حمل و نقل بین المللی
موضوعات داغ

6 رویداد فناوری حمل و نقل و لجستیک بخش اول

حمل و نقل و لجستیک

10 / 100

6 رویداد فناوری حمل و نقل و لجستیک

 

صنعت لجستیک برای انطباق با چالش‌های مختلف تکامل می‌یابد و سازمان‌های مبتکر در حال سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید هیجان‌انگیز هستند تا برخی از مهم‌ترین نقاط دردناکی را که بر حمل‌ونقل و لجستیک تأثیر می‌گذارند، برطرف کنند.

با پیچیدگی، چالش‌هایی  که به‌ویژه در بخش‌های حمل‌ونقل و لجستیک به وجود می‌آید: از واردکنندگان انتظار می‌رود که راه‌های کارآمد و مقرون به صرفه را برای انتقال کالاها از تأسیسات تولیدی که اغلب در نیمی از جهان دورتر به مراکز توزیع و در نهایت، به دست مصرف‌کنندگان میرسد، بیابند.

6 رویداد فناوری حمل و نقل و لجستیک بخش اول 8 | آفکو

تجارت الکترونیک همه چیز را پیچیده تر کرده است، کانال های جدیدی را وارد مجموعه حمل و نقل کرده است، و تداوم تسلط بازیگران اصلی بر بازار مانند آمازون و والمارت باعث شده است جدول تحویل در همان روز و/یا روز بعد به خطر بیفتد.

البته، صنعت تدارکات تکامل خواهد یافت تا با این چالش های مختلف سازگار شود، همانطور که همیشه آن را داشته. حتی در حال حاضر، سازمان های شرکت کننده در فن آوری های جدید هیجان انگیز سرمایه گذاری می کنند تا به برخی از پرطرفدارترین نکات ضعف که بر شرکت های حمل و نقل و تدارکات تاثیر می گذارند، سرمایه گذاری کنند.

در این مقاله، برخی از این فناوری‌ها و کاربردهای عملی آن‌ها و همچنین نگاهی به آینده صنعت را بررسی خواهیم کرد.

6 روند فناوری که حمل و نقل و تدارکات را تکان می دهد
1. دوقلوهای دیجیتال

دوقلوهای دیجیتال از جدیدترین فناوری‌های تجزیه و تحلیل پیشرفته و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا به سازمان‌ها در تمام صنایع و بخش‌های عمودی کمک کنند تا داده‌ها را از منابع متعدد جمع‌آوری کنند. سپس سازمان‌ها می‌توانند از این داده‌ها برای پیش‌بینی عملکرد با دقت خیره‌کننده و ایجاد بینش‌های عملی که استراتژی‌های کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد، استفاده کنند.

در بخش تدارکات، شرکت ها می توانند از دوقلوهای دیجیتال برای ایجاد کپی های مجازی از همه چیز استفاده کنند، از جمله انبارها و مراکز توزیع، بسته بندی و ظروف، حمل و نقل فردی و حتی کل زنجیره های عرضه. این دوقلوهای دیجیتال شرکت ها را قادر می سازد تا به طور فعالانه شناسایی تنگناهای زنجیره تامین موجود یا بالقوه، پیش بینی نوسانات بازار و پتانسیل اختلال در آینده و بهینه سازی برنامه ریزی تدارکات را شناسایی کنند.

6 رویداد فناوری حمل و نقل و لجستیک بخش اول 9 | آفکو

اگرچه تکنولوژی دوقلو دیجیتال برای اولین بار در سال 2002 معرفی شد، پیشرفت های اخیر، دوقلوهای دیجیتال امروز تقریبا غیر قابل تشخیص در مقایسه با 20 سال پیش ساخته شده اند. مفهوم دوقلوهای دیجیتال نیز در صنعت تدارکات نسبتا جدید است، هرچند ما می توانیم انتظار داشته باشیم که آنها در چند سال آینده به یک روند ثابت تبدیل شوند، به ویژه در حال حاضر که رهبران تکنولوژی مانند Google در حال توسعه تکنولوژی دوقلوی دیجیتال خاص زنجیره تامین هستند.

برای شواهدی از این موضوع، به بندر روتردام نگاه کنید، که آزمایش Container 42 خود را در سال 2019 راه اندازی کرد. Container 42 یک کانتینر حمل و نقل است که مجهز به حسگرها و تجهیزات ارتباطی هوشمند است که برای ضبط مداوم داده‌های مربوط به موقعیت و وضعیت کانتینر طراحی شده است، ‘از جمله شرایط آب و هوایی داخل و خارج کانتینر (رطوبت و دما)، بسته شدن یا باز شدن کانتینر، ارتعاشات، شیب، موقعیت، صدا و آلودگی هوا. این کانتینر همچنین یک تسلا 42 را در خود جای می دهد که مجهز به حسگرهایی برای ثبت حرکت آن در داخل کانتینر است.

پس از جمع‌آوری، این داده‌ها  برای ایجاد یک دوقلو دیجیتال استفاده می‌شوند، که بندر می‌تواند از آن برای دسترسی به «داده‌های بی‌درنگ درباره زیرساخت‌های محلی، آب و کیفیت هوا، از جمله مواردی که به بندر روتردام اجازه می‌دهد تا ارائه خدمات خود را بهبود بخشد، استفاده کند. ‘ این تنها نمونه‌ای است از این  که چگونه دوقلوهای دیجیتال فضای لجستیک حمل‌ونقل را تغییر می‌دهند.

6 رویداد فناوری حمل و نقل و لجستیک بخش اول 10 | آفکو

 

2. راه حل های پایدار

 

مصرف کنندگان امروزی بیش از هر زمان دیگری از تأثیرات زیست محیطی انتخاب های فردی خود آگاه هستند. این امر به‌ویژه در بخش خرده‌فروشی مشهود است، که در آن 77 درصد خریداران آمریکایی نسبت به اثرات زیست‌محیطی محصولاتی که خریداری می‌کنند ابراز نگرانی کرده‌اند. 76٪ حتی گفته اند که اگر به معنای کاهش انتشار کربن باشد، برندهای بسته بندی شده ترجیحی خود را تغییر می دهند.

با گفتگو در مورد تغییرات آب و هوا و مسئولیت شرکت در سطح بین المللی، جای تعجب نیست که پایداری به یک روند اصلی در صنعت لجستیک تبدیل شده است. بخش حمل و نقل، به ویژه، توجه خود را به فناوری‌های پیشرفته حمل و نقل معطوف کرده است که برای افزایش کارایی سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای طراحی شده‌اند، از جمله:

وسایل نقلیه الکتریکی: وسایل نقلیه الکتریکی که به طور فزاینده ای در خیابان های شهر در سراسر جهان رایج هستند، توجه مصرف کنندگان و شرکت های لجستیک حمل و نقل را به یک اندازه به دلیل توانایی آنها در کاهش آلاینده ها و کاهش هزینه های سوخت به خود جلب کرده اند. ما در حال حاضر شاهد پذیرش گسترده خودروهای برقی در میان پیشروان صنعت مانند آمازون هستیم که با خودروساز Rivian برای تولید ون های برقی Prime برای تحویل تا آخرین مایل شریک شده است. جنرال موتورز که در اوایل سال 2021 از کسب و کار اسپین آف خودروهای الکتریکی BrightDrop خود رونمایی کرد. و فدرال اکسپرس که متعهد شدند تا سال 2040 100 درصد ناوگان خود را با وسایل نقلیه باتری دار جایگزین کنند.

و انقلاب وسایل نقلیه الکتریکی فقط در ون های تحویل متوقف نمی شود: شرکت راه آهن BNSF و Wabtec اخیراً برنامه آزمایشی برای لوکوموتیوهای باتری دار را اعلام کردند و سازندگان بزرگ  مانند Freightliner، Volvo، MAN و Scania بالاخره شروع به راه اندازی طولانی مدت کردند.

جایگزین‌های سوخت: وسایل نقلیه الکتریکی حداقل گزینه‌ای برای حامل‌های اقیانوسی و هوایی نیستند، نه هنوز. تا زمانی که کشتی‌ها و هواپیماهای با باتری به گزینه مناسبی تبدیل شوند، شرکت‌ها احتمالاً به جستجوی جایگزین‌های سوخت مانند گاز طبیعی مایع (LNG) برای حمل و نقل دریایی و سوخت پایدار هوانوردی ادامه خواهند داد.

CMA CGM Jacques Saadé را در پاییز 2020 راه اندازی کرد. با ظرفیت 23000 واحد معادل 20 فوت (TEU)، این کشتی بزرگترین کشتی کانتینری جهان با انرژی LNG بود و قرار بود اولین کشتی از 9 کشتی  برای شرکت کشتیرانی فرانسوی باشد. اولین سفر ژاک سعده Jacques Saadé’s  موفقیت چشمگیری بود و باعث شد CMA CGM با برنامه‌هایی برای تولید ناوگانی متشکل از شش کشتی LNG، هر کدام با ظرفیت 15000 TEU، برای بازار ایالات متحده پیش برود. این شرکت همچنین متعهد به بی طرفی کربن تا سال 2050 است.

اگر چه LNG ممکن است یک راه حل کامل برای مسئله پایداری نباشد، فرآیندهای استخراج و مایع سازی نیاز به مقدار زیادی انرژی و تولید گازهای گلخانه ای (GHG)  تولید 99٪ در دی اکسید گوگرد، 91٪ در انتشار ذرات و 92 ٪ در انتشار اکسید نیتروژن دارد.

در بخش حمل و نقل هوایی، سوخت‌های پایدار هوانوردی (SAFs) که از منابع تجدیدپذیر و ضایعاتی ساخته شده‌اند، مانند دانه ذرت، جلبک‌ها، بقایای جنگل‌ها و محصولات انرژی‌زای اختصاصی واقعاً در حال افزایش هستند. داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی نشان می دهد که از سال 2016، بیش از 370000 پرواز از SAF استفاده کرده اند. تنها در سال 2021 100 میلیون لیتر SAF تولید خواهد شد. و اینکه تقریباً 14 میلیارد لیتر SAF در حال حاضر در قراردادهای خرید حمل و نقل است.

در مقایسه با سوخت جت معمولی، SAF ها ردپای کربن به میزان قابل توجهی کمتری دارند و تا 80 درصد انتشار گازهای گلخانه ای چرخه عمر کمتری دارند. مزایای پایداری SAF و مازاد مواد اولیه زیست توده در دسترس، توجه خطوط هوایی بزرگ را به خود جلب کرده است، مانند Delta Airlines، که اخیراً قراردادی 10 ساله با Aemetic Inc.، شرکت انرژی های تجدیدپذیر، برای خرید بیش از 1 میلیارد دلار SAF اعلام کرده است.

تهیه و ترجمه مقاله: تیم آفکو
آفکو | مرجع حمل و نقل بین المللی

 

امتیاز این نوشته

امتیاز

امتیاز

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا