استان، اعلام کرد: ممانعت تهاتر سیب با محصولات گرمسیری سبب شده تا سیب نیز در دست باغدارن بماند به طوری که سال‌های گذشته اجازه ثبت سفارش موز مقابل صادرات سیب داده می‌شد، ولی امسال ممنوعیت واردات موز صادر شده و عملا تجار نمی‌توانند سیب را از کشور خارج کنند، چرا که برای وارد کردن ارز حاصل از صادرات، به کشور دچار مشکل می‌شوند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: قیمت گذاری سیب برای صادرات نیز مربوط به سال ۹۸ بوده و هنوز به روزرسانی نشده است. جلیلی تصریح کرد: تعهدسپاری ارزی نیز مشکل دیگر در این زمینه است که صادر کننده نمی‌تواند ارز آن را تامین و وارد کشور کند. وی افزایش کرایه حمل و نقل داخلی را از دیگر مشکلات در این زمینه عنوان کرد و گفت: در این راستا باید پروسه تولید تا بازاریابی و صادرات به صورت هماهنگ عمل کند و دولت نیز مشوق‌هایی در این خصوص در نظر بگیرد.

۶۵۰ هزار تن سیب در خطر از بین رفتن 8 | آفکو

۶۵۰ هزار تن سیب در خطر از بین رفتن 9 | آفکو

 

ضرورت رفع موانع صادراتی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در این خصوص گفت: آذربایجان غربی بزرگ‌ترین تولیدکننده سیب کشور با سهم ۳۶ درصدی است. نادر صادقی تولید و بسته‌بندی، نگهداری و فرآوری، حمل و نقل و بازاریابی و صادرات را چهار محور اصلی مهم در این خصوص عنوان کرد و افزود: فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز در مرز‌های استان می‌تواند ما را در زمینه صادرات هر چه بهتر سیب تولیدی استان یاری رساند. وی با بیان اینکه استانداری آذربایجان غربی برای تسهیل در صادرات سیب استان، مکاتابات لازم را انجام داده است، گفت: امسال در صادرات سیب استان با مشکلات متعددی مواجه هستیم. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: همسایگی استان با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان، بسیاری از محصولات تولیدی استان می‌تواند در بازار‌های همسایه حضور داشته و به فروش رود، ولی ضرورت دارد در این خصوص همکاری بین بخشی افزایش یابد.

صادقی افزود: در همین راستا وزارت امور خارجه با نقش تسهیل گری در تجارت و صادرات می‌تواند در رونق و جهش تولید نقش داشته باشد. وی ادامه داد: همچنین با توجه به لزوم توجه به قرارداد‌های حذف ترجیحات متقابل با کشور‌های همسایه در روابط اقتصادی و بین المللی خود با چندین مشکل رایج مواجه بوده ایم که بحث تعرفه‌های گمرکی، مسائل مربوط به گمرکات و مسائل و تبادلات بانکی است که در این موضوعات دستگاه دیپلماسی نقش مهمی در حل آن‌ها می‌تواند ایفا کند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی افزود: با رایزنی‌های مستمری که وزارت امور خارجه باید داشته باشد، می‌توان برخی بانک‌ها که اشتیاق زیادی برای همکاری با ایران داشته و در کنار آن نسبت به تحریم‌ها نیز آسیب پذیری ندارند را شناسایی و از طریق آن مسیر تجارت را گشود و به توسعه تجارت کمک کرد. وی اظهار داشت: امید می‌رود تمام مشکلات پیش رو در اندک زمان باقی مانده رفع شود تا بعد از عید شاهد فاسد شدن سیب تولیدی استان نباشیم. باغداران آذربایجان‌غربی چشم انتظار تدبیر مسوولان با وجود وعده‌های متعدد مسوولان استانی و کشوری برای حل مشکل صادرات سیب آذربایجان‌غربی هنوز اتفاق عملی که منجر به صادرات سیب شود اتفاق نیافتاده است. این تعلل و اکتفا به مصاحبه و وعده و وعید باعث شد در هفته گذشته حجت الاسلام قریشی امام جمعه ارومیه در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با تذکر جدی به مسوولان خواهان اقدام عملی برای رفع موانع صادرات سیب استان شد. باید دید نتیجه صحبت‌های مسوولان چه خواهد شد و آیا دردی از درد‌های باغداران استان را دوا خواهد کرد؟

و باید پرسید؛ در حالی که این موضوع سال‌ها است که به عنوان چالش این استان مطرح است چرا از قبل برای این موضوع چاره اندیشی نمی‌شود و قرار است هر ساله ادامه پیدا کند؟

۶۵۰ هزار تن سیب در خطر از بین رفتن 10 | آفکو

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا